/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PŁYTY DREWNOPOCHODNE

Pfleiderer integruje grupę. Grajewo będzie spółką dominującą

Pfleiderer Grajewo

Autor: oprac. dja
Źródło: Pfleiderer Grajewo
Data: 2015-07-13


Pfleiderer Grajewo SA planuje wyemitować akcje warte miliard złotych i przejąć niemiecką spółką, która jest jej większościowym akcjonariuszem. Celem transakcji jest pełna integracja grupy.

Uproszczony schemat transakcji Uproszczony schemat transakcji Fot. Pfleiderer

W ostatnim dniu czerwca wyjaśniły się przyczyny niedawnym obsadzeniu zarządu Pfleiderer Grajewo przez niemieckich menadżerów. Według ujawnionych przez spółkę informacji dotyczących najnowszej strategii nazwanej "Jeden Pfleiderer", Pfleiderer Grajewo ma przejąć niemiecką spółkę Pfleiderer GmbH, która jest obecnie większościowym akcjonariuszem notowanego na warszawskiej giełdzie producenta płyt drewnopochodnych i stać się jednostką dominującą całej grupy kapitałowej.

Zgodnie z wydanym komunikatem Pfleiderer Grajewo przyjął propozycję od firmy Atlantik SA z siedzibą w Luksemburgu, która kontroluje Pfleiderer GmbH (a więc i pośrednio spółkę z Grajewa) do rozpoczęcia negocjacji w tej sprawie. Zamknięcie transakcji planowane jest na przełomie 2015 i 2016 roku. Nadzwyczajne walne zgromadzenie, które podejmie decyzje w tej sprawie ma odbyć się 27. lipca br.

Według propozycji Pfleiderer Grajewo SA odkupi od Atlantik SA wszystkie udziały niemieckiej spółki Pfleiderer GmbH. Po tej transakcji spółka z Grajewa stanie się podmiotem dominującym zrestrukturyzowanej grupy kapitałowej a jej głównym udziałowcem będzie bezpośrednio Atlantik. 

"Jeden Pfleiderer” jako naturalny etap dalszej integracji Grupy.

Pfleiderer GmbH i spółki od niej zależne prowadzą działalność w Niemczech i Europie Zachodniej (tzw. segment zachodni) oraz w Polsce i Europie Wschodniej (tzw. segment wschodni). Według zaproponowanego współczynnika proporcjonalnej wyceny  całego przedsiębiorstwa, segment zachodni stanowi 58%, a segment wschodni 42% jego wartości. 

Jednostki produkcyjne i profil finansowy Grupy PfleidererJednostki produkcyjne i profil finansowy Grupy PfleidererFot. Pfleiderer

Środki na zawarcie transakcji spółka chce pozyskać z polskiej giełdy. W tym celu Pfleiderer wyemituje 40 mln nowych akcji o wartości ok. 1 mld złotych. Dotychczasowi akcjonariusze otrzymają prawo pierwokupu akcji. Atlantik nie przewiduje uczestniczenia w podwyższeniu kapitału i może sprzedać część swoich akcji, co w konsekwencji sprawi, że zwiększeniu ulegnie liczba akcji będących w wolnym obrocie. "Większa płynność akcji spółki wzmocni jej pozycję na rynku kapitałowym" - napisano w raporcie. Jak się przewiduje, po transakcji Atlantik będzie miał poniżej 50% akcji Pfleiderer Grajewo, natomiast ponad 50% znalazłoby się w wolnym obrocie.

Dodatkowo, po zakończeniu transakcji, wykorzystując wolne środki z nowej emisji Grupa planuje zmniejszenie docelowego zadłużenia na koniec roku do poziomu poniżej dwukrotnej wartości wskaźnika zadłużenia finansowego netto do skorygowanego wskaźnika EBITDA. 

-Skuteczne repozycjonowanie Grupy na przestrzeni ostatnich dwóch lat pozwoliło nam stworzyć doskonałą okazję do pełnej integracji obu firm. Jest to naturalny krok w rozwoju Grupy, który ma również na celu jej przekształcenie w jedną z wiodących spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz potencjalnego uczestnika indeksu  WIG40 - powiedział Michael Wolff, prezes Grupy Pfleiderer. -Obie firmy już teraz uzupełniają się pod względem oferty produktowej oraz coraz bardziej jednolitej kultury korporacyjnej. Zawarcie transakcji pozwoli nam usunąć obecne ograniczenia natury organizacyjnej oraz przekształcić "Jeden Pfleiderer" w wiodącego producenta wyrobów drewnopochodnych w Europie, koncentrującego się na markowych produktach o wyższej wartości dodanej, działającego na bardzo atrakcyjnych i rozwojowych rynkach europejskich oraz na obszarach o dużym potencjale wzrostu.

Zarząd spółki ocenia, ze dzięki integracji grupy kapitałowej uzyskanie zostanie szereg pozytywnych efektów będących skutkiem synergii. M.in. przewidywane jest:

  • Uproszczenie struktury organizacyjnej pozwalające na przyspieszenie procesów decyzyjnych, szerszy dostęp do finansowania oraz wyższą rozpoznawalność marki co wpłynie na zwiększenie wartości spółki dla akcjonariuszy.
  • Obniżenie kosztów działalności o 30 mln euro rocznie począwszy od końca 2018r. ze względu na m.in. uproszczenie procesów, ujednolicenie sprzedaży, scentralizowanie zakupów, poprawie wykorzystania mocy produkcyjnych, ujednoliceniu produktów, spójnej polityce marki oraz innym działaniom. 
  • Zarzad spółki planuje ustanowić politykę dywidendową z planowanym poziomem wypłaty dywidendy w wysokości 25–50% skonsolidowanego zysku netto grupy za rok obrotowy 2016 i lata następne.
  • Wzmocnienie pozycji na rynkach dojrzałych i dalszy rozwój w regionach o dużym potencjale wzrostu.
  • "Jeden Pfleiderer będzie oferował szeroki asortyment wyrobów drewnopochodnych, koncentrując się na markowych produktach o wyższej wartości dodanej.

Według opinii zarządzających, "Jeden Pfleiderer" posiada potencjał do wykorzystania atrakcyjnych perspektyw wzrostu i uzupełniających się przepływów pieniężnych pomiędzy rozwiniętym segmentem niemieckim i zachodnioeuropejskim (Segment Zachodni) oraz rosnącym segmentem w Polsce i Europie Wschodniej (Segment Wschodni). Pozwala to na planowanie długoterminowych inwestycji w regionie, innowacji i przyspieszenie dywersyfikacji portfolio produktów z naciskiem na wartość dodaną innowacyjnych dekorów i płyt oraz produktów specjalistycznych.

Połączona organizacja powinna zwiększyć potencjał cross-sellingu pomiędzy regionami i zaoferować szeroki asortyment wyrobów drewnopochodnych, zarówno na rozwiniętych rynkach, jak i w regionach o dużym potencjale wzrostu. Firma już teraz odznacza się w nich silną obecnością, zróżnicowaną i lojalną bazą klientów oraz dużą rozpoznawalnością marki. W kontekście rozwijającego się sektora budowlanego i meblarskiego oraz wobec poprawy sytuacji makroekonomicznej europejskich krajów niemieckojęzycznych i Polski - przebiegającej szybciej niż ma to miejsce na innych rynkach europejskich.

Grupa Pfleiderer wierzy, że ma duże szanse zyskiwać na rynkach wychodzących z kryzysu i wykorzystywać nowe obszary do rozwoju. „Jeden Pfleiderer” zamierza w szczególności koncentrować się na rozwoju w Europie Wschodniej oraz Południowo-Wschodniej, dla których lokalizacja w Polsce jest dobrą bazą.

Pfleiderer jest jednym z liderów w produkcji płyt meblowych w Europie. Wiodące linie produktów dobrze znane na europejskim rynku to Duropal, Wodego i Thermopal, które są przeznaczone dla odbiorców przemysłowych, projektantów i architektów. 

Do 2012r. Pfleiderer AG był notowany na niemieckiej giełdzie papierów wartościowych, kiedy wskutek przeinwestowania zmuszony został przeprowadzić proces "planowanej upadłości". Proces ten odbył się w atmosferze skandalu podczas, którego podnoszono zarzut "wywłaszczenia" dotychczasowych akcjonariuszy i przejęcie majątku przez nikomu nie znaną spółką Atlantik SA z Luksemburga. Ostatecznie spółka została wycofana z giełdy, sprzedane zostały też jej aktywa (zakłady produkcyjne) w Ameryce Północnej. Grupa wycofała się też z Rosji. Obecnie firma posiada m.in. pięć zakładów produkcyjnych w Niemczech. W Europie Wschodniej Pfleiderer od 1999r. ma większościowe udziały w polskiej spółce, notowanej na GPW, Pfleiderer Grajewo S.A., która posiada silną pozycję na krajowym rynku. Łączne zatrudnienie to 3300 osób z czego ponad 1/3 pracuje w Polsce.

Należący do grupy Pfleiderer Grajewo S.A. to jeden z największych producentów materiałów drewnopochodnych w Polsce. Spółki wchodzące w skład Pfleiderer Grajewo należą do największych w branży. Grupa posiada ponad 1/3 udziału w polskim rynku płyty meblowej, a także jest znaczącym eksporterem, głównie na rynki wschodnie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz