/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

Korea Północna: Wicepremier stracony za krytykę polityki leśnej

PAP

Autor: oprac. dja
Źródło: PAP
Data: 2015-08-17


Choe Yong Gon, wicepremier Korei Północnej najprawdopodobniej został rozstrzelany przez pluton egzekucyjny. Według informacji podanych przez południowokoreańskie media, egzekucja była karą za krytykę polityki leśnej Kim Dzong Una.

Korea Północna: Wicepremier stracony za krytykę polityki leśnejKorea Północna: Wicepremier stracony za krytykę polityki leśnejFot. Google Maps

Od momentu objęcia władzy w Korei Północnej przez Kim Dzong Una straconych zostało prawie 70 wysokich rangą urzędników. Choe Yong Gon, 63-letni polityk pełniący funkcję wicepremiera dołączył do tego grona, ponieważ wyraził swoje niezadowolenie odnośnie polityki leśnej prowadzonej przez lidera.

W latach 90. w Korei Północnej doszło do masowej wycinki drzew. Pjongjang, by zapobiec rozwijaniu się klęski suszy, jaka nawiedziła kraj w tym roku, nakazał sadzenie drzew, by zmniejszyć wysychanie gruntu. Akcja jest jednak nieskuteczna z powodu złej polityki władz centralnych. Sadzonki przekazywane władzom lokalnym należą bowiem do gatunków, które źle przyjmują się na określonych terenach - podaje Radio Wolna Azja.

Choe Yong Gon brał udział w oficjalnych kontaktach z Koreą Południową. Jak podaje południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia, Choe nie udzielał się publicznie od prawie ośmiu miesięcy. Zapewniono, że resort monitoruje sprawę. Wywiad Korei Południowej odmówił komentarza.

Nieznany jest aktualny poziom lesistości Korei Północnej. Według danych z 1993r. tereny leśne stanowiły ok. 65% powierzchni, jednak obecnie lasów może być mniej ze względu na intensywny wyrąb pod koniec XXw. Według danych FAO (niepotwierdzonych w żaden sposób przez władze Korei) w 2000r. lasy stanowiły 43% powierzchni kraju (ok. 5 mln ha). Na terenach nizinnych i niższym piętrze gór Korei Północnej rosną lasy liściaste z gatunkami drzew zrzucającymi liście na zimę. Jednymi z głównych gatunków lasotwórczych są tu: lipa amurska, dęby i klony. W w wyższym piętrze gór, szczególnie na północy kraju, panuje tajga w której dominują modrzewie, limba koreańska, jodły i świerki.

Według informacji FAO, sektor leśno-drzewny Korei Północnej w 2011r. osiągnął wartość 456 ml USD i stanowił 2,9% PKD.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA