/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MATERIAŁY DREWNOPOCHODNE

Klienci z całego świata przyjechali do nowej fabryki STEICO

STEICO

Autor:
Źródło: STEICO
Data: 2015-09-18


Ponad połowa z tysięcy ton płyt produkowanych w fabryce w Czarnej Wodzie trafia na eksport. Z wykorzystaniem płyt pilśniowych porowatych w Ameryce i Arabii Saudyjskiej buduje się autostrady, a na konstrukcjach z płyt LVL i płyt pilśniowych twardych wznoszone są budynki w Niemczech, Skandynawii czy Wielkiej Brytanii. Najnowocześniejszą na świecie fabrykę LVL oraz kolejny ciąg produkcji płyt pilśniowych w Czarnej Wodzie zwiedzali 10 września klienci STEICO z całego świata.

Do fabryki w Czarnej Wodzie przyjechało blisko 100 gości z całego świata.Do fabryki w Czarnej Wodzie przyjechało blisko 100 gości z całego świata.Fot. Paweł Winiarski

Upadająca państwowa fabryka, której zdesperowani pracownicy w obawie przed komornikiem zespawali bramę wjazdową w 2003 roku, w ciągu 10 lat zmieniła się w jeden z największych i najnowocześniejszych zakładów płyt w Europie. Konsekwentnie budowana strategia rozwoju firmy Udo Schramka, właściciela firmy STEICO, pod której sztandarem wciąż trwają wielomilionowe inwestycje, uratowała nie tylko kilkaset miejsc pracy, ale uczyniła Czarną Wodę jedną z najdynamiczniej rozwijających się gmin na Pomorzu.

Nawet strajk Lufthansy nie przeszkodził gościom z całego świata, by wylądować najpierw w Gdańsku, a potem trasą szybkiego ruchu, podziwiając krajobraz Kociewia przemieścić się do Czarnej Wody. Takiej nowoczesnej Polski nie znali.

- Czy tę autostradę też budowaliście z zastosowaniem waszych płyt bitumowanych? – pytał gość STEICO, który przyjechał specjalnie ze Stanów Zjednoczonych, by zobaczyć nowy ciąg płyt pilśniowych oraz najnowocześniejszą na świecie fabrykę LVL.

Bo to właśnie płyty pilśniowe bitumowane, wyprodukowane w Czarnej Wodzie, inżynierowie ze Stanów Zjednoczonych czy Arabii Saudyjskiej wykorzystują w konstrukcji dróg. Tylko do Stanów Zjednoczonych z pomorskiej fabryki STEICO trafia kilkaset kontenerów takich płyt rocznie.

Najnowocześniejszą na świecie fabrykę LVL oraz kolejny ciąg produkcji płyt pilśniowych w Czarnej Wodzie zwiedzali 10 września klienci STEICO z całego świata.Najnowocześniejszą na świecie fabrykę LVL oraz kolejny ciąg produkcji płyt pilśniowych w Czarnej Wodzie zwiedzali 10 września klienci STEICO z całego świata.Fot. Paweł Winiarski

- Są to kraje położone w strefie klimatu o dużych amplitudach dobowych, dlatego płyty betonowe z których budowane są drogi rozszerzają się w ciągu dnia, gdy jest gorąco, a kurczą  podczas chłodnych nocy. Może to powodować pękanie betonu i wywołać milionowe szkody. Udało się temu zapobiec korzystając z naszych płyt porowatych nasączonych bitumem, stanowiących dylatacje między elementami betonowymi. Są one układane co sześć metrów drogi – wyjaśnia Steffen Zimny, prezes zarządu STEICO sp. z o.o. 

Dumą Czarnej Wody są także płyty pilśniowe twarde. To właśnie w tej fabryce opracowano technologię budowy znanych już na całym świecie belek dwuteowych ze środnikiem z płyty pilśniowej twardej, która stanowi konstrukcję podłóg czy ścian budynków na całym  świecie. W Wielkiej Brytanii czy Skandynawii w takiej konstrukcji wznosi się ponad połowę budynków. Przedstawiciele największych firm deweloperskich i budowlanych, które korzystają z tej technologii byli obecni na spotkaniu w Czarnej Wodzie i mieli okazję zwiedzić fabrykę.
Obecnie belki dwuteowe montowane są w fabryce STEICO w Czarnkowie z płyt pilśniowych twardych w połączeniu z płytami LVL – oba tworzywa, dzięki uruchomieniu nowej fabryki powstają od tego roku w Czarnej Wodzie.

- Na rynku europejskim jest bardzo duże zapotrzebowanie na belki dwuteowe, dlatego aż 50% produkcji płyt LVL z naszego nowego zakładu będzie wykorzystywane właśnie do ich produkcji. Pozostała ilość, około 50 000 m3 płyt z forniru klejonego warstwowo, trafi do budownictwa, produkcji opakowań, stolarki czy mebli – mówi Steffen Zimny.

Nowa fabryka płyt LVL to pierwsza inwestycja typu greenfield w portfolio firmy STEICO. Dotychczas właściciel – Udo Schramek decydował się na zakup istniejących fabryk i linii i ich modernizację. W grupie STEICO znajdują się obecnie fabryki w Czarnkowie, Czarnej Wodzie oraz francuskim Casteljaloux.

- Cieszę się, że budowę nowej fabryki w Czarnej Wodzie udało się zamknąć w ciągu 12 miesięcy i już możemy zapewnić, co jeszcze rok temu wydawało się jedynie marzeniem, że jesteśmy gotowi wytwarzać dla Państwa ten niezwykle trwały i pożądany na rynku budowlanym materiał, jakim jest STEICO LVL – mówił Udo Schramek witając w fabryce w Polsce blisko stu gości, klientów przybyłych z całego świata. – Mamy też kolejną, nowoczesną linię płyt pilśniowych, która powiększa nasze moce produkcyjne i możliwość szybkiej realizacji zamówień.

Udo Schramek, właściciel firmy STEICO, osobiście oprowadzał najważniejszych klientów po nowej fabryce w Czarnej Wodzie.Udo Schramek, właściciel firmy STEICO, osobiście oprowadzał najważniejszych klientów po nowej fabryce w Czarnej Wodzie.Fot. Paweł Winiarski

To nie koniec planów inwestycyjnych firmy. Po intensywnej rozbudowie mocy w Czarnej Wodzie, przyjdzie czas na zwiększenie produkcji w Czarnkowie.

- Jest to konieczne z uwagi na dynamiczny wzrost zainteresowania naszymi ekologicznymi materiałami, spełniającymi wymogi energooszczędności stawiane nowoczesnemu budownictwu – dodaje Udo Schramek. – Płyty pilśniowe izolacyjne produkowane są na dwóch liniach w Czarnej Wodze. W zakładzie w Czarnkowie produkujemy obecnie 140 000 ton płyt izolacyjnych wyprodukowanych w 100% z drewna, ale to wciąż za mało.

Obecnie produkty STEICO kupuje 2500 klientów z 45 krajów całego świata. Z 1,2 mln m3 płyt izolacyjnych wytwarzanych przez zakłady STEICO można zbudować każdego roku 24 000 domów jednorodzinnych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA