/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
CHEMIA DO DREWNA

Najczęściej popełniane błędy przy malowaniu drewna

Vidaron

Autor: Vidaron
Źródło: Vidaron
Data: 2015-07-10


Drewno, jako materiał naturalny nie wybacza błędów popełnianych przy jego malowaniu. W zależności od używanych środków chemicznych i rodzaju malowanego drewna trzeba brać pod uwagę wiele aspektów, by móc być zadowolonym z końcowego efektu obróbki. Jakie najczęściej błędy popełniamy przy malowaniu drewna? Oto ich lista.

Nieodpowiednio przygotowana powierzchniaNieodpowiednio przygotowana powierzchniaFot. Vidaron

1. Nieodpowiednio przygotowana powierzchnia.

Malowanie powierzchni drewnianych może być przeprowadzane tylko i wyłącznie na odpowiednio przygotowanej powierzchni. Często, z pośpiechu lub nie wiedzy majsterkowicze pomijają tą kwestię. Ma ona bezpośredni wpływ na efekt końcowy. Dlatego wszelkie powierzchnie drewniane, powinny być czyste, suche, odtłuszczone (benzyną lakową lub ekstrakcyjną) i pozbawione starych powłok farb czy lakierów.

Nie oczyszczone powierzchnie mogą spowodować powstawanie plam na pomalowanej powierzchni lub niedostateczne krycie drewna przez farbę, lakier, czy impregnat. Aby uniknąć takiej „wpadki” powierzchnię drewna należy przeszlifować ręcznie lub przy pomocy szlifierki, papierem ściernym o gradacji od 120 do 320,w zależności od stanu drewna. 

Innym błędem popełnianym przy przygotowaniu powierzchni malowanego drewna jest pomijanie szlifowania międzywarstwowego. Powinno wykonywać się je przed aplikacją drugiej warstwy środka chemicznego lub aplikacją kolejnej warstwy innego preparatu. Ma ono na celu wyrównanie podniesionych włókien drewna oraz zwiększa przyczepność następnej warstwy wyrobu. Do szlifowania międzywarstwowego używamy papieru ściernego o wysokiej gradacji.

2. Zły dobór narzędzi
Rynek produktów chemicznych do drewna jest pełen preparatów, które mają różne właściwości i skład oraz różnorakie oddziaływanie na drewno. Konsumenci coraz lepiej rozpoznają poszczególne impregnaty, lazury, bejce, lakiery czy woski. Często jednak nie pamiętają, że każdy z tych preparatów powinno się nakładać za pomocą różnego rodzaju wałków i pędzli.

Zły dobór narzędziZły dobór narzędziFot. Vidaron

Wciąż pokutuje przekonanie, że pędzel to pędzel, niezależnie od tego z czego jest wykonany – można nim pomalować wszystko i wszystkim. Nic bardziej mylnego! Dobór odpowiedniego wałka lub pędzla może okazać się kluczowy dla ergonomii pracy, zabezpieczenia drewna i efektu końcowego.
Przy doborze narzędzi należy kierować się dwiema zasadami. Po pierwsze w zależności od malowanej powierzchni decydujemy jakiego narzędzia użyć. Większą wydajność w malowaniu dużych powierzchni bezsprzecznie pomoże nam osiągnąć wałek (podłogi, elewacje, ściany). Dodatkowo nie zostawia on smug i zużywa mniejsze ilości preparatu. Wydaje się również niezastąpionym narzędziem w malowaniu, np. wysokich partii elewacji. Możemy wówczas użyć „wysięgnika teleskopowego” i nie potrzebujemy drabiny. Pędzel sprawdzi się w malowaniu precyzyjnym detali, krawędzi, zakamarków (meble, sztukateria, wnęki, narożniki, płoty, pergole). Dzięki różnym szerokościom i kształtom pędzli pomagają one dotrzeć do miejsc trudno dostępnych. Pędzel pomocny jest również w malowaniu zagłębień, ponieważ włosie łatwiej dotrze w nierówności powierzchni niż runo wałka.
Drugie kryterium doboru to wybór materiału z jakiego wyprodukowany jest wałek lub pędzel. Pędzle o włosiu naturalnym przeznaczone są do farb rozpuszczalnikowych, w mniejszym stopniu do wodorozcieńczalnych, ponieważ chłoną wodę. Pędzle o włosiu sztucznym przeznaczone są do preparatów wodorozpuszczalnych.

3. Złe warunki podczas aplikacji produktu
Bardzo duży wpływ na końcowy efekt uzyskiwany po malowaniu drewna mają warunki w jakich dokonujemy aplikacji poszczególnych produktów.

Złe warunki podczas aplikacji produktuZłe warunki podczas aplikacji produktuFot. Vidaron

Zbyt niska lub za wysoka temperatura, nieodpowiednia wilgotność powietrza lub zapylenie mogą spowodować, że osiągniemy efekty, które nie były zamierzone. Przykładem może być tu aplikacja preparatów przeznaczonych dla drewna ogrodowego. Nie możemy malować go w trackie deszczu lub przy pełnym słońcu. Wówczas najlepiej prace przenieść do zadaszonego pomieszczenia. Warunki w jakich aplikować preparaty na powierzchnie drewniany zawsze szczegółowo opisane są w kartach technologicznych środków chemicznych.

4. Niechęć do czytania etykiet, porad.
Inaczej możemy nazwać ten problem – brakiem wiedzy. Różnorodność preparatów chemicznych dostępnych na rynku powoduje, że użytkownicy powinni zapoznawać się z ich etykietami, kartami katalogowymi czy dostępnymi szeroko poradnikami dotyczącymi malowania drewna. Każdy z preparatów jest inny, więc pomyłki mogą zdarzać się często.

Niechęć do czytania etykiet, poradNiechęć do czytania etykiet, poradFot. Vidaron

Niestety z badań wynika, że nawet ok. 60 proc. Polaków nie czyta, unika lub nie potrafi czytać etykiet produktowych. W związku z tym, każdy z producentów tworzy je tak by mogły być odczytane w jak najprostszy sposób. Dbając o drewno należy zapoznawać się z wszystkimi zasadami związanymi z jego malowaniem, ponieważ choć piękne, nie wybacza błędów.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Środki chemiczne już dawno poszły do lamusa [1]

Już od kilkunastu dobrych lat nie wolno stosować w UE środków chemicznych szczególnie do drewna w wewnątrz, są zakazane ustawowo.Te na zewnątrz mogą zawierać bardzo małe ilości chemii które są określone zależnie od zastosowania. Stosowane są głównie środki do drewna na bazie akrylu lub nano cząsteczek , są bardzo trwałe, nie szkodzą środowisku, są łatwe w renowacji. Trzeba je umieć oczywiście zastosować odpowiednio do danego przeznaczenia. Niestety mamy bardzo nikły procent ludzi którzy umieją i chcą je umiejętnie stosować . Są za to firmy w Europie które produkując drewno posiadają profesjonalne technologie i malują drewno w bardzo niskich kosztach oraz najwyższej jakości . Wiele osób myśli że malując samemu pomalują lepiej i taniej,niestety tak nie jest.
Samo drewno gra największą rolę w trwałości farb głównie na zewnątrz. To samo dotyczy impregnacji zanurzeniowej - typowy bezsens i wydawanie nie potrzebnych pieniędzy ponieważ mokre drewno a zawsze takie się impregnuje nie wpije żadnego impregnatu który często jest tylko wodą z barwnikiem. mamy wiele paradoksów w kraju i jeszcze długo potrwa aż nasza branża drzewna głównie budowlana się czegoś nauczy i zrozumie. Pozdrowienia .

Adam [101]Odpowiedz na ten komentarz2015-07-10 14:07:19

Zgłoś nadużycie

środki chemiczne nie poszły do lamusa

A czym innym są materiały malarsko lakiernicze niż chemią? Bo jakiej chemii trzeba użyć, aby utrzymać cząsteczki tych wyrobów w wodzie, jak również sprawić, żeby ta woda nie oddziaływała na drewno. Mit, to wyroby akrylowe, mniej szkodzą środowisku. Podobnie jak z samochodami hybrydowymi, przy produkcji których bardziej się zatruwa środowisko, niż przez cały okres funkcjonowania samochodów tradycyjnych.
Są metody impregnacji, w których podwyższona wilgotność drewna nie ma znaczenia, a wręcz przeciwnie, poprawia przenikanie środków impregnujących do ścian komórkowych drewna (w dużym skrócie).
Mity z reklam telewizyjnych, lepiej nie powielajmy na łamach tego portalu, bo jeszcze ktoś może przytoczyć konkretne parametry pewnych preparatów, które odbiegają znacząco od materiałów marketingowych.
Tak na marginesie, wprowadzanie klientów w błąd, powinno być ścigane.

truchal [7]Odpowiedz na ten komentarz2015-07-10 22:24:55

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA