DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Oyala - Miasto w środku lasu deszczowego

Drewno.pl

Autor: Marta Wiśniewska
Źródło: Drewno.pl
Data: 2015-09-09


W środku lasu tropikalnego Gwinei Równikowej powstaje nowoczesne miasto, które ma być nową stolicą tego afrykańskiego kraju.

Wizualizacja centrum OyalaWizualizacja centrum OyalaFot. Ehud Gefen Architects

Gwinea Równikowa czy raczej Republika Gwinei Równikowej, to państwo w centralnej Afryce, w czasach kolonialnych znana pod nazwą Gwinea Hiszpańska.

Kiedyś była krajem bardzo ubogim, z ludnością w większości mieszkającą na wsi, o wysokim stopniu analfabetyzmu. Przed uzyskaniem niepodległości gospodarka kraju zarabiała głównie na produkcji i eksporcie kakao.

 

Wideo prezentujące obecną sytuację ekonomiczną Gwinei Równikowej

 

 

W 1959r. Gwinea była krajem o najwyższym PKB na mieszkańca w Afryce. Odkrycie ogromnych złóż ropy naftowej w 1996r. i początek jej eksploatacji przyczyniły się do potężnego wzrostu wpływów budżetowych. Jednak leśnictwo, rolnictwo i rybołówstwo są także ważnymi elementami gospodarki. Leśnictwo jest drugim najważniejszym sektorem gospodarki 

 

Wizualizacja kompleksu budynków rządowych jakie mają powstać w Oyala

 

Jednak cały rozwój gospodarczy tego kraju, niesamowity postęp jaki w nim nastąpił nie są najbardziej niezwykłym faktem.

Oyala to miasto, które w przyszłości ma zostać nową stolicą Gwinei Równikowej, zastępując dotychczasową stolicę Malabo. Jego budowa nie została jeszcze ukończona, a przeniesienie stolicy jest planowane na rok 2020. Przez miejscową ludność miasto nazywane jest Djibloho. Docelowa ilość mieszkańców nowego miasta ma wynieść 160-200 tys. 

Kosztowna budowa nowoczesnego miasta w środku lasu tropikalnego przez kraj rozwijający się i relatywnie biedny spotkała się z ostrą krytyką wewnątrz kraju, jak i za granicą.

 

Relacja z budowy Oyala

 

Jednak realizacja tego projektu może to wyjść na dobre Gwinei i przyciągnąć inwestorów w całego świata. Nowa stolica powstaje w słabo zaludnionym regionie, w którym dominują wilgotne lasy równikowe. Oyala zasilana będzie energią pochodzącą z hydroelektrowni w Evinayong, będzie to zatem pierwsza na świecie stolica zasilana całkowicie z odnawialnych źródeł energii.

 

Lasy zajmują około 2,2 mln hektarów Gwinei Równikowej – czyli większość jej obszaru. Produkcja drewna przemysłowa wzrosła gwałtownie od połowy lat 90-tych XX wieku, a pozyskanie jest koncesjonowane. Obszary chronione obejmują cztery różne rodzaje lasów: parki narodowe, naukowe rezerwaty przyrody, ostoje zwierząt zagrożonych i rezerwaty.

 

Miejmy nadzieję, że tak nagły rozwój gospodarczy nie spowoduje całkowitej dewastacji środowiska naturalnego. Słuchając oficjalnych wypowiedzi ministrów i obecnego prezydenta, a także patrząc na zainteresowanie rządu odnawialnymi źródłami energii, jest duża szansa na to iż dostrzegają problem nadmiernego pozyskania drewna z lasów. Oby nie za późno.

 

Prezentacja dotycząca planów budowy nowej stolicy


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz