/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PODŁOGI DREWNIANE

Czy można lakierować olejowaną podłogę?

Autor: oprac. pks
Źródło: mat. prasowe PPG Deco Polska
Data: 2015-06-18


Olejowanie drewnianej posadzki zyskuje coraz więcej zwolenników. Szlachetny, naturalny efekt – to główna zaleta systemu. Co jednak zrobić, gdy pielęgnacja podłogi jest dla nas zbyt wymagająca, a wykończenie nie spełnia oczekiwań? Czy można lakierować zaolejowaną podłogę?

Czy można lakierować olejowaną podłogę?Czy można lakierować olejowaną podłogę?Fot. PPG Deco Polska

Zalety i wady podłogi olejowanej

Olej zabezpiecza drewniana podłogę wnikając w jej głąb i jednocześnie nie tworząc zamkniętej powłoki na jej powierzchni. Podkreśla piękno drewna zachowując jego oryginalny wygląd i strukturę. W wypadku uszkodzenia nie trzeba odnawiać całej posadzki, a jedynie zniszczone miejsce. Olej sprawia wrażenie, że podłoga jest matowa, a każde pomieszczenie jest przytulne i ciepłe w odbiorze. Wykończenie podłogi olejem to rozwiązanie, które jednak ma także wady. Olejowane posadzki bez odpowiedniej pielęgnacji mogą ulec szybszemu zużyciu i wymagają staranniejszej dbałości od tych pokrytych lakierem. Stosunkowo częste i systematyczne odświeżanie zabezpieczenia oraz trudności w utrzymaniu podłogi w czystości to dla wielu osób problem nie do przeskoczenia. Czy można więc polakierować podłogę drewniana. która wcześniej była olejowana?

 

Lakierowanie podłogi olejowanej

Drewnianą podłogę, która wcześniej została zaolejowana można polakierować, ale pod jednym warunkiem. Przed lakierowaniem musimy ją wyszlifować do surowego drewna, a wszelkie ubytki i szczeliny między elementami drewnianej posadzki zaszpachlować. W żadnym przypadku nie wystarczy samo umycie lub matowienie podłogi. 

 

Ponieważ olej wnika w strukturę drewna ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, które pozwoli osiągnąć trwały i zadowalającego efektu z wykorzystaniem lakieru. Przeznaczona do lakierowania powierzchnia powinna być czysta, sucha, bez pozostałości innych środków. Dlatego po szpachlowaniu należy ją wygładzić wykonując szlif papierami o drobnej granulacji. Dobrym rozwiązaniem jest pokrycie drewna przed lakierowaniem podkładem, który odetnie pozostałości olejów znajdujące się w szczelinach pomiędzy elementami posadzki oraz resztki środków znajdujące się w drewnie. Ponadto podkład zamknie pory drewna i stabilizuje jego luźne cząstki, zapewni bardzo dobrą przyczepność lakierów nawierzchniowych oraz zwiększy ich wydajność. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz