/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

W Ministerstwie Gospodarki rozmawiano o zakazie eksportu surowca drzewnego z Białorusi

PIGPD

Autor: oprac. red
Źródło: PIGPD
Data: 2015-06-22


15. czerwca w Warszawie odbyło się IV posiedzenie polsko-białoruskiej grupy roboczej ds. handlu i inwestycji, z udziałem m. in. wiceministra gospodarki Andrzeja Dychy oraz Wiceministra Spraw Zagranicznych Republiki Białorusi Aleksandra Gurianowa. W spotkaniu, na zaproszenie Ministerstwa Gospodarki, wziął udział przedstawiciel Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego - dyrektor Bogdan Czemko.

Podczas polsko-białoruskich rozmów podjęto temat zakazu eksportu surowca drzewnegoPodczas polsko-białoruskich rozmów podjęto temat zakazu eksportu surowca drzewnegoFot. Ministerstwo Gospodarki

Obecność przedstawiciela przemysłu drzewnego była związana z faktem, że wśród omawianych podczas posiedzenia tematów znalazła się sprawa zapowiadanego przez Białoruś wprowadzenia całkowitego zakazu eksportu drewna okrągłego, który według dotychczasowych planów ma obowiązywać już od stycznia 2016r. Na ok. 3,3 mln m3 drewna okrągłego importowanego do Polski, aż 70% pochodzi z Białorusi. Zatrzymanie tego źródła surowca dla polskiego przemysłu drzewnego, będzie wstrząsem dla całego rynku drewna, pomimo że większość importowanego z Białorusi drewna to papierówka. Po wystąpieniu przedstawiciela Izby białoruski minister A. Gurianow stwierdził, że „na uzasadnioną prośbę ze strony polskich producentów” strona białoruska gotowa jest ponownie tą sprawę rozważyć. 

 

W protokole ze spotkania znalazł się ponadto następujący zapis: „Strona polska wyraziła swoje zaniepokojenie planami wprowadzenia przez Białoruś z dniem 1. stycznia 2016r. całkowitego zakazu eksportu drewna surowego z Białorusi. Podkreślono, iż dotychczas Polska była ważnym odbiorcą tego białoruskiego towaru, a wprowadzone ograniczenia nie tylko utrudnią działalność szeregu polskich przedsiębiorstw, ale będą także oznaczać istotne ograniczenie wpływów dewizowych dla Białorusi. W związku z tym strona polska zaapelowała o całkowite wycofanie się strony białoruskiej z planów wprowadzenia w/w ograniczeń lub ich modyfikacji, uwzględniającej interesy obu stron”. 

 

PIGPD planuje w dalszym ciągu czynnie uczestniczyć w działaniach Ministerstwa Gospodarki związanych z tą sprawą.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz