/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

STEICO LVL: Ruszyła produkcja w Czarnej Wodzie

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2015-07-20


Rok i niecały tydzień - tyle zajęło firmie STEICO uruchomienie produkcji w jednej z najnowocześniejszych na świecie fabryk LVL. Zakład w Czarnej Wodzie jest pierwszym w Polsce i trzecim w Europie producentem tego nowoczesnego materiału konstrukcyjnego z drewna.

Udo Schramek, prezes STEICO SE, odbiera symboliczny klucz do fabryki LVL od zespołu realizującego inwestycję w Czarnej WodzieUdo Schramek, prezes STEICO SE, odbiera symboliczny klucz do fabryki LVL od zespołu realizującego inwestycję w Czarnej WodzieFot. D.Jabłoński

Kiedy 10. lipca 2014r. kładziono kamień węgielny pod budowę nowej fabryki STEICO w Czarnej Wodzie wielu z zaproszonych gości nie wierzyło, że uda się zrealizować zapowiedzi władz firmy i uruchomić produkcję w ciągu roku.

Jednak dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników firmy oraz dostawców i wykonawców inwestycji 14. lipca 2015r. z linii produkcyjnej zjechała pierwsza wstęga LVL. Trzy dni później odbyło się uroczyste otwarcie fabryki.

 

Pierwsza wstęga LVL wyprodukowana w zakładzie STEICO w Czarnej WodziePierwsza wstęga LVL wyprodukowana w zakładzie STEICO w Czarnej WodzieFot. D.Jabłoński

W uroczystościach wzięło udział ponad sześciuset zaproszonych gości, wśród których znaleźli się politycy i urzędnicy (m.in. wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, posłanki i posłowie z Pomorza, przedstawiciele władz samorządowych), dostawcy materiałów i urządzeń, wykonawcy realizujący inwestycję, kontrahenci, reprezentanci świata nauki oraz organizacji branżowych. Wśród uczestników uroczystości oczywiście nie zabrakło również pracowników firmy STEICO.

Prezes STEICO SE Udo Schramek i wicepremier Janusz Piechociński dokonują otwarcia zakładu produkcji STEICO LVL w CZarnej WodziePrezes STEICO SE Udo Schramek i wicepremier Janusz Piechociński dokonują otwarcia zakładu produkcji STEICO LVL w CZarnej WodzieFot. D. Jabłoński

Steffen Zimny, prezes zarządu Steico, dziękując wszystkim uczestniczącym w realizacji inwestycji za trud i zaangażowanie włożone w projekt, przypomniał, że szczególne podziękowanie należy się pracownikom starego zakładu, którzy swoją postawą  nie dopuścili do rozkradzenia i wyprzedaży majątku zakładu w 2003r. i że to dzięki ich determinacji STEICO pojawiło się w Czarnej Wodzie, a obecna uroczystość może mieć miejsce.

Linia produkcji forniru w Czarnej WodzieLinia produkcji forniru w Czarnej WodzieFot. K. Jabłoński

 

Nowa inwestycja STEICO w Czarnej Wodzie to zajmujący powierzchnię 12 ha, nowoczesny zakład produkcyjny, składający się z utwardzonego placu magazynowania i przygotowania surowca drzewnego oraz nowej hali produkcyjno-magazynowej o powierzchni 25.000 m2. W fabryce zainstalowano najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Głównym dostawcą urządzeń do produkcji była firma Raute. Rocznie zakład przerabiać będzie 180.000 m3 surowca drzewnego produkując LVL (Laminated Veener Lumber) - nowoczesny materiał konstrukcyjny z drewna. Pracę w nowej fabryce znajdzie ok. 170 osób. 

 

Linia produkcji LVL w zakładzie STEICO w Czarnej WodzieLinia produkcji LVL w zakładzie STEICO w Czarnej WodzieFot. D.Jabłoński

 

-Z wielką satysfakcją chcę podziękować ludziom, którzy przyczyniają się do tego, że zmienia się oblicze polskiej ziemi. Zmienia się oblicze naszej Europy. Nie polityków i urzędników, ale naszej, obywatelskiej, samorządowej; polskich i europejskich przedsiębiorców. Czynię to z wielką satysfakcją, bo wiem, że stać nas na więcej. I wiem, że jeszcze nie wszędzie pojawiły się oznaki ożywienia, ale przykład tej inwestycji potwierdza, że warto zakochać się w Polsce, że warto zainwestować, że warto wierzyć, że w Polsce i z Polakami robi się sukces - powiedział podczas uroczystości otwarcia nowej fabryki wicepremier Janusz Piechociński.

 

Zakład w Czarnej Wodzie jest obecnie jedynym na świecie wytwórca LVL, który wykorzystywać będzie zdecydowaną większość odpadów do dalszej produkcji (jako surowiec do produkcji porowatych płyt drewnopochodnych wykorzystywanych jako podkłady pod pokrycia podłogowe). 

 

W zakładzie wciąż trwają prace związane m.in. z budową kotła biomasowego w którym spalana będzie kora oraz pył drzewny powstający podczas obróbki (szlifowania) płyt LVL.

 

Inwestycja w Czarnej Wodzie obejmowała również budowę szkoły, którą w ekspresowym tempie (116 dni) wzniesiono w technologii szkieletu drewnianego przy wykorzystaniu materiałów produkowanych przez firmę STEICO. 

 

O skali inwestycji i jej skomplikowaniu mogą świadczyć przytoczone przez fakty: 

  • do budowy wykorzystano ponad 33 tys. m3 betonu i 1735 ton stali, 
  • podczas budowy i instalacji pracowało ponad 1000 osób  ze 113 firm.
  • w okresie najintensywniejszych prac w ciągu jednego dnia jednocześnie na budowie pracowało prawie 400 osób
  • maszyny i urządzenia technologiczne zostały dostarczone przez ponad 230 tirów
  • w szczytowym momencie montażu linii produkcyjnej na hali pracowało jednocześnie ok 130 mechaników i elektryków.

 

Wartość nowej inwestycji w Czarnej Wodzie to ok. 250 mln zł, jednak to nie koniec STEICO ma w planach dalszą rozbudowę możliwości produkcyjnych i obróbczych zakładu, które będą realizowane w miarę rozwoju sprzedaży nowego produktu. W ubiegłym roku tereny Czarnej Wody, gdzie swoją działalność prowadzi STEICO zostały włączone do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, dzięki czemu firma skorzystała z dostępnej pomocy publicznej.

 

-Wzniesienie nowej fabryki LVL, jak i zwiększenie mocy produkcyjnych istniejącego zakładu, to nie tylko podatki czy nowe miejsca pracy dla mieszkańców gminy o wysokim bezrobociu, to także szansa kształcenia młodych ludzi w perspektywicznych zawodach związanych z nowoczesnymi technologiami dla współczesnego budownictwa, poprawa bilansu ekologicznego i efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych oraz znaczący wzrost eksportu i promocji polskich wyrobów na całym świecie - mówi Steffen Zimny, prezes zarządu STEICO Sp. z o.o.

STEICO LVL: Ruszyła produkcja w Czarnej Wodzie (Zdjęcia: 7)

Udo Schramek, prezes STEICO SE, odbiera symboliczny klucz do fabryki LVL od zespołu realizującego inwestycję w Czarnej WodziePierwsza wstęga LVL wyprodukowana w zakładzie STEICO w Czarnej WodziePrezes STEICO SE Udo Schramek i wicepremier Janusz Piechociński dokonują otwarcia zakładu produkcji STEICO LVL w CZarnej WodzieLinia produkcji forniru w Czarnej WodzieLinia produkcji LVL w zakładzie STEICO w Czarnej WodzieUroczystość otwarcia zakładu STEICO w Czarnej WodzieSzkoła wybudowane przez STEICO w Czarnej Wodzie

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz