/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DESIGN

Mood for Wood uczy jak wykorzystać drewno w przestrzeni publicznej

Drewno.pl

Autor: Marta Wiśniewska
Źródło: Drewno.pl
Data: 2015-05-21


Miniony tydzień w Poznaniu minął pod znakiem festiwalu Poznań Design Days 2015. W jego ramach odbywały się m.in. warsztaty dla studentów "Mood for Wood".

Mood for Wood 2015Mood for Wood 2015Fot. Marta Wiśniewska

O tym wydarzeniu z Magdą Wypusz reprezentującą SARP Poznań, projekt Mood For Wood oraz Koordynację Tygodnia z Architekturą w ramach Design Days rozmawia Marta Wiśniewska.

Jak to wszystko się zaczęło?

Dwa lata temu robiliśmy pierwsze warsztaty dotyczące Sukkot - jest to żydowskie Święto Szałasów. Chodziło w nim o wybudowanie współczesnej wersji szałasu. W warsztatach wzięło udział 28 studentów z całej polski. Po tygodniu warsztatów, na Starym Rynku w Poznaniu stanęły 4 szałasy. Jeden z nich był wykonany z drewna, zużyto na niego prawie metr sześcienny materiału. Mieliśmy duży problem co z nim zrobić po zakończeniu akcji. Na szczęście zgłosił się restaurator, których chciał wykorzystać to drewno w ogródku. Ale wtedy pojawiło się pytanie: przecież są w Poznaniu organizacje, instytucje i stowarzyszenia, które potrzebują takich rzeczy znacznie bardziej. 

 

I stąd właśnie pomysł na działanie z drewnem i przestrzenią miejską?

Tak, to stąd właśnie pomysł na Mood for Wood, i stąd te cztery ogrody społeczne, które dosyć prężnie działają w Poznaniu. Mieliśmy o tyle łatwiej, że trzy z tych czterech ogrodów są zarządzane przez Festiwal Malta, a czwarty przez Kolektyw Kąpielisko, którego założycielką jest wykładowczyni ze Shool of Form. Tak więc wszystko pięknie się zazębiło w znanym man gronie ludzi.

Mood for Wood 2015Mood for Wood 2015Fot. Marta Wiśniewska

 

Cóż to takiego te miejskie ogrody społecznościowe?

Miejskie ogrody społecznościowe – wspólne sadzenie i pielęgnacja roślin, zagospodarowanie i animacja otwartych miejskich terenów – są aktywnością, która zaspokaja wiele potrzeb ludzkich. Budują poczucie wspólnoty, integrują społeczność lokalną, umożliwiają przebywanie i współpracę z przyrodą.

Jednym z głównych założeń jest uruchomienie potencjału ludzi, którzy – mimo że na co dzień dzielą wspólną przestrzeń – w przestrzeni publicznej pozostają sobie obcy. Produkcja własnych owoców, warzyw czy ziół wpływa także na nowe pojmowanie ekologii, uczy, skąd biorą się rośliny, jak je pielęgnować, jak chronić środowisko. Najważniejsze w ogrodach jest dla nas to, że ich charakter tworzą okoliczni mieszkańcy. Dlatego ogrody miejskie są wyjątkowo zróżnicowane, zależne od kontekstu, miejsca i czasu, w którym powstają.

 

Dlaczego Mood for Wood?

Mood for Wood to międzynarodowe warsztaty dla studentów kierunków projektowych z Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Studenci pod okiem architektów i projektantów pracować będą nad projektem mebli/ przestrzeni do relaksu dla poznańskich ogrodów społecznych.

W pierwszych krokach zwróciliśmy się z pomysłem do Malty, czy nie byli by zainteresowani współpracą, ponieważ robimy z nimi różne wydarzenia podczas festiwalu. Odpowiedź brzmiała – oczywiście. Stało się to na tydzień przed końcową datą aplikacji wniosków dotacyjnych do Funduszu Wyszehradzkiego, mieliśmy więc tydzień na znalezienie partnerów z czterech krajów.

Mood for Wood 2015Mood for Wood 2015Fot. Marta Wiśniewska

 

Co wiąże projekt z Hello Wood?

Założyciel Hello Wood wykłada na uczelni w Budapeszcie, klika lat temu wziął udział wraz ze swoją grupą w konkursie na opracowanie przestrzeni dla festiwalu drewna. Konkurs ten wygrali, instalacje, przestrzenie i meble zostały zaprojektowane, niestety festiwal odwołano. Stwierdzili jednak, że mają tak dużo dobrych i ciekawych projektów, że chcą to zrealizować. Postarali się o sponsorów i zrobili warsztaty na Węgrzech. Wszystko wyszło świetnie i tak zaczęło się Hello Wood. Pomysłodawcy bowiem stwierdzili, że jeżeli to w takim wymiarze wszystko się udało, to na pewno da się to powtórzyć z jeszcze większym rozmachem. Projekt trwa już od 5 lat.

Hello Wood było naturalnym wyborem, ponieważ wiedziałam, że istnieje coś takiego. Zgłosiłam się do nich, odpowiedź „na tak” przyszła bardzo szybko. Po gorączkowym poszukiwaniu pozostałych partnerów, w końcu złożyliśmy wniosek i początkowo jego nazwą było "Hello wood relax in Poznań". To była pierwsza koncepcja, na którą wszyscy się zgodzili.

Po analizie jednak stwierdziliśmy, że zadanie projektowe jest trochę inne niż przy Hello Wood, ponieważ tam prace idą w stronę artystycznych instalacji, a my chcemy zrealizować wersję praktyczną.

 

Jaka jest tutaj rola Funduszu Wyszehradzkiego?

Misją Funduszu Wyszehradzkiego jest wspomaganie rozwoju ściślejszej współpracy między Republiką Czeską, Polską, Słowacją i Węgrami oraz wzmacnianie ich wzajemnych powiązań. Inaczej mówiąc, chodzi wspomaganie różnych form współpracy regionalnej między tymi krajami poprzez realizację wielostronnych projektów, zwłaszcza kulturalnych, naukowych, badawczych i edukacyjnych oraz związanych z wymianą młodzieży, promocją turystyki i współpracą transgraniczną. W tym roku projekt uzyskał dotację również z budżetu Miasta Poznań.

Mood for Wood 2015Mood for Wood 2015Fot. Marta Wiśniewska

 

Co chcecie dać studentom poprzez te warsztaty?

Od dwóch lat staramy się robić warsztaty dla studentów, które są trochę inne niż te polskie. Bo zazwyczaj zamykają się one tym, że jest to wystawa plansz projektowych, które nie przyciągają uwagi, ani szerszej publiczności.

Sukkot to właśnie były nasze pierwsze warsztaty realizacyjne, na których oprócz projektu, uczestnicy przeszli cały proces decyzyjny i wykonawczy.

W tegorocznym projekcie jest jeszcze trudniej, bo każdy ogród ma jakieś swoje potrzeby i żywych użytkowników. Studenci przez ten krótki czas, muszą je poznać i odpowiednio zagospodarować otrzymany budżet. Muszą zmieścić się w tym budżecie, sami kupić wszystko co jest im potrzebne do realizacji projektu. My zapewniamy producenta i gdy już wszystkie zespoły wiedzą czego im trzeba robimy wspólne zamówienie. To jest takie przygotowanie ich do zawodu. Oni tak naprawdę w tydzień przechodzą to co w przyszłej pracy będą przechodzić na co dzień.

 

Dlaczego akurat drewno?

Był to najłatwiejszy materiał dla ogrodów. Mogliśmy oczywiście dać totalną dowolność, ale w ten sposób mamy element łączący wszystkie realizacje. Różnorodność jego form, bo stosujemy sklejkę, kantówkę i deskę sosnową, pozwoliła studentom na indywidualną formę. Jest także aspekt praktyczny, ponieważ to są tereny otwarte, drewno nie stanowi, aż tak łakomego kąska dla złodziei :)

Mood for Wood 2015Mood for Wood 2015Fot. Marta Wiśniewska

 

Jakie plany na przyszłość?

W przyszłym roku mamy nadzieję zająć się rzeką. Drewno i rzeka! Również chcemy działać użytkowo.

 

Dziękuję za rozmowę

 

***

MOOD FOR WOOD

Mood for Wood to międzynarodowe warsztaty dla studentów kierunków projektowych z Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Studenci pod okiem architektów i projektantów pracować będą nad projektem mebli/przestrzeni do relaksu dla poznańskich ogrodów społecznych. Wybrane do projektu ogrody są zarządzane przez lokalne wspólnoty, Fundację Malta oraz Kolektyw Kąpielisko, które aktywnie animują je przez cały rok. Każdy z ogrodów jest inny, każdy ma inne uwarunkowania przestrzenne, każdy ma innych odbiorców. Studenci spotkają się z użytkownikami ogrodów, którzy będą mieli aktywny wpływ na kształt projektów (partycypacja), powstaną po wysłuchaniu ich potrzeb i marzeń co do tej przestrzeni publicznej.

 

 

Wybrane projekty trafią do miejskich ogrodów społecznościowe, w których poprzez wspólne sadzenie i pielęgnację roślin, zagospodarowanie i animację otwartych miejskich terenów, budowane jest poczucie wspólnoty i integrujacj społeczności lokalnej. Jednym z głównych założeń takich działań jest uruchomienie potencjału ludzi, którzy – mimo że na co dzień dzielą wspólną przestrzeń – w przestrzeni publicznej pozostają sobie obcy. Produkcja własnych owoców, warzyw czy ziół wpływa także na nowe pojmowanie ekologii, uczy, skąd biorą się rośliny, jak je pielęgnować, jak chronić środowisko. Najważniejsze w ogrodach jest dla nas to, że ich charakter tworzą okoliczni mieszkańcy. Dlatego ogrody miejskie są wyjątkowo zróżnicowane, zależne od kontekstu, miejsca i czasu, w którym powstają.

 

Więcej na http://poznandesigndays.pl/ oraz http://moodforwood.com/ 

Mood for Wood uczy jak wykorzystać drewno w przestrzeni publicznej (Zdjęcia: 21)

Mood for Wood 2015Mood for Wood 2015Mood for Wood 2015Mood for Wood 2015Mood for Wood 2015Mood for Wood 2015Mood for Wood 2015Mood for Wood 2015Mood for Wood 2015Mood for Wood 2015Mood for Wood 2015Mood for Wood 2015Mood for Wood 2015Mood for Wood 2015Mood for Wood 2015Mood for Wood 2015Mood for Wood 2015Mood for Wood 2015Mood for Wood 2015Mood for Wood 2015Mood for Wood 2015

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz