/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
USŁUGI LEŚNE

Ponad 2000 pracowników leśnych protestowało w Szczecinie

Drewno.pl

Autor: Adrian Talaśka
Źródło: Drewno.pl
Data: 2015-09-06


Ponad 2000 właścicieli i pracowników firm leśnych przeszło 2. września ulicami Szczecina. Przy ryku pilarek, wyciu syren i okrzykach, manifestowali swoje niezadowolenie i domagając się godziwego wynagrodzenia za usługi leśne, gwarantującego legalne zatrudnianie pracowników i zlikwidowanie szarej strefy w sektorze leśnym. Niesiony na ramionach protestujących manekin w mundurze leśnika z dystynkcjami dyrektora regionalnego symbolizował los drwali, uzależnionych od decyzji pracowników Lasów Państwowych.

Protest pracodawców i pracowników leśnych w SzczecinieProtest pracodawców i pracowników leśnych w SzczecinieFot. Adrian Talaśka

-Żądamy podjęcia działań polegających na preferowaniu legalności zatrudnienia, wymaganiu odpowiedniej liczby pracowników podczas przetargów i przestrzegania tych deklaracji w trakcie wykonywania zamówienia. Pragniemy pracować legalnie, za godziwe wynagrodzenie. W leśnikach chcemy widzieć partnerów, a nie drapieżnych kapitalistów, żyjących na koszt biednej, polskiej wsi – mówił przewodniczący manifestacji Robert Gruszka

 

Postulaty przedstawione przez protestujących, wcześniej na piśmie skierowane do Dyrektora RDLP w Szczecinie:

  1. Żądamy uczciwej stawki, umożliwiającej legalne zatrudnienie.
  2. Żądamy uczciwego kosztorysowania prac leśnych
  3. Stop pakietom specjalistycznym
  4. Żądamy likwidacji szarej strefy w lesie 
  5. Stop nieuczciwej konkurencji

Wideo: Protest zakładów usług leśnych w Szczecinie

Po przedstawieniu postulatów, głos w imieniu nieobecnego Dyrektora Witolda Kossa zabrał Krzysztof Wróbel, zastępca Dyrektora ds. ekonomicznych:

-Regionalna dyrekcja i wszyscy leśnicy, nadleśniczowie jednostek organizacyjnych naszej dyrekcji traktują Państwa – pracowników zakładów usług leśnych jako partnerów /gwizdy i okrzyki/ i uważamy, że potrzebny jest pomiędzy nami stały dialog, do którego Państwa bardzo serdecznie zapraszamy. Dzisiejsza manifestacja jest dla nas sygnałem, że Państwo w tych swoich postulatach jesteście bardzo zdeterminowani i w jeszcze większym zakresie nakazuje nam przyjrzeć się Waszym argumentom i Waszym żądaniom. Chciałbym na gorąco powiedzieć, że z częścią tych postulatów jak najbardziej się zgadzamy i je wręcz popieramy /oklaski/, natomiast część z nich uważamy, że są dla nas leśników, partnerów w tym dialogu, niestety krzywdzące i niestety, również w niektórych aspektach – nieprawdziwe. Uważamy, że przy stole rozmów można rozwiązać, rozstrzygnąć wszystkie problemy, które Państwa nurtują. Chciałbym w imieniu pana Dyrektora Regionalnego zaprosić Państwa do tego dialogu - powiedział.

 

Protestujących zaproszono również do zapoznania się z zamieszczoną w internecie odpowiedzią dyrektora RDLP w Szczecinie na postulaty. (Więcej na ten temat zobacz tutaj >>>).  

 

Drzewiarze ruszą ramię w ramię z przedsiębiorcami leśnymi

Wiceprzewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych Romuald Roman podziękował za liczne przybycie przedstawicielom firm leśnych. Słowa podziękowania skierował również w stronę leśników – ich liczna reprezentacja świadczyła bowiem o szacunku do protestujących i poważnym podejściu do sytuacji. Wiceprzewodniczący SPL zapowiedział również, że 16. października odbędzie się w Warszawie protest firm leśnych z całego kraju połączony z protestem drzewiarzy. Organizatorzy przewidują przyjazd ok. 10 tys. osób.

Ponad 2000 pracowników leśnych protestowało w Szczecinie (Zdjęcia: 9)

Protest pracodawców i pracowników leśnych w SzczecinieProtest pracodawców i pracowników leśnych w SzczecinieProtest pracodawców i pracowników leśnych w SzczecinieProtest pracodawców i pracowników leśnych w SzczecinieProtest pracodawców i pracowników leśnych w SzczecinieProtest pracodawców i pracowników leśnych w SzczecinieProtest pracodawców i pracowników leśnych w SzczecinieProtest pracodawców i pracowników leśnych w SzczecinieProtest pracodawców i pracowników leśnych w Szczecinie

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz