/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DREWNO W BUDOWNICTWIE

STEICO: Modernizacja dachu z ułożoną na górze membraną szczelną na przenikanie powietrza

STEICO

Autor:
Źródło: STEICO
Data: 2015-07-16


Produkty STEICO umożliwiają przeprowadzenie procesu modernizacji dachu w sposób nie wymagający prac budowlanych w pomieszczeniach mieszkalnych.

Modernizacja dachu nie zawsze wymaga prac budowlanych w pomieszczeniach mieszkalnychModernizacja dachu nie zawsze wymaga prac budowlanych w pomieszczeniach mieszkalnychFot. STEICO

Typowy przykład renowacji: Strych został już rozbudowany do pomieszczenia mieszkalnego, natomiast nie odpowiada ono aktualnym standardom energetycznym. Nie zaszkodziłaby także modernizacja pokrycia dachu. Rozwiązaniem jest renowacja dachu od zewnątrz, podczas której prace budowlane nie odbywają się w istniejącym pomieszczeniu mieszkalnym. 

 

W tym celu usuwa się stare pokrycie dachu i znajdującą się pod nim konstrukcję, aż do odsłonięcia przestrzeni pomiędzy krokwiami. Okładzina ścienna od strony pomieszczenia jest teraz widoczna z zewnątrz. Następnie należy wykonać izolację przestrzeni pomiędzy krokwiami. Dodatkowo na krokwiach układa się płytę dachową o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych, by zapewnić grubość materiału izolacyjnego odpowiadającą obecnym standardom. W ten sposób możliwe jest uzyskanie konstrukcji spełniających wymogi nawet domów pasywnych lub umożliwiające skorzystanie z programów dofinansowania.

 

Jak w przypadku wszystkich renowacji szczególną uwagę należy poświęcić problemowi zarządzania wilgocią. W tej kwestii możliwe są dwa podejścia.

Fot. STEICO

WARIANT TRADYCYJNY

Tradycyjny wariant renowacji zakłada po odsłonięciu dachu ułożenie paroizolacji w przestrzeni między elementami konstrukcji, a także jak wstęgi wokół krokwi. Paroizolację należy przykleić do przylegających elementów konstrukcyjnych (np. ściany szczytowe, ścianki kolankowe), wykonując jednocześnie warstwę szczelną na przenikanie powietrza. 

Zaleta: Sprawdzona metoda, w której paroizolacja skierowana jest do wnętrza pomieszczenia.

Wada: Bardzo duży nakład pracy. Długi czas układania. Rosnące ryzyko powstawania nieszczelności ze względu na złożony sposób układania paroizolacji wokół krokwi. Istniejącą izolację należy całkowicie usunąć.

 

ROZWIĄZANIE SYSTEMOWE STEICO: RENOWACJA PRZY UŻYCIU MEMBRANY ZABEZPIECZAJĄCEJ PRZED PRZENIKANIEM POWIETRZA UŁOŻONEJ NA GÓRZE.

W tym wariancie wykonania wykorzystuje się fakt, iż cały szereg pokryć wewnętrznych posiada właściwości ograniczające przenikanie pary. Dzięki temu można zrezygnować z klasycznej paroizolacji. Odsłonięte przestrzenie między elementami konstrukcyjnymi wypełnia się izolacją STEICOflex, aż do górnej krawędzi krokwi. Następnie na górnej powierzchni krokwi układa się otwartą dyfuzyjnie membranę STEICOmulti UDB i w miejscach styku z graniczącymi z nią elementami konstrukcji uszczelnia za pomocą STEICOmulti seal tworząc warstwę szczelną na przenikanie powietrza. Prędkość montażu jest w tym wariancie naturalnie znacznie wyższa, ponieważ prace wykonuje się na jednej powierzchni, bez konieczności skomplikowanego ułożenia membrany wokół krokwi. W ten sposób możliwe jest także dokładniejsze wykonanie połączeń.

 

PRZEGLĄD ZALET SYSTEMU

  1. Pewna pod względem fizyki budowli i otwarta dyfuzyjnie konstrukcja.
  2. Prosty, szybki i ekonomiczny wariant renowacji.
  3. Jasno zdefiniowany sposób wykonania konstrukcji.
  4. Istniejące warstwy izolacji mogą pozostać na miejscu, co nie powoduje kosztów związanych z rozbiórką i utylizacją.
  5. Membrana szczelna na przenikanie powietrze STEICOmulti UDB oferuje dodatkowo funkcje membrany podkładowej, stanowiąc natychmiastową ochronę przed wpływem warunków atmosferycznych jeszcze przed położeniem płyt podpokryciowych. 
  6. Największe bezpieczeństwo dzięki zastosowaniu elementów systemu STEICO.

Fot. STEICO

 

Zgodnie z fizyką budowli ale bez paroizolacji 

Co sprawia, iż w tego rodzaju konstrukcji można zrezygnować z klasycznej paroizolacji? Nawet jeżeli odpowiednie okładziny wewnętrzne posiadają właściwości ograniczające przenikanie pary, nie można wykluczyć zwiększonego przenikania wilgoci. Aby zagwarantować bezpieczeństwo konstrukcji istotne jest spełnienie dwóch warunków: 1. Nie występuje woda. 2. Istnieje odpowiednio wysoki potencjał parowania. W obu przypadkach materiały izolacyjne STEICO zyskują przewagę dzięki swojej funkcjonalności. Ze względu na swoje właściwości sorpcyjne mogą zapobiec miejscowemu zawilgoceniu.

Ich szczególnie duża otwartość dyfuzyjna zapewnia jednocześnie szybkie wysychanie. Membrana uszczelniająca STEICOmulti UDB zapobiega ruchom powietrza wewnątrz konstrukcji. Uniemożliwia to przedostawanie się do środka dodatkowej wilgoci, powstającej na skutek konwekcji. Membrana ta jest jednocześnie otwarta dyfuzyjnie, podobnie jak materiały izolacyjne STEICO i nie stanowi bariery uniemożliwiającej wysychanie i transport wilgoci na zewnątrz.

Istotne znaczenie ma także wykonanie dodatkowej warstwy izolacji przy użyciu płyt podpokryciowych STEICO. Dzięki właściwościom izolacyjnym płyt uzyskujemy ciepłą powierzchnię na poziomie warstwy wiatroszczelnej, co powoduje dalszą redukcję zjawiska skraplania się wody. W zależności od sposobu wykonania okładziny wewnętrznej możliwy jest wybór spośród kilku płyt podpokryciowych STEICO (patrz tabela poniżej).

 

Fot. STEICO

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Wszystko fajnie ale tańszym rozwiązaniem będzie montaż płyt ... [2]

poliuretanowych ocieplenie dachu pianką poliuretanową pur cena izolacja

ATG [1]Odpowiedz na ten komentarz2015-07-16 07:45:13

Zgłoś nadużycie

A potem wdychamy te opary uretanów i innej chemii z pseudo ekologicznych ...

produktów. I jeszcze dziwimy się, że coraz więcej chorych na raka

RS [1]Odpowiedz na ten komentarz2015-07-16 10:23:37

Zgłoś nadużycie

Pianki poliuretanowe to jeden z najniebezpieczniejszych materiałów ...

znajdujących się budynkach. Podczas pożaru uwalnia się z nich cyjanowodór. W jego oparach człowiek może przeżyć zaledwie kilkadziesiąt sekund.

Dodatkowo odpady poliuretanu należy zabezpieczać i odtransportować w bezpieczne miejsca, na specjalnie do tego wyznaczone składowisko.

Dominik Jabłoński [428]Odpowiedz na ten komentarz2015-07-16 12:38:24

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz