/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DREWNO W BUDOWNICTWIE

Podział przestrzeni mieszkalnej bez ograniczeń? Tak, dzięki prefabrykowanej więźbie dachowej...

Autor:
Źródło: Mitek Industries Polska
Data: 2015-06-10


Podobnie jak wiele innych komponentów budynków, także i więźba dachowa staje się produktem przemysłowym. Jest produkowana w elementach i przewożona na budowę, gdzie następuje szybki montaż w całą drewnianą konstrukcję dachu. Wykonywanie więźby w sposób przemysłowy nie tylko pozwala na szybkie tempo prac na placu budowy ale i zapewnia poziom jakości nieosiągalny przy pracy ręcznymi narzędziami w różnych warunkach pogodowych...

Dom parterowy z wiązarami. Wewnątrz brak ścian nośnychDom parterowy z wiązarami. Wewnątrz brak ścian nośnychFot. Mitek

Technologie stosowane w fabrykach konstrukcji dachowych nie tylko pozwalają wykonać szybciej i precyzyjniej taką samą więźbę, jaką wykonywało się uprzednio ręcznie. Są też nowe rozwiązania. Jednym z nich jest przemysłowe wykonywanie konstrukcji dachu w elementach – wiązarach, które są potem dowożone na plac budowy i szybko składane w całość. 

Jedną z popularniejszych technik wykonywania wiązarów jest wykorzystanie do łączenia elementów konstrukcji drewnianej łączników w postaci płytek kolczastych. Płytka tak to stalowa blacha z wytłoczonymi z jednej strony kolcami. Po wtłoczeniu w fabryce, na specjalistycznych prasach w dołożone do siebie elementy tarcicy tworzy mocne i trwałe połączenie. 

Zakład prefabrykacji więźbyZakład prefabrykacji więźbyFot. Mitek

Tego rodzaju wiązary dają tak projektantom jak i inwestorom nowe możliwości. Wiążę się one, między innymi z faktem, że prefabrykowane wiązary dachowe pozwalają osiągać znaczne rozpiętości bez podpory – do 30m. Ta zaleta nowoczesnego ciesielstwa ma znaczenie nie tylko przy dużych obiektach ale i w budownictwie mieszkaniowym.

Fot. Mitek

Tradycyjnie na przykład w domach parterowych wciąż stosuje się strop betonowy, na którym opiera się tradycyjna więźba. W tym rozwiązaniu zwykle konieczne jest zastosowanie wewnętrznej ściany nośnej. Wpływa to nasz koszt budynku. Taka ściana jest droższa od wykonywanej w technologii lekkiej ściany działowej. Ponadto wymagana jest pod ścianą nośną ława fundamentowa, również wpływająca na koszt domu. Wiązary w domach jednokondygnacyjnych zazwyczaj opierają się tylko na ścianach zewnętrznych, co jest znacznie tańszym rozwiązaniem.

Montaż prefabrykowanych wiązarówMontaż prefabrykowanych wiązarówFot. Mitek

Takie rozwiązanie konstrukcyjnie jednak nie tylko wpływa na koszty. Dodatkową bardzo istotna zaletą jest swoboda zagospodarowania przestrzeni mieszkalnej. Lekka konstrukcja wiązarowa opiera się najczęściej jedynie na zewnętrznych ścianach. Dlatego przestrzeń parteru można podzielić swobodnie. Nie stanowi problemu uzyskanie np. otwartej przestrzeń salonu o wymiarach 10m x 10m.

Strop na wiązarach nożycowych – wizualizacja Strop na wiązarach nożycowych – wizualizacja Fot. Mitek

Jeśli po kilku latach mieszkania w domu, inwestor dojdzie do przekonania, że chciałby zmienić podział przestrzeni ma poszczególne pomieszczenia, nie staną mu na przeszkodzie ściany nośne. Dodatkową korzyścią przy prefabrykowanych wiązarach jest możliwość różnego ukształtowania stropu. Nie musi on być płaski. Na przykład w salonie lub korytarzu wejściowym sufit łukowy lub nożycowy.

Strop na wiązarach nożycowych – projekt typowy z pracowni „Lipińscy”Strop na wiązarach nożycowych – projekt typowy z pracowni „Lipińscy”Fot. Lipińscy


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz