/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Birma: Dożywocie za nielegalny wyrąb lasów

BBC News / PAP

Autor: oprac. pks
Źródło: BBC News / PAP
Data: 2015-07-30


Sąd w Birmie skazał 153 obywateli Chin na dożywocie za nielegalny wyrąb lasów - poinformował portal BBC News.

Nielegalnie pozyskane w Birmie drewno jest przemycane głównie do ChinNielegalnie pozyskane w Birmie drewno jest przemycane głównie do ChinFot. Global Witness / YouTube.com

Zastępca sędziego w prowincji Kaczin, na północy Birmy, Myint Swe powiedział w radiu Free Service, że sąd starał się wydać jak najbardziej sprawiedliwe wyroki, ale musiał też wziąć pod uwagę kwestie ochrony środowiska.

 

Skazani utrzymują, że zostali wprowadzeni w błąd w sprawie wyrębu. Rząd Chin wyraził zaniepokojenie z powodu surowości wydanych wyroków.

 

Grupa Chińczyków została zatrzymana w wyniku operacji wojskowej w styczniu tego roku w prowincji Kaczin niedaleko granicy birmańsko-chińskiej. Celem operacji była walka z nielegalnym wyrębem lasu; działania armii miały być - jak podaje BBC - zaaprobowane przez działającą w tym regionie rebeliancką Armię Niepodległości Kaczinu (KIA). Grupa ta zaprzeczyła jednak, by była związana z tą sprawą.

 

Rzecznik chińskiego MSZ Lu Kang oznajmił, że władze w Pekinie od stycznia wielokrotnie poruszały kwestię uwolnienia swych obywateli w rozmowach z władzami Birmy. Dodał, że rząd chiński prosił władze Birmy, by rozwiązały tę kwestię w sposób "zgodny z prawem, sensowny i rozsądny".

 

Wyrąb lasów, często z użyciem słoni, był powszechną praktyką w czasie rządów junty wojskowej w Birmie i przyczynił się do zniszczenia wielu tamtejszych lasów.

 

W 2011 roku rządzący od 1962 roku wojskowi przekazali formalnie władzę popieranej przez nich administracji cywilnej, która stara się powstrzymać praktykę wyrębu lasów, czego efektem jest wprowadzony w zeszłym roku zakaz eksportu surowego drewna.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz