/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

150 tys. m3 wiatrołomów w RDLP Szczecin

Lasy Państwowe

Autor: Józef Nizio, oprac. red
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2015-09-11


Na 150 tys. m3 szacowana jest ilość wiatrołomów jakie powstały w lasach RDLP Szczecin w wyniku huraganowych wiatrów jakie miały miejsce na początku września.

150 tys. m3 wiatrołomów w RDLP Szczecin po wrześniowej burzy150 tys. m3 wiatrołomów w RDLP Szczecin po wrześniowej burzyFot. K.Jabłońska

Gwałtowne burze i towarzyszące im porwiste wiatry jakie 1. września w godzinach wieczornych przeszły nad lasami centralnej i południowo-wschodniej części Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wyrządziły duże szkody w drzewostanach i w infrastrukturze leśnej. 

 

Wstępnie zinwentaryzowano ok. 150 tys. m3 wywrotów i złomów, przy czym szkody powierzchniowe odnotowano na powierzchni około 10 tys. ha, w tym kwalifikujących się do usunięcia zrębami zupełnymi na pow. ok. 150 ha. Ponadto zanotowano szkody w infrastrukturze leśnej - głównie ogrodzenia upraw leśnych oraz uszkodzenia budynków.

 

Największe straty wystąpiły na terenie nadleśnictw: Bierzwnik (ok. 27 tys. m3), Karwin (ok. 25 tys. m3), Skwierzyna (ok. 28 tys. m3), Strzelce Krajeńskie (ok. 50 tys. m3) - wywrotów i złomów.

 

Służby terenowe w tych nadleśnictwach skoncentrowane są obecnie na udostępnianiu drzewostanów oraz szacowaniu strat i podejmowaniu decyzji dot. porządkowania uszkodzonych drzewostanów.

 

Na obszarach objętych klęską wiatrołomów występuje duże zagrożenie dla ludzi, w związku z tym na najbardziej zagrożonych obszarach nadleśnictwa: Skwierzyna, Strzelce Krajeńskie, Karwin wprowadziły zakaz wstępu do lasu.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA