/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Noble branży drzewnej przyznane

Schweighofer Prize 2015: Innowacje w drzewnictwie nagrodzone

Autor: oprac. dja
Źródło: Schweighofer Prize
Data: 2015-07-23


Ponad 700 gości z 41 krajów reprezentujących międzynarodową branżę drzewną uczestniczyło w tegorocznej gali Schweighofer Prize, podczas której uhonorowano pomysły, technologie, produkty i usług uczestniczące w całym łańcuchu wartości sektora drzewnego.

Od lewej: Andrä Rupprechter (minister środowiska), Erich Wiesner, Gerald Schweighofer, Rudolf Hundstorfer (minister pracy i polityki społecznej), Claudius Kollmann und Alfred Teischinger Od lewej: Andrä Rupprechter (minister środowiska), Erich Wiesner, Gerald Schweighofer, Rudolf Hundstorfer (minister pracy i polityki społecznej), Claudius Kollmann und Alfred Teischinger Fot. Schweighofer Prize

Nagrodę główną - za całokształt dokonań - otrzymał dr Erich Wiesner, prezes austriackiej Grupy Wiehag. Kierowana przez niego firma jest jednym z wiodących w Europie przedsiębiorstw zajmujących się budownictwem z drewna, które realizuje zaawansowane technicznie, estetyczne i imponujące obiekty. Wśród zrealizowanych przez Wiehag obiektów znajdują się np. Crossrail Station Canary Wharf w Londynie (Wielka Brytania), Stadion Zimowy w Iczynie (Czechy), Wieża widokowa i najdłuższa na świecie trasa widokowa w koronach drzew w Parku Narodowym Bawarskiego Lasu (Niemcy) czy chociażby Hala Sportowa w Katowicach (Polska). 

 

Nagroda za innowacje podzielona została między pięć projektów. Wśród nagrodzonych znaleźli się :

George Rice, Richard  Rister i Erhard Jung (Weinig AG, Niemcy) - za opracowanie innowacyjnej technologii klejenia belek konstrukcyjnych skutkującej wyższą wydajnością drewna i znacznymi oszczędnościami w stosunku do rozwiązań dotychczas obecnych na rynku.

Martin Dressler (LEUCO AG, Niemcy) za p-System - system uniwersalnych narzędzi do obróbki drewna. Dzięki zastosowaniu koncepcji ułożenia ostrzy skrawających pod kątem 70° do obrabianego materiału, uzyskano wydłużenie żywotności narzędzi i wyjątkową jakość obrabianej powierzchni.

Darko Pervan i Niclas Håkansson (Välinge Innovation AB, Szwecja) oraz Johannes i Guido Schulte (Schulte GmbH MeisterWerke, Niemcy) za innowacyjną technologię wytwarzanie paneli podłogowych Lindura® z wykorzystaniem Wood Powder Technology. Podłogi Lindura wykonywane są z połączenia naturalnego drewna (warstwa wierzchnia), warstwy proszku drzewnego (wood powder) oraz bazy w postaci płyty HDF. Połączenie warstw odbywa się przez prasowanie w wysokiej temperaturze bez użycia kleju. Podłogi Lindura łączą w sobie zalety podłóg laminowanych i parkietu. Podłogi te nie zawierają PCV ani innych tworzyw sztucznych, są łatwe w układaniu i pielęgnacji. Dodatkowo cechują się niską akustyką zbliżoną do naturalnego drewna.

Albino Angeli i Gianni Dal Ri (Rotho Blaas srl), Andrea Polastri (CNR IVALSA) z Włoch, za opracowanie systemu X-RAD - rewolucyjnej metody połączeń elementów wykonanych w technologii CLT (Cross Laminated Timber). Dzięki wykorzystaniu elemntów złącznych nowego typu montaż elementów np. budynku wykonywanego w technologii CLT odbywa się szybko i bezpiecznie.

X-RAD system połączeń dla elementów wykonanych w technologii CLTX-RAD system połączeń dla elementów wykonanych w technologii CLTFot. Rothoblass

Andrea Frangi, Flavio Wanninger (ETH Zurych), Katrin Hauser (Climate-KIC) oraz Jan Hamm (Haring & CO. AG) ze Szwajcarii za projekt badawczy ETH House of Natural Resources (ETH - Dom Zasobów Naturalnych). W ramach projektu wybudowano czteropoziomowy budynek o innowacyjnej konstrukcji wykonanej z drewna. Obiekt ten jest obecnie laboratorium badawczym dla zrównoważonego budownictwa. 

ETH House of Natural ResourcesETH House of Natural ResourcesFot. ETH Zürich

ETH House of Natural Resources - konstrukcja z drewna (w trakcie budowy)ETH House of Natural Resources - konstrukcja z drewna (w trakcie budowy)Fot. ETH Zürich

 

***

Schweighofer Prize to nagroda ufundowana przez austriacką rodzinę Schweighofer, która od kilku pokoleń związana jest z przemysłem drzewnym. Od 2003 roku nagroda jest przyznawana co dwa lata, a jej łączna pula wynosi 300 tys. euro. 

Jury Schweighofer Prize nagradza innowacyjne pomysły, technologie, produkty i usługi, które mają na celu wzmocnienie konkurencyjności europejskiego sektora leśno-drzewnego. Nagrodzone mogą być osoby fizyczne lub grupy osób, jak i organizacje, które spełniają warunki konkursu.

W ramach Schweighofer Prize przyznawana jest Nagroda główna w wysokości 100 tys. euro oraz Nagroda za innowacje w wysokości 200 tys. euro.

Nagroda główna przeznaczona jest dla osób, które wykazały się wyjątkowymi osiągnięciami w dłuższym okresie czasu, a ich działania mają pozytywny wpływ na europejską  branżę leśno-drzewną. Kandydaci do Nagrody głównej muszą być zaproponowane przez osoby trzecie.

Nagroda za innowacje przyznawane są obiecującym i innowacyjnym projektom, które mogą być nadal w fazie realizacji. Pula nagród z reguły dzielona jest pomiędzy kilku laureatów. Projekty muszą wykazać oczywiste i weryfikowalne innowacje w stosunku do obecnie istniejących na rynku rozwiązań. Jednocześnie musi zostać przedstawiona ich realistyczna i uporządkowana koncepcja wdrożenia do ogólnoeuropejskiej (przemysłowej) realizacji. Zgłoszenia do konkursu pochodzą bezpośrednio od kandydatów do nagrody.

Zakres tematyczny Schweighofer Prize obejmuje prawie cały zakres zagadnień związanych z łańcuchem powiązań europejskiego leśnictwa i drzewnictwa z wyłączeniem sektora produkcji celulozy i papieru. Przykładami, które oczywiście nie wyczerpują zakresu tematycznego, są np.:

  • Innowacyjne procesy i technologie zwiększające trwałą dostępność i efektywne wykorzystanie biomasy leśnej
  • Zaawansowane technologie do obróbki drewna
  • Innowacyjne metody produkcji i technologie dla produktów do drewna
  • Innowacyjne produkty dotyczące wszystkich aspektów życia i budownictwa z drewna
  • Nowe rozwiązania dla opakowań z drewna
  • Innowacyjne kompozyty drewna
  • Zaawansowane produkty z drewna pochodzącego z recyklingu
  • Innowacyjne inicjatywy współpracy międzynarodowej zwiększające poziom komunikacji oraz badania i rozwój w ramach całego łańcucha wartości drewna
  • Ukierunkowanie środków kształcenia i szkolenia w celu wzmocnienia konkurencji europejskiego drewna i produktów drewnopochodnych na globalnym rynku.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz