/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
ZAWODY DRWALI

Las „przyszedł” do ludzi, czyli o zawodach drwali w Czersku

Drewno.pl

Autor: Adrian Talaśka
Źródło: Drewno.pl
Data: 2015-07-27


W sobotnie popołudnie 25. lipca, stadion miejski w Czersku (woj. pomorskie) oraz przylegający do niego Park Borowiacki, zamieniły się w arenę zmagań pilarzy biorących udział w zawodach drwali. Mowa o drugiej edycji zawodów „Super Drwal” zorganizowanych wspólnie przez Zakład Usług Leśnych Szarmach oraz Gminę Czersk.

Plac przygotowany do konkurencji "Ścinka i obalanie drzewa na cel"Plac przygotowany do konkurencji "Ścinka i obalanie drzewa na cel"Fot. Adrian Talaśka

W tegorocznych zmaganiach wzięło udział sześć trzyosobowych zespołów, reprezentujących zakłady usług leśnych pracujące na terenie regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Olsztynie, Pile, Szczecinku, Toruniu i Warszawie.

Niespodzianką był występ żeńskiej drużyny „Ostre Babki”. Warto wspomnieć, że zawodniczka tego zespołu wygrała konkurencję „Wymiana łańcucha” i osiągniętym czasem 26 sekund daleko w tyle pozostawiła przeciwników.

Zawodnicy konfrontowali swoje umiejętności w konkurencjach, które nie dość, że w widowiskowy sposób prezentowały ich umiejętności, to zawierały również elementy zabawy.

Ścinka i obalanie drzew na cel - konkurencja indywidualna
Ta widowiskowa konkurencja odbywała się na terenie Parku Borowiackiego przyległego do stadionu miejskiego. Drzewa przeznaczone do ścinki imitowane były przez wbite w ziemię palach o wysokości 12 metrów i średnicy 30-40 cm.

Łupanie drewna i kostek cukru - konkurencja zespołowa
Zadaniem drużyny było połupanie 12 klocków drewna oraz trzech kostek cukru, w jak najkrótszym czasie. Dobiegnięcie do miejsca łupania drewna utrudnia umieszczona na trasie biegu przeszkoda "chybotka"

Wymiana łańcucha - konkurencja indywidualna
Zadaniem zawodnika było zdemontowanie i ponowne zamontowanie łańcucha tnącego w pilarce, w jak najkrótszym czasie, zachowując przy tym zasady poprawnego montażu. Po zakończeniu konkurencji pilarka musiała być gotowa do pracy.

Przerzynka drewna piłą "moja-twoja" - konkurencja zespołowa
Zadaniem drużyny było w jak najkrótszym czasie odcięcie piłą typu „moja-twoja” od kłody 4 klocków drewna, po 2 z każdej strony. Trzeci zawodnik łupał każdy odcięty klocek na 4 części.

Okrzesywanie - konkurencja indywidualna
Zadaniem zawodnika było odcięcie  w jak najkrótszym czasie zamontowanych na kłodzie 30 sztucznych gałęzi (kołków). W tej konkurencji ważna była też dokładność pracy drwala: podczas cięcia nie można powodować zacięć kłody oraz pozostawiać zbyt wysokich tylców po kołkach.

Krążki - konkurencja zespołowa
Konkurencja składała się z kilku zadań obejmujących: przerzynkę precyzyjną, slalom między drzewami oraz otwarcie butelki przy pomocy pilarki. Drużyna musiała w jak najkrótszym czasie odciąć krążki (każdy zawodnik co najmniej dwa) ze stojących słupków, przebiec slalomem pomiędzy rozstawionymi kołkami, a następnie otworzyć pilarką napój gazowany i go wypić.

Po zaciętym boju na podium stanęły następujące drużyny:
I Zakład Usług Leśnych "Krygowscy" s.c. (RDLP w Toruniu)
II Zakład Usług Leśnych Szarmach (RDLP w Toruniu)
III Zakład Usług Leśnych Paweł Jędrzejewski (RDLP w Olsztynie, RDLP w Warszawie)

Zawodom w Czersku przyświecała przede wszystkim idea propagowania zasad bezpiecznej pracy z pilarką oraz przedstawienie szerszej publiczności specyfiki zawodu drwala. Komentator na bieżąco opisywał sposób zachowania zawodników, używane przez nich środki bezpieczeństwa, a także popełniane błędy. Ta wiedza na pewno "nie pójdzie w las", lecz jeszcze bardziej uświadomi społeczeństwu jak ciężka, niebezpieczna i wymagająca jest praca drwala. Możliwość zobaczenia na własne oczy pracy pilarza pozwoliła przybliżyć widzom problematykę użytkowania lasu w aspekcie pozyskiwania drewna, co dla mieszkańców gminy o wskaźniku lesistości przekraczającym 60%, ma szczególne znaczenie.

Las „przyszedł” do ludzi, czyli o zawodach drwali w Czersku (Zdjęcia: 7)

Plac przygotowany do konkurencji "Ścinka i obalanie drzewa na cel"Czy trafi w słupek?Łupanie drewna……i kostek cukruW przerzynce piłą moja-twoja liczył się czas i precyzjaPokaż mi jak zmieniasz łańcuch, to powiem Ci jakim jesteś pilarzemZawodniczka zespołu "Ostre Babki" w trakcie okrzesywania

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz