/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DREMA 2015

Drema, Furnica i Sofab - poznańskie trio targowe potwierdziło swoją pozycję

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Autor: oprac red.
Źródło: Międzynarodowe Targi Poznańskie
Data: 2015-10-26


Międzynarodowe Targi Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA, Międzynarodowe Targi Komponentów do Produkcji Mebli FURNICA i Międzynarodowe Targi Materiałów Obiciowych i Komponentów do Produkcji Mebli Tapicerowanych SOFAB, które odbyły się w Poznaniu od 6. do 9. października 2015r. potwierdziły swoją wiodącą pozycję na mapie branżowych imprez targowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Uroczyste otwarcie Targów DREMAUroczyste otwarcie Targów DREMAFot. D.Jabłoński

Targi DREMA to największa imreza wystawiennicza branży drzewnej w Europie Środkowo Wschodniej, trzecia w Europie i jedno z 15 wydarzeń na świecie akredytowanych przez stowarzyszenie producentów maszyn do obróbki drewna EUMABOIS.

DREMA 2015DREMA 2015Fot. D.Jabłoński

W tegorocznej edycji targów udział wzięło blisko 600 firm z 21 krajów (Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Kanady, Niemiec, Portugalii, Szwajcarii, Szwecji, Tajwany, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski), które pokazały najnowsze produkty, technologie i usługi dla branż związanych z produkcją wyrobów z drewna, leśnictwem, biomasą oraz dla producentów i dystrybutorów chemii do drewna i dla przemysłu meblarskiego.

DREMA 2015DREMA 2015Fot. D.Jabłoński

 

Wśród wystawców nie zabrakło liderów branży, jak i mniejszych podmiotów. -Na targach trzeba być, każda firma która na targach jest, znaczy że istnieje. Jeżeli kogoś nie ma, tak naprawdę nie ma go na rynku - mówił Maciej KLimczak prezes Sempre Holding.

DREMA 2015DREMA 2015Fot. D.Jabłoński

 

Ze wstępnych danych wynika, że z ekspozycją wystawców zapoznali się przedstawiciele około 20.000 firm. -Cieszy przede wszystkim znaczący, ponad 50% wzrost udziału kluczowych klientów - powiedział Andrzej Półrolniczak, dyrektor targów DREMA. Dotyczy on zarówno specjalistów branży drzewnej, jak i producentów mebli. Wśród zwiedzających obecni byli przedstawiciele takich liderów rynku, jak: Black Red White, BFM, Szynaka Meble, IMS, Ludwik Styl, Taranko, Meblik, Noti, Tombea, Komandor, Libro, Paged Meble, Meblomax i wielu innych.

FURNICA 2015FURNICA 2015Fot. D.Jabłoński

 

-Warto zwrócić uwagę na sporą liczbę zwiedzających z zagranicy, których udało się przyciągnąć na targi dzięki intensywnym działaniom promocyjnym - podkreśla dyrektor targów Furnica i Sofab Józef Szyszka. Największa grupa zagranicznych profesjonalistów przyjechała z Ukrainy. Stanowili oni aż 19% zagranicznych gości. Targi zwiedziło też sporo osób z Białorusi, Litwy, Niemiec, Czech, Belgii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Rosji, Austrii, Szwecji, Turcji, Izraela, Łotwy i Estonii. Szczegółowe dane dotyczące struktury zwiedzających będą dostępne na stronie internetowej targów po wprowadzeniu do systemu wszystkich danych.

DREMA 2015DREMA 2015Fot. D.Jabłoński

 

W opinii wielu uczestników targów – zarówno wystawców, jak i zwiedzających - była to najlepsza edycja tych targów od 2009r. Tę opinię potwierdza między innymi Wiesław Ciura, właściciel firmy Wirex -To udane targi. Klientów znalazły m.in. wszystkie przywiezione ma stoisko maszyny - powiedział.

DREMA 2015 - Fabryka Mebli na ŻywoDREMA 2015 - Fabryka Mebli na ŻywoFot. D.Jabłoński

 

Targom towarzyszył szereg wydarzeń, których zadaniem była prezentacja nowych kierunków i ważnych dla branży tematów. Wśród nich tradycyjnie znalazła się Fabryka Mebli na Żywo, która w tym roku miała szczytny cel. 25 drewnianych łóżek wyprodukowanych w czasie czterech targowych dni trafi wkrótce do domów dziecka. Na zakończenie targów meble zostały uroczyście przekazane na rzecz Fundacji Caritas Polska, która dostarczy je najbardziej potrzebującym placówkom. Fabryka Mebli na Żywo zajęła w tym roku cały pawilon 4. Tegoroczną nowością była towarzysząca jej przestrzeń edukacyjna, która pozwoliła gościom targów na zapoznanie się z technologiczną stroną procesu produkcji mebli. Tradycyjnie zaś wyprodukowany został jeden z projektów wyłonionych w konkursie „Wykreuj Fabrykę Mebli na Żywo” organizowanym przez Katedrę Meblarstwa Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Tym razem było to jednoosobowe łóżko dziecięce.

DREMA 2015 - Polska Fabryka MebliDREMA 2015 - Polska Fabryka MebliFot. D.Jabłoński

 

Zainteresowaniem cieszył się również projekt Polska Fabryka Mebli mający na celu spełnianie dziecięcych marzeń, a organizowany przez Stowarzyszenie Producentów Maszyn Urządzeń do Obróbki Drewna DROMA, Międzynarodowe Targi Poznańskie, miesięcznik „BIZNES meble.pl” oraz magazyn „Kurier Drzewny”. Goście targów będą mogli obserwować poszczególne etapy produkcji mebla wybranego podczas inicjatywy „MEBEL MARZEŃ 2015” organizowanej przez miesięcznik „BIZNES meble.pl”. 

DREMA 2015 - Strefa Wiedzy, Doradztwa i DotacjiDREMA 2015 - Strefa Wiedzy, Doradztwa i DotacjiFot. D.Jabłoński

 

Nowością tegorocznej edycji targów DREMA był Pawilon Zielony, czyli ekspozycja firm, stowarzyszeń i wydawnictw związanych z pozyskiwaniem i obróbka drewna, przestrzeń wystawowo-edukacyjna oraz spotkania kooperacyjne B2B Wood Meetings współorganizowane przez Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego. W Pawilonie Zielonym znalazła się między innymi Strefa Parkietu organizowana przez Stowarzyszenie Parkieciarzy Polskich, na której odbywały się warsztaty parkieciarskie, pokazy mistrzów zawodu oraz szkolenia i egzaminy potwierdzające uprawnienia czeladnika i mistrza parkieciarstwa. Tutaj prezentowane były także najnowsze produkty i technologie stosowane podczas układania podłóg z drewna. Warsztaty uatrakcyjniła Gala „15 lat dla Branży Parkietów” zorganizowana z okazji XV-lecia istnienia Stowarzyszenia Parkieciarzy Polskich. W Pawilonie Zielonym znalazła się także interaktywna Wystawa Lasów Państwowych – Learning from Forest oraz zorganizowana przez portal Drewno.pl - Strefa Nauki, Doradztwa i Dotacji, w ramach której można było m. in. poszerzyć wiedzę na temat różnych rodzajów dotacji, nie tylko z UE, ale także z ZUS. 

DREMA 2015 - Strefa Wiedzy, Doradztwa i DotacjiDREMA 2015 - Strefa Wiedzy, Doradztwa i DotacjiFot. D.Jabłoński

 

Goście targów mogli również wypróbować w praktyce urządzenia przedstawione w przestrzeni specjalnej Poligonu Umiejętności organizowanego przez redakcję „Lakiernictwa Przemysłowego”. Program tegorocznego wydarzenia obejmował takie zagadnienia, jak przygotowanie powierzchni, starzenie drewna, okleinowanie krawędzi płyt, szczotkowanie, naprawianie uszkodzeń lakierowanych elementów frontów i podłóg, lakierowanie, bejcowanie i patynowanie drewna oraz uzyskiwanie efektów specjalnych na frontach mebli.

DREMA 2015DREMA 2015Fot. Drewno.pl

 

Oferta dla producentów mebli prezentowana była po części na targach DREMA (maszyny i urządzenia), ale także w ramach targów FURNICA i SOFAB. Wiodący producenci i dostawcy przedstawili najnowsze akcesoria, komponenty i materiały do produkcji mebli. Na targach FURNICA można było zapoznać się z ofertą m.in. firm Stalmot&Wolmet, Gamet, Marcopol, Rejs, Allcomp, Bellussi, Semaco, Gaber, Hettich, EGGER, AMI, PAGED Sklejka, REHAU, ELFA, Aluprofil, Hranipex czy BELUSSI Group. Na ekspozycji SOFAB swoje najnowsze produkty przedstawią m.in. tak ważne firmy jak Toptextil, Davis, Lech-Tkaniny, Pureko, SIC, Ridex, Fibero, Desleeclama (Belgia), Doser czy Tkaniny Dankowski. Szczególną okazją do zapoznania się z kilkudziesięcioma nowościami rynkowymi była wystawa Premiery Meble.pl. W jej ramach prezentowane były najnowsze akcesoria i komponenty meblowe najbardziej renomowanych dostawców rozwiązań dla przemysłu meblowego. 

FURNICA 2015FURNICA 2015Fot. D.Jabłoński

 

Okazją do zaznajomienia się z kierunkami, w których podąża wzornictwo i projektowanie mebli, było towarzyszące targom SOFAB 2015 Forum Trendów – Trend Design 2016. Na tej specjalnej przestrzeni najnowsze rozwiązania w tkaninach obiciowych i dekoracyjnych prezentowali partnerzy projektu, firmy Davis, Dekoma, Desleeclama, Fibero, Lech, Polontex, Ridex Dekoracja, SIC i Toptextil. Dr Marek Borowiński przedstawił także nowości w projektowaniu wnętrz oraz prognozy kolorystyczne na rok 2016 oraz przeprowadził szkolenie dla producentów mebli „Design mebla, a design tkaniny, jak właściwie dobrać wzór, kolor, strukturę tkaniny, skóry i innych komponentów do bryły mebla”. 

DREMA 2015 - Mistrzostwa Polski we Wbijaniu GwoździDREMA 2015 - Mistrzostwa Polski we Wbijaniu GwoździFot. D.Jabłoński

 

Jednym z wiodących tematów w programie targów FURNICA i SOFAB 2015 były fundusze europejskie przeznaczone dla branży meblarskiej na lata 2014-2020. Temu zagadnieniu poświęconych było kilka osobnych konferencji i szkoleń. Odbyły się także warsztaty skierowane do producentów mebli dotyczące certyfikatów bezpieczeństwa wyrobów meblowych oraz strategii rozwoju firm meblowych i planowania działań sprzedażowych na rynku detalicznym w roku 2016 w kontekście wyników specjalistycznych raportów na temat sytuacji na rynku. 

Wyczarowane z drewna - Pilarka tarczowa poprzeczna - Adam Koczorowski, Technikum Budowlano-Drzewne w PoznaniuWyczarowane z drewna - Pilarka tarczowa poprzeczna - Adam Koczorowski, Technikum Budowlano-Drzewne w PoznaniuFot. D.Jabłoński

 

Wiele emocji wzbudziły także Mistrzostwa Polski we Wbijaniu Gwoździ i Konkursu Wyczarowane z Drewna, których organizatorem jest Wydawnictwo Inwestor. Zadaniem osób biorących udział w Mistrzostwach było wbicie w drewniane kantówki pięciu 3,5-calowych gwoździ pięcioma uderzeniami młotka. Podczas finałowych zawodów w ostatni dzień targów najlepszy okazał się Krzysztof Matczak. Tymczasem uczestnicy konkursu Wyczarowane z Drewna mieli za zadanie zaprojektować i wykonać z drewna przedmiot, który standardowo produkowany jest z innego surowca. Podczas targów zwiedzający mogli podziwiać prace zgłoszone do konkursu. Największe uznanie w oczach jury zdobył drewniany bicykl zbudowany przez Sebastiana Marchewkę z Technikum Drzewnego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Garbatce-Letnisku. 

 

Głosuj w konkursie „Złoty Medal – wybór konsumentów”

W tym roku po raz trzeci zwycięzców konkursu o Złoty Medal MTP na targach DREMA, FURNICA i SOFAB 2015 poznaliśmy już miesiąc przed targami. Sąd Konkursowy uhonorował tym prestiżowym wyróżnieniem 14 produktów: 12 prezentowanych na targach DREMA i po jednym z targów FURNICA i SOFAB.  Szczegółowa lista laureatów znajduje się na stronie www.zlotymedal.mtp.pl. Informacje o nagrodzonych produktach prezentowane były podczas targów w Strefie Mistrzów – specjalnym stoisku zlokalizowanym w centrum ekspozycji targowej. Tam zwiedzający mogli oddawać głosy na nagrodzone produkty. Przez miesiąc po zakończeniu targów głosować można również na stronie internetowej Złotego Medalu. Produkt, który otrzyma największą liczbę głosów zwiedzających i internautów, zdobędzie prestiżowy tytuł „Złoty Medal – wybór konsumentów”.

Kolejna edycja targów DREMA, FURNICA i SOFAB odbędzie się od 13. do 16. września 2016r. Zapraszamy!


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz