/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

150 tys. m3 wiatrołomów w RDLP Szczecin

Lasy Państwowe

Autor: Józef Nizio, oprac. red
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2015-09-11


Na 150 tys. m3 szacowana jest ilość wiatrołomów jakie powstały w lasach RDLP Szczecin w wyniku huraganowych wiatrów jakie miały miejsce na początku września.

150 tys. m3 wiatrołomów w RDLP Szczecin po wrześniowej burzy150 tys. m3 wiatrołomów w RDLP Szczecin po wrześniowej burzyFot. K.Jabłońska

Gwałtowne burze i towarzyszące im porwiste wiatry jakie 1. września w godzinach wieczornych przeszły nad lasami centralnej i południowo-wschodniej części Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wyrządziły duże szkody w drzewostanach i w infrastrukturze leśnej. 

 

Wstępnie zinwentaryzowano ok. 150 tys. m3 wywrotów i złomów, przy czym szkody powierzchniowe odnotowano na powierzchni około 10 tys. ha, w tym kwalifikujących się do usunięcia zrębami zupełnymi na pow. ok. 150 ha. Ponadto zanotowano szkody w infrastrukturze leśnej - głównie ogrodzenia upraw leśnych oraz uszkodzenia budynków.

 

Największe straty wystąpiły na terenie nadleśnictw: Bierzwnik (ok. 27 tys. m3), Karwin (ok. 25 tys. m3), Skwierzyna (ok. 28 tys. m3), Strzelce Krajeńskie (ok. 50 tys. m3) - wywrotów i złomów.

 

Służby terenowe w tych nadleśnictwach skoncentrowane są obecnie na udostępnianiu drzewostanów oraz szacowaniu strat i podejmowaniu decyzji dot. porządkowania uszkodzonych drzewostanów.

 

Na obszarach objętych klęską wiatrołomów występuje duże zagrożenie dla ludzi, w związku z tym na najbardziej zagrożonych obszarach nadleśnictwa: Skwierzyna, Strzelce Krajeńskie, Karwin wprowadziły zakaz wstępu do lasu.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz