DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Meble - Pierwsze półrocze słabe, perspektywy nie lepsze

Rzeczpospolita

Autor: Artur Burak
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2001-09-05


Ratunek w obniżaniu kosztów

Producenci mebli na pewno nie zaliczą pierwszego półrocza do udanych, a po dwóch miesiącach drugiego też nie spodziewają się rewolucji. Wprawdzie kursy walutowe nie są dla nich już tak dotkliwe jak na początku roku, ale na rynku krajowym nie liczą na szybki wzrost zakupów.

Julian Nuckowski, prezes Swarzędza, przyznaje, że nie ma powodów do zadowolenia z wyników pierwszego półrocza.
- W pierwszym kwartale tego roku zanotowaliśmy kilkunastoprocentowy spadek sprzedaży. W drugim mieliśmy wzrost o 16 proc., ale musieliśmy walczyć o rynek, między innymi nieoprocentowanym kredytem dla nabywców - powiedział Julian Nuckowski.

Jego zdaniem, w drugiej połowie roku nie należy się spodziewać znaczącej poprawy sytuacji na rynku krajowym. Sprzedaż firmy w lipcu i sierpniu była zbliżona do ubiegłorocznej. Pociechą dla krajowych firm, eksportujących duże ilości mebli do Niemiec, jest umocnienie kursu euro, które pozwala firmom na osiąganie dodatniej rentowności.

Zdaniem prezesa Swarzędza, w firmie, która przeszła restrukturyzację - w pierwszej połowie roku z grupy odeszło 400 pracowników, a teraz zatrudnia ona 2000 osób - niewiele już da się zrobić.
- Nasze wyniki w decydującym stopniu zależą teraz od czynników makroekonomicznych - dodaje Julian Nuckowski.

Lepiej w eksporcie

Marek Karwan, prezes firmy Adriana produkującej meble tapicerowane przyznaje, że od końca ubiegłego roku widoczny jest znaczący spadek popytu na meble, a niekorzystne kursy walutowe z początku roku powodowały, że eksport był nieopłacalny.
- Staraliśmy się jak najbardziej obniżać koszty materiałowe i podnosić jakość serwisu, dzięki temu nasza sprzedaż w kraju w pierwszym półroczu tego roku wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem. Nie czekaliśmy też na poprawę kursu. Dzięki obniżaniu kosztów w maju firma stała się ponownie rentowna, a przy obecnych kursach zyskowność naszego eksportu wzrosła - powiedział Marek Karwan.

Prezes Adriany dodaje, że nie zdecydował się na obniżkę zatrudnienia, gdyż mógłby zwolnić nie więcej niż 50 osób, a osiągnięte dzięki temu oszczędności byłyby niewielkie.

Według Jochena Horna, prezesa firmy Walther Meble, dużego sprzedawcy detalicznego, trudno dziś jednoznacznie stwierdzić co jest przyczyną zmniejszenia zakupów, a spowolnienie dynamiki PKB tylko częściowo wyjaśnia spadek popytu. Według niego, trudno stwierdzić, jak będzie wyglądała sprzedaż mebli w końcówce tego roku i na początku przyszłego. Prezes Horn dodaje, że w najbliższym czasie z powodu zawirowań z budżetem, sprzedawcy detaliczni mebli nie będą mieli łatwego życia.

Państwo nie kupi

Adam Krzanowski, prezes Nowego Stylu, przyznaje, że sprzedaż firmy po pierwszym półroczu na rynku krajowym spadła o 16 proc. Dodaje jednocześnie, że eksport liczony w złotych w tym czasie wzrósł o jedną trzecią, a gdyby był liczony w walutach zagranicznych dynamika byłaby jeszcze większa. Jego zdaniem, w przyszłym roku nie należy liczyć na wzrost sprzedaży mebli biurowych, gdyż w tym segmencie rynku najważniejszym klientem jest budżet państwa, którego wydatki będą w najbliższym czasie znacząco ograniczone. Prezes Nowego Stylu podkreśla, że z powodu mocnej waluty krajowej firma musiała znacznie obniżyć koszty.

Według Macieja Formanowicza, prezesa Forte, w najbliższym czasie nie należy też liczyć na wzrost sprzedaży mebli przeznaczonych głównie dla klientów indywidualnych, gdyż nie pojawiają się żadne czynniki, które mogłyby wpłynąć na poprawę nastrojów konsumentów. W pierwszym półroczu tego roku sprzedaż skonsolidowana Forte spadła o ponad 16 proc. Maciej Formanowicz wyjaśnia, że na rynku krajowym firma utrzymała przychody porównywalne z ubiegłym rokiem, natomiast ze względu na niekorzystne kursy walutowe musiała ograniczyć sprzedaż eksportową.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz