/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRODUKCJA MEBLI

30 mln strat po pożarze fabryki mebli. Czy Feniks powstanie z popiołów?

Autor: oprac. pks
Źródło: UG Skaryszew
Data: 2015-07-09


W nocy z niedzieli na poniedziałek całkowicie spłonęła fabryka mebli tapicerowanych w Wolnym Dworze należąca do Zakładu Produkcji Mebli "FENIKS" Spółka z o.o. Wstępnie szacowane straty sięgają 30 mln zł. W wyniku pożaru pracę straciło ok. 300 osób.

30 mln strat po pożarze fabryki mebli Feniks30 mln strat po pożarze fabryki mebli FeniksFot. Dziennik Bałtycki

Pożar wybuchł 5. lipca około godziny 2 w nocy. Ogień objął hale i teren o powierzchni ok. 8 tys. m2. W akcji ratowniczej przy fabryce mebli Feniks brało udział 18 zastępów straży pożarnej. Pożar udało się ugasić dopiero nad ranem. Kompletnie spłonęły hale produkcyjne wraz z wyposażeniem, magazyny, materiały do produkcji i gotowe wyroby. Olbrzymie straty szacowane są na ok. 30 mln zł. Zakład był ubezpieczony, jednak nie wszystkie szkody zostaną pokryte z polisy.

Szczęściem w nieszczęściu jest fakt, że w pożarze nikt nie odniósł obrażeń. Specjalne ekipy prowadzą prace inwentaryzacyjne na terenie zgliszczy fabryki. Policja i straż pożarna wyjaśniają okoliczności i przyczyny wybuchu pożaru.

Fabryka była jednym z największych pracodawców powiatu starogardzkiego. Miejsce pracy straciło ok. 300 osób. Właściciele Feniksa zadeklarowali wolę jak najszybszego odbudowania fabryki i wznowienia produkcji.

Już 7. lipca odbyło się spotkanie spotkania przedstawicieli firmy z władzami gminy i powiatu, na którym ustalono niezbędne środki, zmierzające do jak najszybszego uruchomienia zakładu produkcyjnego co jest głównym celem działań właścicieli i władz samorządowych. Aby to ułatwić władze gminy oddały do dyspozycji firmy Feniks przygotowane do działalności lokale biurowe, oraz możliwość zagospodarowania hali produkcyjnej z powierzchnią magazynową. Jako wariantowe działanie zabezpieczono nowe tereny inwestycyjne, ale wszystko wskazuje na możliwość odbudowy zakładu w tym samym miejscu. Burmistrz Skarszew wyznaczył specjalnego pracownika, który ma zająć się wyłącznie obsługą i wsparciem dla firmy Feniks. Taka osoba została wskazana również przez władze powiatu.

Władze Skarszew przedstawiły również informacje ułatwiające pracownikom zakładu Feniks składanie wniosków o dodatki mieszkaniowe i energetyczne (wystarczy oświadczenie o pracy, bez dokumentów z firmy). Spółka może liczyć również na indywidualne podejście Powiatowego Urzędu Pracy, co będzie przedmiotem dalszych szczegółowych rozmów. Miejscowy Bank Spółdzielczy przekazał zapewnienie o indywidualnym podejściu do każdego z pracowników firmy, którzy chcieliby renegocjować swoje zobowiązania w banku.

Zakładu Produkcji Mebli "FENIKS" powstały 14 lat temu. Fabryka w Wolnym Dworze wybudowana została w 2007 roku zgodnie z najnowszymi standardami, również w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz