/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Czeski minister finansów planuje sprywatyzowanie lasów państwowych

Hospodářské noviny / Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Hospodářské noviny / Drewno.pl
Data: 2015-05-19


Czeski wicepremier i minister finansów Andrej Babis poinformował o planach prywatyzacji poprzez giełdę części przedsiębiorstw państwowych. W ten sposób chce dostać dziesiątki miliardów do budżetu państwa. Wśród podmiotów, których dotyczyć miałaby prywatyzacja wymieniane jest przedsiębiorstwo Lesy ČR.

Czeski minister finansów planuje sprywatyzowanie lasów państwowychCzeski minister finansów planuje sprywatyzowanie lasów państwowych

Prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych jest jednym celów frakcji rządzącej, który ma być zrealizowany jeśli ponownie wygra wybory w 2017. W tej kadencji takie działanie zapewne się nie powiedzie ze względu na duży opór partii koalicyjnej. 

-Jestem przekonany, że Lesy ČR nie powinny być sprywatyzowane. To strategiczne przedsiębiorstwo, na którym każdego roku państwo zarabia miliardy dywidendy. Trzeba nim lepiej zarządzać i zapobiec niepotrzebnym wybrykom, takim jak pieniądze na kampanie marketingowe - powiedział przedstawiciel socjaldemokratycznej koalicji  Jeroným Tejc (ČSSD), nawiązując do ogromnych sum wydatkowanych przez Lesy CR w ramach np. umów sponsoringu imprez sportowych.

 

Europejska hossa na drewno przynosi przedsiębiorstwom leśnym znaczące dochody. Przedsiębiorstwo państwowe Lesy ČR uzyskuje ze sprzedaży drewna ogromne dochody, a zyski akumuluje na swoich kontach. W ostatnich latach część nich, za porozumieniem z poprzednim ministrem rolnictwa, wydatkowano m.in. na finansowanie różnego rodzaju wydarzeń sportowych i kulturalnych wykorzystując do tego celu agencje marketingowe. Takie działania okazały się ogromnym skandalem, gdy wyszło na jaw jak ogromne kwoty przepływają przez ręce pośredników. 

Po zmianie rządu, nowy minister środowiska wstrzymał tego typu wydatki oraz zmienił zasady zamówień publicznych na dostawę towarów i usług, w których zlecenia według powszechne wiedzy trafiały do "zaprzyjaźnionych przedsiębiorców". 

Według  informacji czeskiego  Ministerstwa Rolnictwa z 2014r. przedsiębiorstwo Lesy ČR zobowiązało się do konwersji do budżetu państwa 6,5 ​​mld koron z nagromadzonych rezerw finansowych. Zdaniem polityków, rząd będzie mógł te środki przeznaczyć wsparcie sportowców bez pośrednictwa agencji marketingowych.

Lesy České Republiky  (Lesy ČR) są przedsiębiorstwem państwowym od 1992r. założonym przez czeskie Ministerstwo Rolnictwa. Zarządzają 1,3 mln ha lasów (tj. ok. 60% wszystkich lasów w Republice Czeskiej; 17% stanowiąlasy publiczne, np. komunalne, a 23% lasy prywatne). Rocznie pozyskują ok. 7 mln m3 drewna (ok. 72% przyrostu rocznego). Zdecydowana większość drewna sprzedawana jest w postaci "drewna na pniu", częściowo przez aukcje elektroniczne. Praktycznie wszystkie prace leśne zlecane są podmiotom zewnętrznym. Co ciekawe również organizacją sprzedaży nie zajmują się bezpośrednio Lesy ČR, a spółka pośrednicząca.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz