/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Mikroświat grzybów - wystawa fotografii Piotra Łakomego

Autor: Jolanta Węgiel, oprac. red
Źródło: Wydział Leśny UP w Poznaniu
Data: 2015-10-14


Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zaprasza na wystawę fotografii Piotra Łakomego pt. „Mikroświat grzybów”.

Mikroświat grzybów - wystawa fotografii Piotra ŁakomegoMikroświat grzybów - wystawa fotografii Piotra ŁakomegoFot. Wydział Leśny UP w Poznaniu

Prezentowane na wystawie zdjęcia, to zbiór unikalnych fotografii, które powstawały przez szereg lat podczas prac związanych z identyfikacją grzybów, sprawców chorób drzew, a także podczas przygotowywania kolekcji dydaktycznej do nauki takich przedmiotów jak Fitopatologia leśna czy Diagnostyka chorób drzew leśnych lub z chęci poszerzania wiedzy na temat diagnozowania objawów chorobowych i przyczyn ich powstawania.

 

Na pojawienie się niektórych okazów prezentowanych na zdjęciach Autor czekał od kilku tygodni do kilka miesięcy od momentu przyniesienia prób porażonego materiału roślinnego do laboratorium Katedry Fitopatologii Leśnej i stworzenia optymalnych warunków rozwojowych dla tych grzybów. 

 

Spośród kilkuset zdjęć wykonanych przy pomocy binokularu Zeiss Discovery V8, w maksymalnie 80-cio krotnym powiększeniu, sprzężonym z aparatem Zeiss Infinity o rozdzielczości 21Mb, przy pomocy programu Deltapix na wystawę autor wybrał 16 fotografii.

 

Piotr Łakomy, profesor nauk leśnych, od marca 2015 roku Dziekan Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Od 1990 roku, jako pracownik Katedry Fitopatologii Leśnej, zawodowo zajmuje się grzybami powodującymi choroby drzew leśnych. Główny nurt badawczy związany jest z chorobami systemów korzeniowych drzew, najważniejszymi z punktu widzenia gospodarki leśnej. Podejmuje badania wieloaspektowe, także związane z metodami ochrony drzewostanów przed patogenami. 

 

Wystawę można oglądać do 30. października 2015r. W Kolegium Cieszkowskich przy ul. Wojska Polskiego 71 C w Poznaniu. w godz. 8.00 - 19.00. Wstęp wolny.

 

Portal Drewno.pl objął patronat medialny nad wystawą.

Mikroświat grzybów - wystawa fotografii Piotra Łakomego (Zdjęcia: 3)

Mikroświat grzybów - wystawa fotografii Piotra ŁakomegoHeterobasidion annosum czyli Korzeniowiec sosnowy to huba odpowiedzialna za powstawanie zgnilizny pstrej w pniach drzew iglastych - zwłaszcza świerkówErysiphe alphitoides to grzyzb powodujący chorobę, która największe szkody wyrządza wśród młodych dębów - Mączniak prawdziwy dębu

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz