/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
EDUKACJA

Politechnika Koszalińska otwiera trzeci w Polsce wydział technologii drewna

Politechnika Koszalińska

Autor: oprac. red
Źródło: Politechnika Koszalińska
Data: 2015-09-26


Inżynieria i automatyzacja w przemyśle drzewnym - taką nazwę będzie nosić kierunek kształcenia na Wydziale Przemysłu Drzewnego, o otwarciu którego zadecydował senat Politechniki Koszalińskiej. Decyzja jest plonem porozumienia o utworzeniu zamiejscowego wydziału kształcącego technologów drewna w Szczecinku, jakie władze uczelni zawarły z firmą Kronospan, Starostwem Powiatowym Szczecinek, Urzędem Miejskim w Szczecinku i Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Pierwsi studenci trzeciego w kraju wydziału kształcącego technologów drewna rozpoczną naukę w przyszłym roku.

dr inż. Artur Wezgraj, Kanclerz Politechniki Koszalińskiej, zaprezentował nowy Wydział Przemysłu Drzewnego na Forum Szczecineckiego Klastra Meblowegodr inż. Artur Wezgraj, Kanclerz Politechniki Koszalińskiej, zaprezentował nowy Wydział Przemysłu Drzewnego na Forum Szczecineckiego Klastra MeblowegoFot. D.Jabłoński

Jak wynika z założeń projektu, nowy kierunek: Inżynieria i automatyzacja w przemyśle drzewnym, będzie zawodowym, inżynierskim typem studiów, realizowanym we współpracy z przemysłem o specjalnościach: eksploatacja urządzeń, automatyka, informatyka produkcji, technologia obróbki drewna, meblarstwo oraz chemiczne technologie obróbki drewna. Innowacyjny, dualny system kształcenia, ma pozwolić na pogodzenie nauki i pracy, zapewniając najlepsze praktyczne przygotowanie do zawodu i uzyskanie kwalifikacji cenionych przez pracodawców. 

 

Oferta kształcenia obejmie siedem semestrów studiów I stopnia z możliwością kontynuacji nauki na drugim i trzecim stopniu na Politechnice Koszalińskiej.  Zajęcia dydaktyczne prowadzone będą w siedzibie zamiejscowego Wydziału Przemysłu Drzewnego Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku, którą będzie Zespół Szkół nr 3 w Szczecinku. Odpowiednie decyzje samorządu szczecineckiego w tym zakresie zostały już podjęte. Część zajęć praktyczno-laboratoryjnych (np. chemia, fizyka, automatyka, materiałoznawstwo, wzornictwo, mechanika) realizowane będzie w specjalistycznych laboratoriach politechniki w Koszalinie. Zajęcia praktyczne odbywać się będą w zakładach produkcyjnych firmy Kronospan. Pierwszy nabór na nowy kierunek studiów zaplanowano na w 2016r. 

 

-Dla Politechniki Koszalińskiej uruchomienie szczecineckiego Wydziału Zamiejscowego to kolejny krok na drodze rozwoju - przyznaje prof. Tadeusz Bohdal, Rektor Politechniki Koszalińskiej. -Dzięki temu nie tylko wzbogacimy naszą ofertę kształcenia, ale również zagwarantujemy absolwentom zatrudnienie na bazie wykształcenia zawodowego na najwyższym poziomie. Porozumienie z Kronospanem i samorządem Szczecinka jest dobrym przykładem, że ścisła współpraca kilku podmiotów, a zwłaszcza uczelni z biznesem może przynieść korzyści dla wszystkich stron. 

 

Inicjatorem utworzenia nowego wydziału kształcącego specjalistów w zakresie technologii przetwórstwa drewna jest Kronospan. Firma będąca jednym z czołowych producentów płyt drewnopochodnych na świecie, w Szczecinku posiada swój największy zakład. Kronospan planuje przyznawać stypendia pieniężne i staże najzdolniejszym uczniom Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku, kształcącym się w zawodzie technik technologii drewna. Ten nowootwarty przez szczecinecką szkołę kierunek, uruchomiony został również z inicjatywy firmy we wrześniu br. Uczniowie technikum, po ukończeniu nauki, zdobyciu wiedzy teoretycznej i praktycznej, będą gotowi do podjęcia studiów na kierunku Technologia Drewna.

 

-Impuls do powstania nowego wydziału dał Kronospan, ale do współpracy zachęcamy również inne firmy branży drzewnej - mówił dr inż. Artur Wezgraj, Kanclerz Politechniki Koszalińskiej, podczas prezentacji na Forum Szczecineckiego Klastra Meblowego. -Dzięki wspólnemu działaniu firmy uzyskują wpływ na program kształcenia, mogą brać udział w procesie kształcenia praktycznego, dbać o rozwój kadr poprzez kształcenie swoich pracowników i korzystać ze stażystów, których wynagrodzenie finansowane jest przez uczelnię. Można też wspólnie z Politechniką podejmować działania w zakresie innowacji technologicznych i produktowych.

 

Na Wydziale Zamiejscowym Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku docelowo pracę znajdzie blisko 60 osób. Planowana liczba studentów ma systematycznie wzrastać, aż do osiągnięcia poziomu 500 w 2019 roku. Według założeń, źródeł finansowania projektu będzie kilka, niewykluczone także, że uda się również pozyskać granty z Unii Europejskiej w ramach Projektu Operacyjnego Wiedza-Edukacja-Rozwój.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz