/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Lasy Państwowe w kampanii wyborczej: PiS stawia na referendum, PO i PSL na nowelizację ustawy o lasach

Drewno.pl

Autor: oprac. Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2015-08-19


Lasy Państwowe stają się jedną z kart przetargowych w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Leśnicy w mundurach pojawiają się zarówno u boku Beata Szydło, kandydatki PiS na premiera, jak i obecnej premier Ewy Kopacz.

Spotkanie w pałacu prezydenckimSpotkanie w pałacu prezydenckimFot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

18. sierpnia Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z reprezentantami społecznych komitetów referendalnych - sygnatariuszami przedstawionego przez Beate Szydło wniosku o rozszerzenie listy pytań w referendum zaplanowanym na 6. września. 

 

Uczestnicy spotkania przedstawili prezydentowi argumenty, które ich zdaniem przemawiają za koniecznością przeprowadzenia ogólnopolskiego referendum w sprawach popartych podpisami prawie sześciu milionów Polaków (tj.: wieku emerytalnego, obowiązku szkolnego sześciolatków oraz sposobu finansowanie Lasów Państwowych). Udział w spotkaniu wzięli m.in. Piotr Słoka z Nadleśnictwa Barycz oraz Marcin Wiech z Nadleśnictwa Kozienice.  

 

Podczas spotkania zaproponowano też, aby referendum odbyło się nie 6. września, a 25. października - wraz z wyborami do parlamentu. 

 

Prezydent zadeklarował, że po wnikliwym rozpatrzeniu przedstawionych argumentów i zestawieniu ich z obowiązującym stanem prawnym podejmie decyzję, która zostanie ogłoszona w tym tygodniu. Najbardziej prawdopodobny jest scenariusz, w którym Andrzej Duda złoży wniosek o przeprowadzenie kolejnego referendum (m.in. w sprawie sześciolatków, Lasów Państwowych i reformy emerytalnej) razem z wyborami parlamentarnymi.

 

Sejm odrzucił wniosek PiS o wprowadzenie do porządku obrad kwestii referendum w sprawie Lasów Państwowych.

 

W dzisiejszym głosowaniu posłowie rządzącej koalicji odrzucili wniosek PiS o wprowadzenie do porządku obrad Sejmu kwestii obywatelskiego wniosku w sprawie przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum dotyczącego przyszłości PGL Lasy Państwowe o polskiej ziemi. Pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum podpisało się ponad 2,5 mln osób.

 

Za wprowadzeniem do obrad kwestii referendum głosowało 202 posłów głównie reprezentujący PiS, SLD, Zjednoczoną Prawicę i Ruch Palikota, przeciw było 240 posłów PO i PSL. 4 posłów wstrzymało się od głosu. 

PiS zebrał ok 2,8 mln podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. Lasów Państwowych, które miało  zawierać dwa pytania: 

1. Czy jesteś za utrzymaniem dotychczasowego systemu finansowania albo funkcjonowania państwowego gospodarstwa leśnego Lasy Państwowe określonego w ustawie z dnia 28 września 1991 roku o Lasach Państwowych, co zabezpiecza dotychczasową rolę tego podmiotu w wypełnianiu potrzeb narodowych?

2. Czy jesteś za zobowiązaniem rządu do pilnych renegocjacji Traktatu Akcesyjnego w zakresie wolnego obrotu ziemią dla obcokrajowców w Polsce uwzględniając, iż stanowisko rządu do zmiany w traktacie powinno być następujące: zakup polskiej ziemi przez obcokrajowców będzie możliwy od roku, w którym siła nabywcza średniej pensji Polaka będzie stanowiła minimum 90 proc. średniej siły nabywczej mieszkańców pięciu najbogatszych państw Unii Europejskiej?

Wniosek o przeprowadzenie referendum został odrzucony przez Sejm w czerwcu br.

premier Ewa Kopacz i wicepremier Janusz Piechociński odwiedzili Nadleśnictwo Jabłonnapremier Ewa Kopacz i wicepremier Janusz Piechociński odwiedzili Nadleśnictwo JabłonnaFot. Ministerstwo Gospodarki

 

Tymczasem dzisiaj (19. sierpnia) premier Ewa Kopacz i wicepremier Janusz Piechociński odwiedzili Nadleśnictwo Jabłonna (RDLP Warszawa). Po spotkaniu z leśnikami nastąpiło tradycyjne sadzenie drzewek, natomiast podczas briefingu prasowego premier Kopacz zapowiedziała, że do końca kadencji rządu, przyprowadzona zostanie nowelizacja ustawy o Lasach Państwowych. Jak podkreśliła, pojawi się w nim zapis, że Lasy Państwowe nie będą prywatyzowane ani restrukturyzowane.

premier Ewa Kopacz i wicepremier Janusz Piechociński odwiedzili Nadleśnictwo Jabłonnapremier Ewa Kopacz i wicepremier Janusz Piechociński odwiedzili Nadleśnictwo JabłonnaFot. Ministerstwo Gospodarki

 

-W pierwszym akapicie napiszemy to, co proponowaliśmy wcześniej zapisać w konstytucji - i na to nie było zgody naszych oponentów politycznych - bo to właśnie PiS głosowało wtedy przeciwko temu zapisowi - powiedziała Ewa Kopacz Projekt nowelizacji ustawy ma zostać złożony na początku przyszłego tygodnia. Według zapowiedzi znajdą się w nim również zapisy mające ułatwić funkcjonowanie PGL Lasy Państwowe.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz