/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
EDUKACJA

Zostań mecenasem wyprawy studentów leśnictwa nad Amazonkę

Wydział Lęsny UP w Poznaniu

Autor: Jolanta Węgiel
Źródło: Wydział Lęsny UP w Poznaniu
Data: 2015-09-14


W ramach projektu „Lasy Świata” realizowanego przez Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, po eksploracji lasów Dominiki i Borneo, w lutym 2016r. planowana jest kolejna wyprawa studentów, tym razem nad Amazonkę.

Uczestnicy wyprawy na BorneoUczestnicy wyprawy na BorneoFot. Wydział Leśny UP w Poznaniu

Projekt „Lasy Świata” jest przedsięwzięciem, które umożliwia młodym bardzo aktywnym studentom poznanie różnych formacji  leśnych bezpośrednio w terenie. Dzięki tym wyprawom uczestnicy  mają możliwość przyjrzenia się  sposobom prowadzenia gospodarki leśnej oraz podejściem do ochrony przyrody w tzw. "kultowych  leśnych miejscach”.

W dotychczasowych zorganizowanych ekspedycjach wzięły udział 23 osoby, osiem z nich to laureaci stypendium Lasy Świata, których pobyt (wynoszący 5,5 tys. zł)  sfinansowały firmy: Forest Consulting Center, Stelmet, ATJ S.C Usługi i Szkolenia Specjalistyczne, Nadleśnictwo Czerniejewo oraz Dziekan Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i portal Studia.net.Zobacz co o projekcie mówią uczestnicy, organizatorzy oraz władze Wydziału Leśnego UP w PoznaniuZostanie laureatem stypendium nie było łatwą sprawą. Do walki o  nie zgłosili się najaktywniejsi wśród żaków działacze i badacze, którzy mimo młodego wieku aktywnie uczestniczyli już w różnego rodzaju projektach badawczych i posiadali na „swoim kącie” publikacje w renomowanych czasopismach naukowych.

Wyłonieniem z takiej „mocnej grupy” laureatów jest „trudnym orzechem do zgryzienia”. Tego wyboru dokonuje specjalnie do tego celu powołana komisja, która  złożona jest z przedstawicieli: pracowników, studentów i fundatorów stypendium. Komisja bierze pod uwagę takie aspekty jak: aktywna działalność na rzecz uczelni i wydziału oraz dorobek naukowy kandydata.

Niech o trafnym wyborze komisji świadczy fakt, że laureaci „Stypendium Wyjazdowego Lasy Świata” zdobywają kolejne „wyróżniania”. Trójce z nich zostało przyznane stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które jest przyznawane najlepszym studentom w kraju. Jeden z laureatów otrzymał „Studenckiego Nobla” – nagrodę przyznawaną przez studentów dla najlepszego studenta w Polsce.

Studenci uczestniczący w wyprawach, chętnie dzielą się zdobytą wiedzą. Swoje przyrodnicze obserwacje prezentowali m.in. na konferencjach i seminariach naukowych, na których zdobywali wyróżnienia. Napisali szereg artykułów popularno-naukowych. Piątka z laureatów stypendium Lasy Świata , to dziś słuchacze studiów doktoranckich.

-Mam dobry kontakt z laureatami. W rozmowach z nimi często słyszę, że wyjazd w ramach „Lasów Świata” dodał im „skrzydeł”.  Teraz na wiele rzeczy spoglądają szerzej, z globalnej perspektywy. Już dziś deklarują, że gdy zajmą odpowiednią pozycję w swojej firmie to na pewno zafundują takie stypendium – mówi Jolanta Węgiel z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. -Laureaci, są także wspaniałymi ambasadorami fundatorów stypendiów. Byłam nie jeden raz świadkiem, jak rzeczowo i pozytywnie wypowiadali się o firmach, które zafundowały im stypendium. Myślę, że ten rodzaj tzw. „reklamy szeptanej” jest dla firmy bardzo pozytywny i przyszłości może przynieść naprawdę duży efekt - dodaje.

Zostań mecenasem wyprawy nad Amazonkę
Zapraszamy firmy, do ufundowania stypendium wyjazdowego konkretnemu studentowi. Planowany koszt stypendium to 5,5 tys. zł, który w całości zostaje przekazany na stypendium wyjazdowe jednego laureata. Radość i wdzięczność młodego człowieka bezcenna. Przedstawiciele firmy fundującej stypendium wezmą udział w wyborze laureatów.

Dzięki patronom medialnym informacja o firmach uczestniczących w projekcie jest szeroko rozpowszechniona. Informacje o dotychczasowych  fundatorach stypendium ukazywały w mediach:

  • branżowych: portalach: Drewno.pl , Dziennik Leśny
  • prasie leśnej: Głos Lasu, Przegląd Leśniczy
  • mediach edukacyjnych: portal Studia.net oraz  portal Magazynu  Przyrodniczego Salamandra
  • na stronie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz na specjalnej stronie Lasów Świata (www1.up.poznan.pl/lasyswiata/)
  • na stronie ESRI StoryMaps, gdzie relacja z wyprawy została przedstawiona na mapie. Relacja ta była tworzona online, w trakcie trwania wyprawy


Wyprawy z cyklu „Lasy Świata” promowane były także na konferencjach, seminariach naukowych oraz na wystawach fotograficznych. Wszędzie tam była podawana informacja o fundatorach stypendium.

Osoby zainteresowane współpracą proszę o kontakt: Jolanta Węgiel, email: jwegiel@up.poznan.pl
Więcej informacji o projekcie Lasy Świata na stronie internetowej: http://www1.up.poznan.pl/lasyswiata/


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz