/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRODUKCJA MEBLI

Duński producent mebli tapicerowanych zainwestuje w Świebodzinie

Autor: oprac. dja
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Data: 2015-07-08


Holding Gabriel zainwestuje w Świebodzinie i zatrudni 200 osób. Duński producent mebli do siedzenia zakupił powierzchnie produkcyjne w budynkach likwidowanych Lubuskich Fabryk Mebli.

Duński producent mebli tapicerowanych zainwestuje w ŚwiebodzinieDuński producent mebli tapicerowanych zainwestuje w ŚwiebodzinieFot. Gabriel

Jak poinformował rzecznik zarządu Województwa Lubuskiego Michał Iwanowski, w  wyniku porozumienia z Urzędem Marszałkowskim, inwestor wybrał na lokalizację swojej fabryki Świebodzin. 

 

-Duński inwestor otrzymał od nas kilka atrakcyjnych ofert już w 2011r. powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak. -Od tego czasu byliśmy z nim w stałym kontakcie. Dzisiaj możemy już być pewni, powstanie 200 nowych miejsc pracy w  nowoczesnej branży. 

 

Inwestycje w Polsce koncern Gabriel prowadzić będzie poprzez założoną w 2014r. spółkę zależną FurnMaster sp. z o.o. która działać będzie w segmencie mebli tapicerowanych. Spółka ta dokonała zakupu 10 tys. m2 powierzchni w budynkach Lubuskich Fabryk Mebli, likwidowanego przedsiębiorstwa państwowego. W planach ma zakup kolejnych nieruchomości i rozwinięcie produkcji. W pierwszym roku działalności nakłady inwestycyjne mają wynieść 300 tys. euro. 

 

Obecnie FurnMaster jest w trakcie procedury przejęcia 70 pracowników LFM. Docelowa wielkość zatrudnienia ma wynieść ok. 200 osób. Firma rozpoczęła też rozmowy na temat kooperacji z dostawcami tkanin oraz elementów drewnianych z kilkoma kontrahentami (m.in. w Zielonej Górze i Krośnie Odrz.).

 

Gabriel A/S to holding działających w branży tekstylno-meblarskiej w kilku krajach Europy, którego historia sięga 1851r. Grupa dział na rynku tkanin i tekstyliów dla mebli tapicerowanych oraz zajmuje się produkcją tapicerowanych mebli do siedzenia (krzesła fotele, sofy, fotele biurowe, fotele kinowe i inne). Według opublikowanego w maju raportu finansowego za pierwsze półrocze roku obrotowego 2014/2015 grupa Gabriel Holding A/S osiągnęła przychodu na poziomie 21,540 mln euro wobec 19,180 mln euro rok wcześniej. Zysk przed opodatkowaniem wyniósł ok. 2,03 mln euro.

 

W 2013r. holding Gabriel postanowił otworzyć nowy zakład produkcyjny i centrum logistyczne obsługujące rynek niemiecki. Wymogiem była bliskość granicy z Niemcami, nie dalej niż 100 km. W grę wchodziły tereny inwestycyjne w Czechach, a także w woj. dolnośląskim. Duńczycy skontaktowali się z wydziałem przedsiębiorczości Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego, bez pośrednictwa Ministerstwa Gospodarki czy Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. W Lubuskiem przedstawiono im hale przemysłowe w Gubinie oraz w Nowej Soli (opuszczone przez Japończyków z Funai). Wydział przedsiębiorczości położył szczególny nacisk na lokalizację w Świebodzinie, z uwagi na wcześniejsze grupowe zwolnienia pracowników Lubuskich Fabryk Mebli. Lata zabiegów, spotkań, konsultacji i starań przyniosły efekt. Inwestycja ruszyła i co ważne - nie jest zlokalizowana w strefie ekonomicznej, dzięki czemu Duńczycy inwestują bez ulg i zwolnień podatkowych. Zatem inwestycja w Świebodzinie, oprócz korzyści dla lokalnego rynku pracy, przyniesie także korzyść budżetowi państwa i budżetowi samorządu.

 

-Dziękujemy za współpracę i działania ze strony urzędu - napisał Lars Malte, prokurent w spółce FurnMaster, do marszałek E. Polak. -Naszym doświadczeniem w zakresie tego wsparcia i współpracy będziemy dzielili się z innymi inwestorami zainteresowanymi rozpoczęciem inwestycji w woj. lubuskim. W przyszłości planujemy dalszy rozwój w zakresie sprzedaży na innych rynkach, zamierzamy również kontynuować inwestycje w regionie, w zakresie produkcji i logistyki.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz