/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DESIGN

Wyhodować meble

Autor: Marta Wiśniewska
Źródło: Full Grown
Data: 2015-08-11


W erze wszechobecnego designu, poszukiwania nowych możliwości i surowców do wytwarzania, nie dziwią już nowości takie jak szafki z patyczków od lodów czy korzeni drzew.

Wyhodować mebleWyhodować mebleFot. Full Grown

Szukając nowych rozwiązań i ciekawych koncepcji, trafić można na na stronę Brytyjczyka, który meble zaczął... hodować.

 

Tak oto z dziecięcego marzenia pielęgnowanego przez lata, może narodzić się, może nie najłatwiejszy, ale na pewno dochodowy biznes. 

Fot. Full Grown

Gavin Munro zaczynał jako projektant niezwykłych budowli i domów z drewna. Przechodząc etap związany z ogrodnictwem, zainteresował się drewnem dryftowym (drewnem wyrzucanym na brzeg przez prądy morskie) i zaczął produkować z niego różne designerskie meble.

 

 

Munro i jego projekt Full Grown, wprowadza nas do nowego świata, w którym tworzenie niezwykłych mebli i myślenie o drewnie jako materiale do produkcji, nabiera nowego znaczenia. Zamiast standardowego podejścia, czyli ścinania drzew, pozyskiwania z nich drewna, jego obróbki, tworzenia poszczególnych elementów, tak aby złożyć je znów razem i stworzyć jedną całość, Gavin postanowił nadawać kształt w procesie wzrostu rośliny. Wykorzystuje do tego specjalne formy, na których rosną drzewa, przytwierdzane do nich gałęzie rosną tak jak życzy sobie tego designer.

Fot. Full Grown

Pomimo tego odmiennego podejścia Gavina najbardziej fascynuje drewno jako materiał, bo jak sam mówi: "wiesz co stanie się z drewnem, dopiero gdy zaczniesz z nim pracować". 

 

Po ścięciu surowego mebla, drewno sezonuje, a następnie poddawane jest ostatecznej obróbce. Co ciekawe Gavin bardzo dużą wagę przywiązuje do tego aby w procesie obróbki drewna nie zatracić wrażenia, że mebel jest naprawdę „żywym” tworem, który rósł pod dyktando producenta.

Fot. Full Grown

Gavin Munro jako projektant mebli, zaczął od tworzenia sprzętów typowo użytkowych, takich jak stoły, krzesła, ramy do luster czy lamp. Ale to tylko początek, chciałby robić dużo więcej, a proces „produkcji”, który doskonali od lat pozawala mu na to.

Fot. Full Grown

Niewątpliwie siadanie na krześle, które rosło klika lat, pod zamówienie i specjalnie dla Ciebie, musi być niezwykłe. Jednak wydanie na pojedynczą sztukę kliku tysięcy funtów sprawia, że nie są to meble dla każdego. Chętnych jednak nie brakuje i "hodowca mebli" zbiera zamówienia na kilka lat naprzód. Biorąc pod uwagę, że niektóre z nich rosną po 7-8 lat, klienci muszą wykazać się niezwykłą cierpliwością.

Wyhodować meble (Zdjęcia: 6)

Wyhodować meble

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz