/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Zielona energia z Puszczy Knyszyńskiej

Lasy Państwowe

Autor: Andrzej Stobiński
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2015-07-28


Ruszyła pierwsza elektrownia fotowoltaniczna w białostockich lasach. Prace nad przedsięwzięciem trwały dwa lata.

Nadleśnictwo Czarna Białostocka uruchomiło elektrownię fotowoltanicznąNadleśnictwo Czarna Białostocka uruchomiło elektrownię fotowoltanicznąFot. Janusz Topolski

Elektrownia powstała w Nadleśnictwie Czarna Białostocka. Moc elektrowni to 100 kW. Inwestycja składa się z 400 paneli dachowych i naziemnych, 10 falowników oraz centrum sterowania. Przy okazji zmodernizowano wewnętrzną sieć elektryczną, kładąc około 600m kabli! 

 

Wytworzony przez fotoogniwa prąd ma służyć miejscowej wyłuszczarni, przepompowni i deszczowni na szkółkach oraz zasilać budynki administracyjne.

 

„Pierwszą łopatę” pod inwestycję wbito w ziemię w październiku ubiegłego roku, ale prace nad projektem rozpoczęły się w 2013r. W międzyczasie udało się pozyskać wsparcie finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2014 w ramach osi priorytetowej Rozwój infrastruktury ochrony środowiska.

 

Nie są to pierwsze doświadczenia Nadleśnictwa Czarna Białostocka z odnawialnymi źródłami energii. Pierwsze inwestycje, czyli pompy ciepła, zainstalowano w 2011r. podczas modernizacji budynku biurowego. Następne w 2014r. podczas budowy Ośrodka Edukacyjnego „Stara wyłuszczarnia” im. Leśników Puszczy Knyszyńskiej.

 

Oszczędności uzyskane poprzez zastosowanie nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań wynoszą ok. 60 tys. zł rocznie. Efekty środowiskowe są bezcenne – ograniczono emisje szkodliwych gazów (CO2, NO2, SO2) oraz popiołów. Właściwe i przemyślane wkomponowanie obiektów w otoczenie nie naruszyło jego walorów krajobrazowych i urbanistycznych.

 

Uroczystego „uruchomienia” elektrowni dokonali Ryszard Ziemblicki, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Bogdan Olszewski z Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego.

 

Działania inwestycyjne nadleśnictwa w zakresie „zielonej energii” wpisują się w priorytety Strategii Lasów Państwowych oraz zadania promocyjne LKP Puszcza Knyszyńska.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz