/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Święto Mazurskiej Dłubanki

W Spychowie dłubali łodzie

Lasy Państwowe

Autor: Adam Gełdon
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2015-07-21


W Nadleśnictwie Spychowo aż pięć dni trwało Święto Mazurskiej Dłubanki.Organizowane przez nadleśnictwo warsztaty ekologiczno-historyczne to jedyna tego typu impreza w Polsce.

Święto Mazurskiej DłubankiŚwięto Mazurskiej DłubankiFot. Adam Geldon

Uczestnicy wykonują łodzie jednopienne przy użyciu nowoczesnych narzędzi, takich jak pilarka łańcuchowa, jak i tradycyjnych cioseł, siekier, ośników i dłut.

 

W tegorocznych warsztatach udział wzięło osiem drużyn, które przybyły z okolic Torunia, Warszawy, Suwałk, a nawet z Podkarpacia. Dłubało również Stowarzyszenie Nasze Jutro Faryny, OSP Spychowo oraz Nadleśnictwo Strzałowo i Spychowo.

 

W tym roku po raz pierwszy, toruńska drużyna wykonała aż dwie dłubanki, z czego jedna wzorowana była oceanicznymi dłubankami Indian z północnozachodniego wybrzeża Ameryki Północnej, a druga była wypalana ogniem praktycznie bez zużycia narzędzi. Jest to  pierwsza w Polsce próba wykonania łodzi jednopiennej metodą wypalania ogniem. I gdyby Święto Mazurskiej Dłubanki trwało o jeden dzień dłużej, wówczas udałoby się ją skończyć, a tak na dokończenie prac poczeka do przyszłej edycji.

Święto Mazurskiej DłubankiŚwięto Mazurskiej DłubankiFot. Gabriela Ulewicz

Podczas „Powrotu Juranda do Spychowa” odbyły się regaty wykonanych dłubanek na Jeziorze Spychowskim koło amfiteatru w Spychowie. Jury oceniało nie tylko szybkość, ale także sposób wykonania dłubanki oraz technikę wiosłowania pagajem na wodzie. 

W regatach najszybszą dłubanką była łódź wykonana przez leśników z Nadleśnictwa Strzałowo. Najładniejszą dłubankę wykonała drużyna o nazwie „Projekt Chłop” spod Warszawy, zajmująca się rekonstrukcją chłopstwa z XVII w, która zrobiła również pokaz własnoręcznie wykonanego, zrekonstruowanego sprzętu do dawnego rybołówstwa. Za styl machania pagajem nagrodzona została grupa „Synowie Jaćwieży” z Suwałk, która zajmuje się odtwórstwem historycznym kultury Jaćwingów.

 

Warsztaty, które trwały od 7 do 11 lipca,  zostały dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz