/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

Lasy Państwowe w kampanii wyborczej: PiS stawia na referendum, PO i PSL na nowelizację ustawy o lasach

Drewno.pl

Autor: oprac. Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2015-08-19


Lasy Państwowe stają się jedną z kart przetargowych w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Leśnicy w mundurach pojawiają się zarówno u boku Beata Szydło, kandydatki PiS na premiera, jak i obecnej premier Ewy Kopacz.

Spotkanie w pałacu prezydenckimSpotkanie w pałacu prezydenckimFot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

18. sierpnia Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z reprezentantami społecznych komitetów referendalnych - sygnatariuszami przedstawionego przez Beate Szydło wniosku o rozszerzenie listy pytań w referendum zaplanowanym na 6. września. 

 

Uczestnicy spotkania przedstawili prezydentowi argumenty, które ich zdaniem przemawiają za koniecznością przeprowadzenia ogólnopolskiego referendum w sprawach popartych podpisami prawie sześciu milionów Polaków (tj.: wieku emerytalnego, obowiązku szkolnego sześciolatków oraz sposobu finansowanie Lasów Państwowych). Udział w spotkaniu wzięli m.in. Piotr Słoka z Nadleśnictwa Barycz oraz Marcin Wiech z Nadleśnictwa Kozienice.  

 

Podczas spotkania zaproponowano też, aby referendum odbyło się nie 6. września, a 25. października - wraz z wyborami do parlamentu. 

 

Prezydent zadeklarował, że po wnikliwym rozpatrzeniu przedstawionych argumentów i zestawieniu ich z obowiązującym stanem prawnym podejmie decyzję, która zostanie ogłoszona w tym tygodniu. Najbardziej prawdopodobny jest scenariusz, w którym Andrzej Duda złoży wniosek o przeprowadzenie kolejnego referendum (m.in. w sprawie sześciolatków, Lasów Państwowych i reformy emerytalnej) razem z wyborami parlamentarnymi.

 

Sejm odrzucił wniosek PiS o wprowadzenie do porządku obrad kwestii referendum w sprawie Lasów Państwowych.

 

W dzisiejszym głosowaniu posłowie rządzącej koalicji odrzucili wniosek PiS o wprowadzenie do porządku obrad Sejmu kwestii obywatelskiego wniosku w sprawie przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum dotyczącego przyszłości PGL Lasy Państwowe o polskiej ziemi. Pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum podpisało się ponad 2,5 mln osób.

 

Za wprowadzeniem do obrad kwestii referendum głosowało 202 posłów głównie reprezentujący PiS, SLD, Zjednoczoną Prawicę i Ruch Palikota, przeciw było 240 posłów PO i PSL. 4 posłów wstrzymało się od głosu. 

PiS zebrał ok 2,8 mln podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. Lasów Państwowych, które miało  zawierać dwa pytania: 

1. Czy jesteś za utrzymaniem dotychczasowego systemu finansowania albo funkcjonowania państwowego gospodarstwa leśnego Lasy Państwowe określonego w ustawie z dnia 28 września 1991 roku o Lasach Państwowych, co zabezpiecza dotychczasową rolę tego podmiotu w wypełnianiu potrzeb narodowych?

2. Czy jesteś za zobowiązaniem rządu do pilnych renegocjacji Traktatu Akcesyjnego w zakresie wolnego obrotu ziemią dla obcokrajowców w Polsce uwzględniając, iż stanowisko rządu do zmiany w traktacie powinno być następujące: zakup polskiej ziemi przez obcokrajowców będzie możliwy od roku, w którym siła nabywcza średniej pensji Polaka będzie stanowiła minimum 90 proc. średniej siły nabywczej mieszkańców pięciu najbogatszych państw Unii Europejskiej?

Wniosek o przeprowadzenie referendum został odrzucony przez Sejm w czerwcu br.

premier Ewa Kopacz i wicepremier Janusz Piechociński odwiedzili Nadleśnictwo Jabłonnapremier Ewa Kopacz i wicepremier Janusz Piechociński odwiedzili Nadleśnictwo JabłonnaFot. Ministerstwo Gospodarki

 

Tymczasem dzisiaj (19. sierpnia) premier Ewa Kopacz i wicepremier Janusz Piechociński odwiedzili Nadleśnictwo Jabłonna (RDLP Warszawa). Po spotkaniu z leśnikami nastąpiło tradycyjne sadzenie drzewek, natomiast podczas briefingu prasowego premier Kopacz zapowiedziała, że do końca kadencji rządu, przyprowadzona zostanie nowelizacja ustawy o Lasach Państwowych. Jak podkreśliła, pojawi się w nim zapis, że Lasy Państwowe nie będą prywatyzowane ani restrukturyzowane.

premier Ewa Kopacz i wicepremier Janusz Piechociński odwiedzili Nadleśnictwo Jabłonnapremier Ewa Kopacz i wicepremier Janusz Piechociński odwiedzili Nadleśnictwo JabłonnaFot. Ministerstwo Gospodarki

 

-W pierwszym akapicie napiszemy to, co proponowaliśmy wcześniej zapisać w konstytucji - i na to nie było zgody naszych oponentów politycznych - bo to właśnie PiS głosowało wtedy przeciwko temu zapisowi - powiedziała Ewa Kopacz Projekt nowelizacji ustawy ma zostać złożony na początku przyszłego tygodnia. Według zapowiedzi znajdą się w nim również zapisy mające ułatwić funkcjonowanie PGL Lasy Państwowe.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA