/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
CERTYFIKACJA

FSC zamyka biuro w Polsce

FSC

Autor: oprac. dja
Źródło: FSC
Data: 2015-07-27


Organizacja Forest Stewardship Council (FSC) potwierdziła zamknięcie krajowego biura FSC w Polsce w trybie natychmiastowym. Działanie jest następstwem wcześniejszego zawieszenia, które miało miejsce w grudniu ubiegłego roku.

Fot. Drewno.pl

Jak informuje FSC Global Development GmbH z siedziba w Bonn (Niemcy) - likwidacja polskiego biura nie wpływa w żadnym stopniu na istniejące certyfikaty FSC w Polsce. Wszystkie certyfikaty FSC pozostają ważne, a audyty certyfikujące będą przeprowadzane przez jednostki certyfikujące bez zmian.

Według komunikatu wydanego przez zarząd FSC, zamknięcie polskiego oddziału FSC spowodowana jest nierozwiązanymi problemami, które doprowadziły do zawieszenia FSC Polska w grudniu 2014r. Zarząd FSC Polska nie mógł formalnie zrewidować i wdrożyć zmian do statutu FSC Polska, by w pełni przyjąć trzyizbową strukturę zarządzania organizacją, zgodnie z wymogami FSC International. Trzyizbowa struktura zarządzania jest podstawową wartością FSC, która jest niezbędna, aby głosy wszystkich stron zainteresowanych gospodarką leśną, reprezentujących przyrodnicze, społeczne i ekonomiczne interesy, zostały wysłuchane. Wymaga się, aby wszystkie biura FSC na całym świecie odzwierciedlały trzyizbową strukturę. Jednak Zarząd FSC Polska nie był w stanie wdrożyć tego wymogu przy istniejącym statucie polskiej organizacji.

Rezultatem ostatniego spotkania, które odbyło się między dyrektorami zarządzającymi  FSC International a Zarządem FSC Polska, było uznanie faktu, że dotychczasowe problemy nie zostały rozwiązane, oraz że ich rozwiązanie nie będzie możliwe bez szerokich konsultacji z członkami FSC Polska. -W związku z tym, że takie konsultacje powodowałyby dalsze istotne opóźnienia, oraz przez wzgląd na to, że mało prawdopodobnym jest, aby doprowadziły do spełnienia wymogów FSC, zadecydowano o zamknięciu Polskiego Biura FSC w trybie natychmiastowym - powiedział Kim Carstensen Dyrektor Generalny FSC.

Carstensen dodał, że FSC International uznaje ważność polskiego przemysłu leśnego, dlatego też, aby zapewnić ciągłość przedstawicielstwa FSC w Polsce, w najbliższym czasie zostanie wyznaczony tymczasowy krajowy reprezentant FSC dla Polski. Tymczasowy reprezentant FSC będzie pracował w oparciu o zakres kompetencji uzgodniony z FSC International, a jego celem będzie pomoc w odbudowaniu podstaw dla nowej i bardziej stałej reprezentacji FSC w Polsce. Ponadto, do zadań krajowego reprezentanta będzie należało m.in zidentyfikowanie oraz utworzenie, zbalansowanego pod względem trzech izb, komitetu doradczego dla FSC w Polsce oraz powołanie i formalne zarejestrowanie grupy opracowującej standard FSC. Reprezentant będzie także zaangażowany w dialog z administracją Lasów Państwowych w Polsce. Zakłada się, że stały krajowy reprezentant FSC dla Polski zostanie powołany do końca bieżącego roku.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz