/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
USŁUGI LEŚNE

Katalog norm czasu pracy dla prac leśnych do poprawki

SPL / Lasy Państwowe

Autor: oprac.pks
Źródło: SPL / Lasy Państwowe
Data: 2015-06-26


Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu został zobowiązany do zweryfikowania norm czasowych dla wskazanych prac leśnych i ponownego opracowania katalogu wg ustalonych zaleceń.

Katalog norm czasu pracy dla prac leśnych do poprawkiKatalog norm czasu pracy dla prac leśnych do poprawkiFot. D. Jabłoński

16. czerwca w Jedlni odbyło się spotkanie, w trakcie którego omawiano przyjęte założenia i metodykę opracowania katalogów norm czasowych prac leśnych, które wykonał ORW LP w Bedoniu przy współpracy pracowników Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Nowe katalogi prac zostały pokazane w kwietniu br. i wywołały burzę wśród przedsiębiorców leśnych. -Czy to jest żart czy kpina? - pytał Jan Kubiak, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych w  piśmie do Jerzego Kaprala, naczelnika Wydziału Organizacji i Innowacji Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Zdaniem przedsiębiorców przyjęte przez Lasy Państwowe normy preferują "nadludzi". Uczciwi i  wydajni pracownicy nie mają szans ich wykonać w codziennej pracy.

Przedsiębiorcy leśni uważają, że nowe normy opracowane na podstawie badania dnia pracy i chronometraży czasowych poszczególnych czynności w pracach leśnych, są dużo niższe od dotychczasowych katalogów, a w przypadku niektórych prac zdecydowanie odbiegają od realnych możliwości wykonawstwa tych prac. Strona Lasów Państwowych w odpowiedzi na stanowisko SPL stwierdziła, że przekazanie projektu nowych katalogów Stowarzyszeniu to przejaw dobrej woli leśników ponieważ jest to wewnętrzny dokument LP, którego uregulowania dotyczą wyłącznie jednostek organizacyjnych lasów Państwowych.

To nieco pokrętne postawienie sprawy, ponieważ pracownicy Lasów Państwowych właściwie nie wykonują prac leśnych, a normy znajdujące się w katalogach używane są do wyceniania prac zlecanych ZULom (zakładom usług leśnych). Oznacza to, że katalogi norm czasu pracy dotyczą przedsiębiorców bezpośrednio i nie ma się co dziwić ich reakcji. Zawyżone normy użyte do kosztorysowania w połączeniu ze stawkami, które nie pozwalają na legalne zatrudnienie pracowników to realne zagrożenie dla ich funkcjonowania.

Ostatecznie przedsiębiorcom udało się przekonać leśników do ponownego przyjrzenia się wyliczeniom znajdującym się w nowych katalogach.

Wiesław Krzewina, zastępca dyrektora generalnego LP ds. Strategii, Organizacji i Rozwoju, zobowiązał ORW w Bedoniu do zweryfikowania norm czasowych dla wskazanych prac leśnych i ponownego opracowania katalogu wg ustalonych zaleceń.

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz