/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DREWNO WOKÓŁ NAS

Zabytkowy fortepian Pleyel z Muzeum Podkarpackiego trafi do renowacji

PAP

Autor: oprac. pks
Źródło: PAP
Data: 2015-05-20


Kilka miesięcy potrwa renowacja unikatowego fortepianu Pleyel z czasów Fryderyka Chopina znajdującego się w zbiorach Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Fortepian Pleyel z 1862Fortepian Pleyel z 1862Fot. Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Fortepian francuskiej firmy Pleyel z 1862 roku to jeden z nielicznych w pełni oryginalnych i czynnych artystycznie fortepianów tej firmy w Polsce. Na takim instrumencie grał kiedyś Fryderyka Chopin, a dziś m.in. młodzi pianiści podczas corocznego Międzynarodowego Forum Pianistycznego "Pleyel Is The Best".

-Prace renowacyjne rozpoczną się jeszcze w maju i potrwają do końca roku. Ich zasadniczym celem jest zachowanie oryginalnego i niespotykane już brzmienia. Muzyka, która płynie z tego fortepianu jest taka sama jaka była wykonywana przez samego Chopina; chcemy, żeby tak zostało - powiedział dyrektor muzeum Jan Gancarski. -Fortepiany, których używano w XIX stuleciu miały zupełnie inną charakterystykę dźwięku; bardziej "klawesynową". Organizowane w naszym muzeum koncerty przypominają melomanom, że Chopin swoje utwory wykonywał inaczej niż czynią to obecni interpretatorzy jego muzyki - dodał.

Instrument, którego właścicielem jest obecnie krośnieńskie muzeum, pochodzi z 1862r. 29. lipca tego roku w firmie Pleyel kupił go Juliusz Herman za 1380 franków. Nabywca prowadził wraz z Ludwikiem Grossmanem "Skład fortepianów zagranicznych i instrumentów organowych" w Warszawie.

Dalsze jego losy pozostają nieznane. W latach 60. ubiegłego wieku Muzeum Podkarpackie odkupiło go od mieszkanki Krosna Marii Zaliwskiej. Jednak wartość zabytku odkryto w dopiero w połowie lat 90. ubiegłego wieku. Przeprowadzone wtedy przez konserwatorów badania potwierdziły jego unikatowy charakter.

W ramach prac zrealizowane zostanie odświeżenie m.in. ramy instrumentu, płyty rezonansowej oraz naprawa dźwięcznicy. Wymienione zostaną także niektóre struny wiolinowe i basowe. Renowacja ma kosztować 50 tys. zł. - koszty sfinansowane zostaną przez samorząd samorząd woj. podkarpackiego. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz