/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ CELULOZOWO-PAPIERNICZY

Finowie realizują największy na świecie projekt branży celulozowej

Autor: oprac. dja
Źródło: Finnpulp
Data: 2015-05-25


W fińskiej miejscowości Kuopio realizowany jest największy na świecie projekt inwestycyjny związany z budową fabryki celulozy. Firma FinnPulp Oy buduje warty 1,4 mld euro zakład, który będzie przerabiać drewno iglaste.

Wizualizacja fabryki w KuopioWizualizacja fabryki w KuopioFot. Finnpulp

Zgodnie z wydanym komunikatem projekt o którym poinformowano na początku br. postępuje zgodnie z planem. Dotychczas, w ramach pierwszego etapu finansowania największej w historii fińskiej branży drzewnej inwestycji, udało się pozyskać trzech istotnych inwestorów, którzy reprezentują fińską branżę leśno-drzewną oraz technologiczne know-how.

 

Zakład zostanie wybudowany od podstaw w okolicach miejscowości  Kuopio. Lokalizacja zakładu została wybrana m.in. ze względu na położenie w centrum fińskich zasobów leśnych będących źródłem surowca do produkcji. Logistyka dostaw surowca jest istotnym elementem planowania fabryki, której zapotrzebowanie surowcowe sięgnie 6,7 mln m3 drewna iglastego.

 

Fabryka zostanie zaprojektowana specjalnie do produkcji celulozy będącej surowcem do produkcji materiałów higienicznych i opakowań kartonowych. Roczna zdolność produkcyjna sięgnie 1,2 miliona ton masy celulozowej, czyli ok. 5% światowego rynku celulozy wytwarzanej z drewna iglastego. Ponadto zakład wyprodukuje rocznie ok.  60 tys. ton oleju talowego i 1 TWh "zielonej" energii, która przesłana będzie do krajowej sieci energetycznej. Ilość produkowanej energii odpowiada 1% rocznego zużycia energii elektrycznej w Finlandii. Produkowane energia oczywiście pokryje również wszelkie potrzeby własne fabryki.

 

Nowy zakład będzie największą na świecie jednostką produkcyjną wytwarzającą celulozę z drewna iglastego. Będzie też największym na świecie producentem oleju talowego - odnawialnego i wszechstronnego surowca dla przemysłu chemicznego. W zakładzie powstawać będą również inne bioprodukty. 

 

Według założonego planu w 2019r. mają odbyć się pierwsze próbne rozruchy linii produkcyjnych. Pełną wydajność produkcyjną fabryka ma osiągnąć w 2021r.

 

Obecnie Finnpulp prowadzi proces oceny oddziaływania planowanej fabryki na środowisko. W tym zakresie firma blisko współpracuje z władzami miasta Kuopio.

 

Finnpulp Oy to spółka założona w 2013r. przez grupę doświadczonych dyrektorów przedsiębiorstw działających w branży leśno-drzewne, którzy doszli do wniosku, że nowoczesna fabryka celulozy wybudowana w Finlandii od podstaw to dobry pomysł na biznes. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz