/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Forum Szczecineckiego Klastra Meblowego

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2015-10-05


W dniach 24-25. września 2015r. w Szczecinku odbyło się Forum Szczecineckiego Klastra Meblowego. Podczas spotkania, w którym wzięło udział kilkudziesięciu przedstawicieli branży drzewnej, promowano ideę współpracy w ramach klastra oraz prezentowano dotychczasowe dokonania Szczecineckiego Klastra Meblowego.

Forum Szczecineckiego Klastra MeblowegoForum Szczecineckiego Klastra MeblowegoFot. D.Jabłoński

Kulimnacyjnym momentem wrześniowego wydarzenia była odbywające się drugiego dnia Forum wystąpienia zaproszonych na forum gości, wśród którch znaleźli się właściciele oraz pracownicy przedsiębiorstw branży drzewnej i pokrewnych z regionu, Polski i świata, a także przedstawiciele instytucji wsparcia biznesu oraz urzędów i organizacji państwowych, m.in. Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Parlamentarnego Zespółu ds. Polityki Klastrowej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urzędu Marszałkowskiego WZP, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Starostwa Powiatu Szczecineckiego, Urzędu Miasta Szczecinek, Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zarządzającej Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Politechniki Koszalińskiej.

O udziale w klastrze Lasów Państwowych mówił Jerzy Fijas z RDLP GdańskO udziale w klastrze Lasów Państwowych mówił Jerzy Fijas z RDLP GdańskFot. D.Jabłoński

Podczas prezentacji prym wiedli przedstawicieli kluczowych polskich klastów branżowych, którzy dzielili się swoim doświadczeniem w ich budowaniu i działaniu. Po każdym bloku tematycznym odbywała się dyskusja panelowa podsumowująca prezentacje. Do udziału w nich – oprócz prelegentów – zaproszono również ekspertów zewnętrznych m.in.: prof. dr. hab. Jerzego Smardzewskiego z Wydziału technologii Drewna na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu czy prof. dr. hab. Artura Bartkowiaka. Spotkanie odbywało się w budynku hali Hausmesse, będącej salonem pokazowym produktów Kronospanu, które stały się ciekawym tłem do prowadzonych prezentacji i rozmów. 

Szczecinecki Klaster Meblowy (SKM) powstał z inicjatywy Kronospan. 20. września 2013 roku podczas konferencji poświęconej perspektywom rozwoju branży drzewnej i meblarskiej doszło do podpisania listu intencyjnego pomiędzy Urzędem Miasta Szczecinek, Starostwem Powiatowym, Pomorską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. i Kronospan Szczecinek Sp. z o.o., w sprawie podjęcia działań dotyczących budowy Szczecineckiego Klastra Meblowego.

Panel dyskusyjny na temat klastra drzewnegoPanel dyskusyjny na temat klastra drzewnegoFot. D.Jabłoński

Podstawowymi celami SKM jest wspieranie rozwoju sektora produkcji mebli, koordynowanie współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, działanie na rzecz rozwoju innowacyjnych technologii w zakresie wytwarzania materiałów wykorzystywanych do produkcji mebli oraz ich elementów, aktywizacja regionu województwa zachodniopomorskiego i jego okolic – w szczególności miasta Szczecinek - w obszarze zapewnienia optymalnych warunków dla inwestorów i producentów mebli, ubieganie się o dodatkową pomoc publiczną i dofinansowanie z programów unijnych, w celu zintensyfikowania rozwoju infrastruktury oraz współpracy pomiędzy członkami klastra.

W przyszłości Szczecinecki Klaster Meblowy chce się intensywnie rozwijać i w perspektywie wystartować w konkursie o status Krajowego Klastra Kluczowego, czyli klastra o istotnym znaczeniu dla gospodarki kraju i wysokiej konkurencyjności międzynarodowej, identyfikowany na poziomie krajowym. Uzyskanie takiego statusu pozwoliłoby klastrowi ze Szczecinka ubiegać się wsparcie finansowe w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Dotychczasowa działalność klastra organizacyjnie i finasowo wspierana jest przede wszytkim przez grupę Kronospan. To dzięki niemu podjęto szereg działań, które zaowocowały m.in. powstaniem infrastruktury w postaci hali produkcyjno-magazynowe, na bazie której SKM planuje przyciągnąć kolejnych partenrów i rozwinąć w Szczecinku produkcję meblarską.

Panel dyskusyjny dotyczący szkolnictwa zawodowegoPanel dyskusyjny dotyczący szkolnictwa zawodowegoFot. D.Jabłoński

Kolejnym wymiernym efektem tych działań jest również powstanie nowego kierunku w szczecineckim technikum kształcym techników oraz powołanie nowego wydziału zamiejscowego Politechniki Koszalińskiej - Wydziału Przemysłu Drzewnego, który od przyszłego roku będzie kształcił w Szczecinku inżynierów, technologów drewna.

Oba kierunki powstały w ścisłej współpracy z firmą Kronospan Szczecinek, która zapewnia m.in. wpspółpracę w kształceniu praktycznym oraz planuje sponsorować uczniów i studentów.

Do niedawna trzon biznesowy Szczecineckiego Klastra Meblowego stanowiły spółki grupy Kronospan, jednak 18. września b.r. roku podpisano porozumienia kooperacyjnego przez Grupę Założycielską Szczecineckiego Klastra Meblowego, którą stanowią następujący partnerzy:

  • Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., 
  • Instytut Technologii Drewna, 
  • Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego S.A., 
  • SILVA Sp. z o.o., 
  • Kronospan Sp. z o.o., 
  • PIOTR SOWA "STOL-TAP",
  • Home Systems Sp. z o.o.

W opinii Grupy Założycielskiej podpisane porozumienie jest formą optymalną na obecnym etapie współpracy i ma stanowić sposób na intensyfikację działań prowadzonych w celu rozwoju sektora drzewno-meblarskiego w regionie i kraju.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA