DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Budma 2002 - branża drzewna

Autor: kaj
Źródło: DREWNO.PL
Data: 2002-01-26


Największe krajowe targi budowlane przyciągają również producentów wyrobów z drewna. Liczne grono zwiedzających potwierdza potrzebę organizowania takich imprez. Zweryfikować należy jednak oczekiwania. Targi nie są już miejscem zawierania kontraktów. Przede wszystkim stają się miejscem edukacji o produktach, zastosowaniach i technologiach. To ważna zmiana, którą nie wszyscy jeszcze zauważyli. Część firm powinna zwrócić uwagę na to jaki poziom wiedzy o produkcie reprezentują pracownicy obsługujący stoisko.

Po wielkości i sposobie wystawiania można ocenić, producentom której branży najlepiej się wiedzie. Tradycyjnie największe stoiska to te należące do największych firm. Tacy potentaci jak np. Kronopol nie zawodzą. Podobnie jak w latach ubiegłych głównym spółka prezentowała przede wszystkim płyty OSB i MDF przeznaczone dla zastosowań w budownictwie. Na przykładzie tych produktów wyraźnie widać kierunek w jakim podążają producenci tworzyw drewnopochodnych. To nie prosta płyta, ale przygotowane do konkretnych zastosowań elementy. Podobną ścieżką podążają wytwórcy sklejek.

Do najliczniej reprezentowanej grupy należeli producenci materiałów podłogowych. Naszym zdaniem właśnie ta grupa może poszczycić się największym przyrostem liczby wystawców w stosunku do lat ubiegłych. Wśród nich sporą część stanowiły firmy oferujące podłogi drewniane i ich najwięksi rynkowi rywale - oferujący panele laminowane. Pomimo tego, że znacznie większe stoiska należały do tych ostatnich, bogatszą rodzajowo ofertę przedstawiały podłogi z drewna litego lub klejonego warstwowo. Rozmowy z producentami prowadzą do prostego wniosku: laminaty wybierają te osoby, których nie stać na drewno. Obecna sytuacja w budownictwie paradoksalnie doporowadza do tego, że w nowych domach, budowane przez osoby stosunkowo zamożne, stosowane są podłogi drewniane konkurując z płytkami ceramicznymi. Laminaty wybierają przede wszystkim osoby remontujące mieszkania w budynkach wielorodzinnych. Jednak i tu po kilkuletniej przerwie coraz mocniejszy segment stanowi drewno. Coraz więcej klientów znajdują bowiem drewniane podłogi warstwowe. Dorównują praktycznymi zaletami laminatom i uznawane są za produkt bardziej luksusowy. Jednak to producenci podłóg laminowanych dyktują tempo rozwoju produktów. Obecnie głównym nurtem, którym podążają projektanci są sposoby montażu podłóg. Praktycznie każdy z rynkowych potentatów oferuje nowoczesne rozwiązanie w tym zakresie. Po rozwiązaniach typu "click" stosowanych w podłogach laminowanych nastąpił wysyp pomysłów tzw "loc" dla drewna. Tego typu pomysły prezentuje Kährs - "WoodLoc" czy Witex - "TimberLoc" (w podłogach laminowanych tego producenta stosowany jest system "SLocTek").

Uwagę zwracały ekspozycje producentów schodów z drewna. M.in. od lat wspaniała oferta firmy Marchewka.

Duże ekspozycje zaprezentowali wystawcy z branży stolarki otworowej. Liczna grupa producentów zaprezentowała szeroką gamę wyrobów. Pomimo to wyraźnie widać, że środki przeznaczone na ekspozycję były mniejsze niż w latach ubiegłych. Wyroby tego działu to rzadko już samo drewno. Zarówno producenci okien jak i drzwi oferują wyroby będące kompozytem drewna, tworzyw drzenych i sztucznych oraz metalu. Takie materiały spełniają bowiem wymagania użytkowników. Największe firmy oferują pełną gamę wyrobów, oprócz np. okien z drewna, czy drewna i aluminium, zajmują się też produkcją okien z tworzyw sztucznych. Niektórzy wchodzą również na zupełnie nowe rynki np. podłogi. Taki kierunek wybrała niedawno Stolarka Wołomin, a obecnie również Urzędowski.

Zastosowanie drewna w budownictwie nie dziwi, dziwi jednak brak krajowych producentów tarcicy na Budmie. Wyjątek stanowiło wspólne stoisko Koszalińskiego PPD i Poltarexu. Choć to firmy należące do największych krajowych wytwórców tarcicy, to ich małe stoisko przytłoczone wrecz było przez ekspozycję firmy Spexim - łódzkiego składu drzewnego i dystrybutora wyrobów Kronopolu.

Znacznie lepiej wyglądały ekspozycje firm oferujących konstrukcje z drewna klejonego, ładne i zwracające uwagę ekspozycje Júrés Medis (Litwa), Lilleheden (Dania) czy Andrewex (Polska) wzbudzały spore zainteresowanie zwiedzających.

Jedną z najciekawszych propozycji targowych branży drzewnej były domy z bali drewnianych. Przez dwa wybudowane na terenia targów takie domy (wspólna ekspozycja Wirex i Logpol oraz Magnus przelewał się dosłownie strumień zwiedzających.

Mówiąc o ofercie branży drzewnej nie można pominąć ciekawej oferty wyrobów z korka (Egen, Dom Korkowy) czy oferowanego przez firmą Velox systemu budowlanego opartego na płycie zrębkowo-cementowej.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz