/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRODUKCJA PŁYT DREWNOPOCHODNYCH

Wzrost zysku Pfleiderer Grajewo

Pfleiderer Grajewo

Autor: oprac. red
Źródło: Pfleiderer Grajewo
Data: 2015-05-15


Pfleiderer Grajewo S.A. w pierwszy kwartał br. zakończył wynikami finansowymi, w których zwraca uwagę znacząca poprawa rentowności firmy. Wskaźnik EBITDA wzrósł w porównaniu do I kw. 2014r. o 25%, do poziomu 52,5 mln zł, a zysk netto zwiększył się o 43%, do 29,2 mln zł.

Wzrost zysku Pfleiderer Grajewo Wzrost zysku Pfleiderer Grajewo Fot. Pfleiderer

Według raportu skonsolidowanego w pierwszych trzech miesiącach 2015r. grupa  uzyskała przychody ze sprzedaży w wysokości 403,346 mln zł (2014: 396,822 mln zł). Zysk na działalności operacyjnej wyniósł 36,892 mln zł (2014: 30,076 mln zł), a zysk netto 29,149 mln zł (2014: 20,320 mln zł).

 

Jak informuje zarząd spółki, jest to efekt realizacji programu wzrostu wydajności, poprawy produktywności oraz redukcji kosztów. Coraz bliższa współpraca pomiędzy Pfleiderer Grajewo SA i Pfleiderer GmbH zaczęła przynosić pozytywne efekty, prowadząc do ograniczenia kosztów, między innymi przez zbiorowe zamówienia surowców i wspólne ubezpieczenia. W przyszłości obie firmy będą odnosiły także dalsze korzyści z wymiany know-how w segmencie produkcji i sprzedaży, jak również z tytułu ujednolicenia IT. Dodatkowo optymalizacja systemów zarządzania łańcuchem dostaw, cross-sellingu na kluczowych rynkach oraz wspólne prace nad nowymi produktami staną się źródłem silnej przewagi konkurencyjnej.

 

W porównaniu do bardzo dobrego I kwartału w 2014 o 1 punkt procentowy wzrosła również rentowność na sprzedaży brutto. Wykorzystanie mocy produkcyjnych wyniosło praktycznie 100% w najważniejszych segmentach produktowych. Pfleiderer Grajewo SA zamierza dalej rozwijać swoje możliwości produkcyjne, aby skorzystać z rosnącego popytu, zwłaszcza na polskim rynku. Znacząca część tegorocznych inwestycji będzie podporządkowana realizacji właśnie tego celu.

 

-Wyniki pierwszego kwartału wskazują, że skupianie się na poprawie efektywności operacyjnej i poprawie marży na produktach to krok w dobrym kierunku - mówi Michael Wolff, prezes Pfleiderer Grajewo. -Jesteśmy bardzo optymistycznie nastawieni co do tegorocznych efektów naszych działań. Jednym z głównych celów jest obecnie znalezienie synergii w strategicznej kooperacji z niemiecką organizacją i dalsza poprawa efektywności operacyjnej, aby skutecznie wykorzystać wzrostowy trend na polskim i niemieckim rynku mebli, aby jeszcze bardziej poprawić wyniki finansowe.

 

Pierwszy kwartał br. to kolejny okres obniżania zadłużenia przez Pfleiderer Grajewo. Zeszły rok spółka zakończyła długiem netto w wysokości 90 mln zł, na koniec marca 2015r. jego poziom spadł do 58 mln zł. Sytuacja finansowa spółki jest bardzo stabilna, a wolne środki na koniec pierwszego kwartału 2015 roku to 370 mln zł.

 

Korzystny dla Pfleiderer Grajewo S.A. jest także trend na rynku podstawowych surowców  do produkcji (papier, klej, drewno) ponieważ ich ceny w I kwartale 2015 roku spadły, w przeciwieństwie do znacząco wyższych cen energii elektrycznej. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz