DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
BUDOWNICTWO Z DREWNA

Drewniany wieżowiec zdobył Fińską Nagrodę Architektoniczną

Autor: oprac. dja
Źródło: OOPEAA
Data: 2015-10-19


Puukuokka - najwyższy w Finlandii budynek mieszkalny wykonany z drewna został zwycięzcą tegorocznej Fińskiej Nagrody Architektonicznej jest Puukuokka. Budynek liczący osiem pięter i mieszczący 58 mieszkań został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną OOPEAA i wybudowany w 2014r.

Puukuokka - najwyższy fiński apartamentowiec wybudowany z drewnaPuukuokka - najwyższy fiński apartamentowiec wybudowany z drewnaFot. Mikko Auerniitty

W ramach projektu Puukuokka realizowanego w Jyväskylä docelowo (do końca 2016r. powstać maja trzy budynki o wysokości 6-8 pięter budowane z wykorzystaniem technologii CLT (Cross Laminated Timber). Łączna powierzchnia projektu obejmuje 18.650 m² powierzchni z czego 14.000 m² to cześć zajęta przez mieszkania, a 4,650 m² zajmuje powierzchnia wspólna. 

 

Projekt osiedla realizowany jest przez firmą Lakea OY we współpracy z Departamentem Planowania miasta Jyväskylä i ma poprawić wizerunek miasta, oferując niedrogie, ekologiczne mieszkania, które łatwo dostosować do zmieniających się w czasie potrzeb. Architektem odpowiedzialnym za zespół projektowy jest Anssi Lassila. 

Frontową elewację budynku pomalowano kolorem typowym dla budynków w FinlandiiFrontową elewację budynku pomalowano kolorem typowym dla budynków w FinlandiiFot. Mikko Auerniitty

Pierwszy budynek w kompleksie Puukuokka, o wysokości 8 pięter wybudowany został w 2014r. Budynek wykonany został z modułowych elementów prefabrykowanych z drewna klejonego krzyżowo (CLT) wykorzystując koncepcję opracowaną dla wielopiętrowego budownictwa miejskiego przez firmę Stora Enso. Technologia ta zapewnia jednolity, wysoki standard jakości oraz minimalizuje opóźnienia i inne problemy związane z pogodą w trakcie budowy.

Wnętrze mieszkania w drewnianym wieżowcuWnętrze mieszkania w drewnianym wieżowcuFot. Mikko Auerniitty

Od strony podwórza w fasadę budynku wykończoną surowym drewnem modrzewiowym wkomponowano zabudowane balkony wyposażone w przesuwane drzwi szklane, obejmujące całą powierzchnię ściany wewnętrznej. Dzięki temu uzyskano otwarcie perspektywy na otaczający osiedle krajobraz wypełniony zalesionymi wzgórzami.

Klatki schodowe apartamentowca zaprojektowane tak by nie przytłaczałyKlatki schodowe apartamentowca zaprojektowane tak by nie przytłaczałyFot. Mikko Auerniitty

Poczucie otwartości i bogactwo światła jest obecne również na klatkach schodowych, które są bardziej przestronne niż zwykle w tego typu budynkach. Od strony ulicy elewację pomalowano ciemną farbą.  

***

Fińska Nagroda Architektoniczna jest przyznawana od 2011 przez fińskie Stowarzyszenie Architektów SAFA projektom budowlanym uznanym przez kapitułę konkursu za wybitne. Nagroda promuje wysokiej jakości architekturę i podkreśla jej znaczenie w tworzeniu wartości kulturowej i zwiększeniu dobrobytu. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz