/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DREWNO WOKÓŁ NAS

Drewniany luksus samochodowej elity

Drewno.pl

Autor: Marta Wiśniewska
Źródło: Drewno.pl
Data: 2015-06-23


Drewno jest synonimem luksusu i smaku, zarówno jeśli mowa o meblach, domach czy też o wnętrzach mieszkań i samochodów. Tylko najznamienitsze marki świata motoryzacji szczycić się mogą do dziś drewnianymi kierownicami, elementami wykończenia panelu czy okolic drążka zmiany biegów.

Jeśli uwielbiasz swój jacht, jego namiastkę możesz zabrać na ląd  - Rolls Royce Phantom Drophead CoupéJeśli uwielbiasz swój jacht, jego namiastkę możesz zabrać na ląd - Rolls Royce Phantom Drophead CoupéFot. rolls-roycemotorcars.com

Początki historii motoryzacji sięgają końca XIX wieku, kiedy to pęd do wydajności, oszczędzania czasu, a później i prędkości był coraz większy. Łączy się ona nierozerwalnie z drewnem, które od najdawniejszych czasów stanowiło podstawę wielu konstrukcji. 

Wytwarzanie drewnianych elementów luksusowych aut wymaga od pracowników najwyższych umiejętnościWytwarzanie drewnianych elementów luksusowych aut wymaga od pracowników najwyższych umiejętnościFot. rolls-roycemotorcars.com

 Jaguar xj12 86' Jaguar xj12 86'Fot. Marta Wiśniewska

Pierwszymi, poruszającymi się za pomocą różnego typu silników pojazdami na świecie, były przerobione powozy wykonywane głównie z drewna. Z czasem udoskonalone pojazdy zamieniły prawdziwe konie, na konie mechaniczne, a osiągane przez automobile coraz większe prędkości oraz wymogi bezpieczeństwa i wytrzymałości wypchnęły drewno z konstrukcji, a postęp technologiczny sprawił, że jego miejsce zastąpił metal.

Mustang Shelby GT 500 67'Mustang Shelby GT 500 67'Fot. Marta Wiśniewska

Alfa Romeo Spider duetto 1750Alfa Romeo Spider duetto 1750Fot. Marta Wiśniewska

Nie tylko my, miłośnicy na co dzień pracujący z drewnem, jesteśmy fanami tego materiału. Doceniają go posiadacze limuzyn, aut klasycznych i zabytkowych oraz ludzie łaknący luksusu.

Z klasyki motoryzacji biją w oczy przykłady wykorzystania tego pięknego materiału: Mercedes w108 klasy S, Maserati Quattroporte, Bugatti 57SC Atlantic, Bentley S1, Aston Martin DB5, ale można by tak mnożyć i mnożyć.

VW Karmann GhiaVW Karmann GhiaFot. Marta Wiśniewska

 

Wnętrze MercedesaWnętrze MercedesaFot. Marta Wiśniewska

Coraz częściej na wystawach, w sklepach, katalogach, prasie zobaczyć można bajkowe drewniane stylizacje. Trend ten nie ominął producentów samochodów. Dziś drewniane wnętrza robione na zamówienie klientów przez firmy tuningowe oferują wyszukane egzotyki. Producenci tacy jak np.: BMW, w programach indywidualnego dostosowania samochodu do potrzeb klienta, proponują drewniane detale wyposażenia. A z najwyższej półki: mahonie w Maybach'ach, jesionowe Morgany, orzech włoski w Rolls Royce.

Wnętrze MercedesaWnętrze MercedesaFot. Marta Wiśniewska

 

Drewno w kokpicie MaseratiDrewno w kokpicie MaseratiFot. maserati.com

A dokładniej w przykładach?

Nowy Mercedes-Maybach S-Classe, w luksusowych dodatkach oferuje wykończenia zapachowym AGARWOOD. Agarwood to ciemna żywiczna twardziel, formująca się w azjatyckich gatunkach z rodziny Aquilaria i Gyrinops.* Agarwood został wybrany ze względu na jego reputację, uważany jest bowiem za najbardziej luksusowy zapach. 

Mercedes S-CLASS S63 AMG wykończenie metalizowane z drewna jesionuMercedes S-CLASS S63 AMG wykończenie metalizowane z drewna jesionuFot. mercedes-amg.com

 

Aston Martin w nie tylko swoim V8 Vantage, oferuje forniry do wykończenia wnętrza z orzecha, mahoniu i bambusa. Lexus w modelach LS oferuje szary lub brązowy jesion, brązowy orzech lub elementy ozdobne z paskowanego drewna Shimamoku (po japońsku "paski drewna").

 

Zobacz jak Lexus produkuje drewniane elementy wyposażenia

 

Mercedesa w pakiecie AMG, najlepiej opisać na podstawie S65 - pięknej sportowej limuzyny. Tutaj wybór jest wręcz bajeczny: orzech, topola, jesion...

Mercedes S-CLASS S63 AMG czarne wykończenie z drewna topoliMercedes S-CLASS S63 AMG czarne wykończenie z drewna topoliFot. mercedes-amg.com

Mercedes S-CLASS S63 AMG wykończenie z czeczoty orzecha włoskiegoMercedes S-CLASS S63 AMG wykończenie z czeczoty orzecha włoskiegoFot. mercedes-amg.com

Mercedes S-CLASS S63 AMG czarne wykończenie z drewna topoliMercedes S-CLASS S63 AMG czarne wykończenie z drewna topoliFot. mercedes-amg.com

 

Stylowe wnętrza Maserati Quattroporte S Q4, zachowane w klasycznym kanonie czy ekskluzywne wkładki z orzecha lub hebanu (!) w GHIBLI S Q4. Opisywane jako bardzo przyjemne w dotyku przez otwarte pory drewna ze wzornictwem bogatym w sęki i żyły, funkcjonuje jako standard na tunelu środkowym i listwach panelu drzwi.

Alfa Romeo 1750 GTVAlfa Romeo 1750 GTVFot. classiccarrestorationcenter.com

 

Prym jednak w tym luksusie wiedzie Rolls Royce. Mamy tu różne rodzaje orzecha, wiąz, jesion, dąb, mahoń czy egzotyki takie jak paldao, palisander lub zebrano - gatunek drewna pozyskiwany z afrykańskich drzew z rodziny brezylkowatych...

Egzotyczne drewno "na pokładzie" RollsRoyce Phantom Drophead CoupéEgzotyczne drewno "na pokładzie" RollsRoyce Phantom Drophead CoupéFot. rolls-roycemotorcars.com

 

Świat zwrócił się także ku ekologicznemu designowi, zapatrzony w recykling, ochronę środowiska i zrównoważone wykorzystanie surowców naturalnych. 

Mercedes B-Class Electric Drive szczyci się ręcznie wykańczanym wnętrzem z drewnem na desce rozdzielczej. Tutaj do wyboru mamy brązowy eukaliptus lub czarny jesion. Natomiast w coraz bardziej popularnych liniach aut z ekologicznego trendu, jak chociażby BMW i3, czytamy w opisie: "Do wykonania deski rozdzielczej stosowane jest jedynie drewno eukaliptusowe pochodzące z Europy w całości z certyfikowanych lasów. Zapewnia to szybką dostawę materiału i realizację koncepcji zrównoważonego rozwoju na wszystkich etapach produkcji.(...)"

Intarsjowane elementy we wnętrzu Rolls-RoyceIntarsjowane elementy we wnętrzu Rolls-RoyceFot. rolls-roycemotorcars.com

Intarsjowane elementy wnętrza Rolls-RoyceIntarsjowane elementy wnętrza Rolls-RoyceFot. rolls-roycemotorcars.com

 

Prawie żadna z marek nie chwali się, przynajmniej na polskim rynku, samochodami z "drewnianym" wnętrzem. O zastosowanych gatunkach drewna informacja także znajduje się dopiero w konfiguratorach wyposażenia. Oczywiście topowe marki z najwyższej półki takie jak Rolls Royce, dla swoich klientów robią wykończenia nawet z drewna jachtowego, ale tego dowiedzą się tylko klienci tej marki i prawdziwi koneserzy.

Intarsjowane elementy we wnętrzu Rolls-RoyceIntarsjowane elementy we wnętrzu Rolls-RoyceFot. rolls-roycemotorcars.com

Intarsjowane elementy we wnętrzu Rolls-RoyceIntarsjowane elementy we wnętrzu Rolls-RoyceFot. rolls-roycemotorcars.com

Skoro drewno od zawsze kojarzone z dobrym smakiem i luksusem przyciąga do dziś, to dlaczego nie mamy się tym dobrem chwalić?

 

*Aquilaria – rodzaj należący do rodziny wawrzynkowatych, obejmujący co najmniej 22 gatunki drzew tropikalnych występujących w Azji południowej i południowo-wschodniej. Gyrinops również należy do rodziny wawrzynkowatych, wśród nich występuje osiem gatunków drzew. Pochodzą z Azji Południowo-Wschodniej i subkontynentu indyjskiego.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz