DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Stolbud Gorzów: Niepewny rynek europejski

Puls Biznesu

Autor: Ryszard Gromadzki
Źródło: Puls Biznesu
Data: 2001-07-05


We wrześniu powinien być znany inwestor strategiczny gorzowskiego Stolbudu. Wiadomo, że będzie to firma zagraniczna z branży. Spółka planuje także podwyższenie kapitału o 5 mln zł przez emisję akcji skierowaną do nowego partnera.

Wszystko wskazuje na to, że już we wrześniu znany będzie inwestor strategiczny w gorzowskiej spółce Stolbud, producenta stolarki okiennej i drzwiowej. - Inwestor, z którym prowadzimy rozmowy, pochodzi z zagranicy i reprezentuje naszą branżę. Niestety, ze względu na trwające negocjacje, nie mogę więcej ujawnić - twierdzi Małgorzata Dzwoniarkiewicz, prezes Stolbudu.

Podwyższenie kapitału
Spółka planuje podwyższyć kapitał akcyjny z 3,3 mln zł do 8,3 mln zł. - Dokona się to poprzez emisję akcji. Zakładamy, że zostanie ona w całości objęta przez inwestora strategicznego - wyjaśnia Małgorzata Dzwoniarkiewicz. W końcu kwietnia przetarg na sprzedaż pakietu ponad 25 proc. akcji Stolbudu ogłosiło Ministerstwo Skarbu Państwa. Oferty były przyjmowane do połowy maja. - MSP wyłoniło jednego oferenta. Jednak nie mam informacji, o jaką firmę chodzi - twierdzi Małgorzata Dzwoniarkiewicz. Akcjonariat Stolbudu jest rozproszony. Obok Skarbu Państwa spółka ma aż 330 innych akcjonariuszy.

Stolbud jest w trakcie postępowania układowego z wierzycielami. Z wnioskiem o otwarcie postępowania wystąpił zarząd spółki. - Było to następstwem niezrealizowania w 2000 r. planu restrukturyzacji majątku spółki - tłumaczy Małgorzata Dzwoniarkiewicz. Stolbud jest winien wierzycielom, głównie dostawcom, kilkanaście milionów złotych. Zdaniem Małgorzaty Dzwoniarkiewicz, są duże szanse zaakceptowania układu przez wierzycieli. - Z dostawcami łączy nas wieloletnia kooperacja. Poza tym, w skutek rozpoczętej w 1999 r. restrukturyzacji, sytuacja finansowa firmy się poprawia - uważa Małgorzata Dzwoniarkiewicz. Zarząd liczy, że do końca roku sprzeda zbędne nieruchomości. - Spodziewamy się uzyskać z tego tytułu około 9 mln zł - mówi Małgorzata Dzwoniarkiewicz.

Więcej na kraj
Około 20 proc. sprzedaży firmy trafia na rynek zagraniczny, głównie do krajów Beneluksu. - W związku z tym, że wzrasta liczba zamówień od krajowych odbiorców, struktura sprzedaży będzie ewoluowała na korzyść rodzimego rynku - ocenia Małgorzata Dzwoniarkiewicz. Stolbud skończył restrukturyzację zatrudnienia i oferty produktowej. W jej efekcie w firmie pozostało 300 ludzi. Spółka nie przewiduje kolejnych zwolnień. Stolbud zakończył 2000 r. zyskiem operacyjnym, ale odnotował stratę netto. Jej wielkości Małgorzata Dzwoniarkiewicz nie ujawnia. Według prognozy, Stolbud powinien zamknąć 2001 r. przychodami ze sprzedaży wysokości 55 mln zł.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz