/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Efektywność. Wytrzymałość. Natura. Innowacyjność.

STEICO LVL – nadchodzi rewolucja w budownictwie

STEICO CEE Sp. z o.o.

Autor: Michał Komorowski
Źródło: STEICO CEE Sp. z o.o.
Data: 2015-04-24


Powyższe słowa najlepiej oddają charakter nowego produktu firmy STEICO – drewna klejonego warstwowo z fornirów LVL (Laminated Veneer Lumber). Ten innowacyjny materiał będzie produkowany w Polsce już od lipca 2015. Linia produkcyjna w Czarnej Wodzie o powierzchni ok. 25 000 m2 to nowy powód do dumy. Wydajność linii na poziomie ok. 100 000 m3 LVL rocznie stawia Polskę w ścisłej czołówce światowej. Będzie to jednocześnie najnowocześniejsza hala do produkcji drewna LVL na świecie.

STEICO LVL nadchodzi rewolucja w budownictwieSTEICO LVL nadchodzi rewolucja w budownictwieFot. Steico

Czym jest drewno STEICO LVL ?

STEICO LVL to najbardziej wytrzymały materiał konstrukcyjny z drewna, produkowany w Polsce. To zarazem najbardziej wytrzymała klasa drewna na świecie. Materiał już dziś wyznacza nowy kierunek dla budownictwa przyszłości.  Zaczynając od procesu produkcyjnego, poprzez etap projektowania, kończąc na placu budowy – STEICO LVL to esencja słowa „innowacja” . Minimalizuje zużycie drewna, definiuje na nowo pojęcie efektywności, tworzy trwałe i niezwykle wytrzymałe konstrukcję ścian, stropów i dachów.

Produkt składa się z wielu warstw, sklejonych ze sobą trwale fornirów sosnowych i świerkowych o grubości ok. 3 mm.

Produkt składa się z wielu warstw, sklejonych ze sobą trwale fornirów sosnowych i świerkowych o grubości ok. 3 mmProdukt składa się z wielu warstw, sklejonych ze sobą trwale fornirów sosnowych i świerkowych o grubości ok. 3 mmFot. Steico

Podczas produkcji eliminowane są wady drewna, w rezultacie powstaje materiał o niemal jednorodnym przekroju. Struktura ułożenia poszczególnych fornirów oraz niski poziom wilgotności ok. 9% sprawia, iż zmniejszone zostają odkształcenia na skutek skurczu lub pęcznienia. Taka budowa zapewnia także STEICO LVL znacznie większą wytrzymałość mechaniczną niż powszechnie stosowane rodzaje drewna konstrukcyjnego. To także większe  bezpieczeństwo dla konstrukcji budynku.

Skurcz i stabilność wymiarówSkurcz i stabilność wymiarówFot. Steico

Drewno lite o wilgotności 25%:

Wilgotność 16-19% - skurcz w efekcie schnięcia.

Rezultat: rozwarstwianie, pęknięcia, skręcanie, praca materiału.

STEICO LVL: wilgotność na bramie zakładu 9%:

Brak skurczu, brak skręcania.

Doskonała stabilność wymiarów dzięki strukturze ułożenia fornirów.

STEICO LVL w trosce o naturę  - bilans ekologiczny

STEICO LVL powstaje ze świeżego, polskiego drewna iglastego. Drzewo jako żywy organizm potrzebuje do rozwoju wodę, światło słoneczne oraz przede wszystkim dwutlenek węgla CO2. Lasy pobierają  z powietrza dwutlenek węgla, zatrzymując zawarty w nim węgiel, a oddając życiodajny tlen. Węgiel  zawarty w powietrzu potrzebny jest roślinom jako podstawowy budulec np. pnia. W ten naturalny sposób powietrze jest oczyszczane z nadmiaru CO2, co wpływa na redukcję efektu globalnego ocieplenia.

STEICO LVL w trosce o naturę  - bilans ekologicznySTEICO LVL w trosce o naturę - bilans ekologicznyFot. Steico

Drewno przetworzone w materiał konstrukcyjny STEICO LVL zawiera zatem w postaci skupionej naturalny związek węgla. Co to oznacza w życiu codziennym ? Załóżmy, że przeciętna konstrukcja dachu składa się z 5–11 m³ drewna LVL . Można w takim razie przyjąć, że materiał STEICO potrzebny na jedną więźbę dachową  absorbuje z powietrza ok. 2 tony CO². Wynik ten można znacznie polepszyć budując cały dom w konstrukcji drewnianej oraz stosując nowoczesne materiały  termoizolacyjne z włókna drzewnego.

Drewno wykorzystywane do produkcji STEICO LVL jest drewnem certyfikowanym pochodzącym z odpowiedzialnie zarządzanych lasów. W miejscu ściętego drzewa sadzone są nowe. Młode drzewa podczas fazy wzrostu znów zaczynają intensywnie oczyszczać powietrze z CO2. Proces się powtarza. Reasumując, wykorzystanie w budownictwie materiałów STEICO zwiększa stan drzewostanu w Polsce i oczyszcza nasze powietrze.

Innowacyjny proces produkcji

Nowoczesny proces produkcyjny pozwala na najbardziej efektywne wykorzystanie drewna, jako przyszłego wyrobu gotowego.  Do produkcji drewna STEICO LVL wykorzystuje się ok. 85% przekroju surowca. W przypadku STEICO również ten niewielki odpad zostaje jednak wydajnie zagospodarowany. W fabryce produkowane są  także nowoczesne materiały termoizolacyjne z włókien drzewnych. Odpad, którego normalnie nie można wykorzystać do produkcji LVL, znajduje tutaj zastosowanie w produkcji materiałów izolacyjnych STEICO.

Wycinane elementy mają formaty zgodne z zapotrzebowaniem klientówWycinane elementy mają formaty zgodne z zapotrzebowaniem klientówFot. Steico

Technologia produkcyjna STEICO LVL to znacznie wydajniejsze wykorzystanie zasobów naturalnych. Dzieje się tak, ponieważ klejenie warstwowe fornirów pozwala na wykorzystanie drewna, które jako lite nie mogłoby być drewnem konstrukcyjnym. Podczas skrawania obwodowego surowca na pojedyncze forniry, rozkrajaniu ulegają także naturalne sęki i wady drewna. Po dokładnym wysuszeniu poszczególne forniry są sklejane z zachowaniem tzw. zakładu, w związku z tym rozcięte sęki nie mają żadnego wpływu na wytrzymałość i nośność gotowego produktu.

Dodatkowo warto dodać, iż przy produkcji drewna STEICO LVL wykorzystuje się znacznie mniej energii niż w przypadku innych materiałów konstrukcyjnych np. stali, aluminium, betonu. Podczas produkcji do powietrza uwalniana jest także znacznie mniejsza ilość CO2.

Efekt:  najbardziej wydajny sposób wykorzystania drewna.

Nieograniczone możliwości zastosowania

Fornir klejony warstwowo LVL, jako klasa drewna, zyskał już ogólnoświatowe uznanie różnych środowisk. Szacuję się, że do roku 2020 w samej tylko Europie będzie wykorzystywać się w budownictwie i meblarstwie ponad 1 000 000 m3 LVL rocznie.

STEICO LVL jest dostępny w formie całych płyt. Minimalna grubość takiej płyty wynosi 21mm. Maksymalna grubość to aż 90mm. Płyta ma szerokość 1250mm oraz długość do 18m.

Płyta STEICO LVL stanowi doskonały punkt wyjścia dla dalszych zastosowańPłyta STEICO LVL stanowi doskonały punkt wyjścia dla dalszych zastosowańFot. Steico

Płyta STEICO LVL stanowi doskonały punkt wyjścia dla dalszych zastosowań. W nowoczesnej fabryce STEICO, przy użyciu niezwykle precyzyjnych pił, z płyt zostają wycinane elementy konstrukcyjne czy dekoracyjne. Wycinane elementy mają formaty zgodne z zapotrzebowaniem klientów. W taki sposób powstają różnorodne produkty, jak np. podciągi, nadproża, płatwie, kalenice, belki dachowe czy stropowe, belki na konstrukcję wiązarów dachowych, płyty dekoracyjne, płyty na blaty, fronty, ramy okienne, ramy drzwiowe, panele podłogowe, parkiety, podłogi. To tylko niewielka próbka możliwości zastosowań jakie stwarza STEICO LVL. Każdego dnia na świecie powstają nowe idee wykorzystania tego innowacyjnego materiału. A może Państwo mają już jakiś pomysł ?

STEICO LVL oferuje szereg nowych rozwiązań projektantom, firmom wykonawczym, w końcu fabrykom domów.  Zarówno w budownictwie masywnym jak także szkieletowym, w procesie prefabrykacji oraz podczas realizacji na placu budowy, wszędzie tam na nowo definiuje pojecie efektywności w budownictwie.

Nowa definicja wytrzymałości

STEICO LVL posiada niezwykłe właściwości mechaniczne. Produkt charakteryzuje się  2-razy większą wytrzymałością na zginanie w porównaniu do tradycyjnego drewna konstrukcyjnego.

Porównanie właściwości STEICO LVL z drewnem GL 24hPorównanie właściwości STEICO LVL z drewnem GL 24hFot. Steico

Doskonałe właściwości techniczne drewna STEICO LVLDoskonałe właściwości techniczne drewna STEICO LVLFot. Steico

Wytrzymałość charakterystyczna na zginanie wynosi dla STEICO LVL w ułożeniu pionowym  44 N / mm2, natomiast w ułożeniu płaskim 45 N / mm2. Charakterystyczna wytrzymałość na ściskanie wynosi natomiast imponujące 48 N / mm2 a wartość współczynnika sprężystości podłużnej zgodnie z kierunkiem przebiegu włókien to aż 14.000 N / mm2.

Doskonałe właściwości techniczne drewna STEICO LVL stwarzają zupełnie nowe możliwości dla projektantów, architektów czy firm wykonawczych. Materiał pozwala na projektowanie i stosowanie elementów konstrukcyjnych o znacznie smuklejszych przekrojach, niż w przypadku powszechnie znanych klas drewna np. C24 czy GL 24h. Efektem jest oszczędność drewna jako surowca, polepszenie właściwości cieplnych konstrukcji, przyśpieszenie prac wykonawczych.

Zalety STEICO LVL w praktyce

Produkt sprawdził się doskonale w budownictwie przemysłowym i jednorodzinnym, pozwala bowiem zastępować kosztowne i ciężkie konstrukcję ze stali czy betonu.

STEICO LVL nadchodzi rewolucja w budownictwieSTEICO LVL nadchodzi rewolucja w budownictwieFot. Steico

Płatwie z STEICO LVL zamiast stali

Developerzy, fabryki domów chwalą sobie niższe koszty transportu, znacznie szybszy i łatwiejszy montaż, lepszą ochronę przeciwpożarową. Dużym atutem jest także prostsza, a co za tym idzie mniej kosztowna niż w przypadku stali czy betonu obróbka. Produkt jest dostępny praktycznie od ręki w szerokiej gamie przekrojów. Dostawy są realizowane nawet w ciągu 48 godzin od dnia złożenia zamówienia. Na całym świecie przybywa dynamicznie liczba obiektów przemysłowych wykonywana z drewna LVL. Dachy płaskie i skośne hal sportowych, lotnisk, dworców kolejowych, stropy czy podciągi w budownictwie wielorodzinnym, to tylko kilka przykładów zastosowania STEICO LVL w budownictwie przemysłowym.

Płatwie z STEICO LVL zamiast staliPłatwie z STEICO LVL zamiast staliFot. Steico

Fornir klejony warstwowo wpisuje się doskonale w trend budownictwa energooszczędnego.  Możliwość tworzenia konstrukcji dachów, stropów czy ścian o takiej samej lub wyższej wytrzymałości mechanicznej jak w przypadku drewna klasycznego, ale o znacznie smuklejszych przekrojach, ma korzystne przełożenie na cenę w stosunku do dotychczasowych rozwiązań. Zalety takiego rozwiązania są imponujące. Smuklejsze przekroje konstrukcji to redukcja procentowego udziału powierzchni elementów konstrukcyjnych w całej przegrodzie, np. dachu. Efektem jest zmniejszenie strat ciepła poprzez liniowe mostki termiczne. To z kolei przekłada się na lepsze wartości jakże istotnych współczynników przenikania ciepła U. Dla inwestora oznacza to odczuwalne oszczędności w kosztach ogrzewania budynku, dla biur projektowych nowe sposoby polepszania efektywności energetycznej budynków. Ponadto projektanci mogą planować znacznie szersze rozpiętości stropów czy choćby dachów płaskich. Daje to nieograniczone możliwości kreowania i wykorzystywania większych powierzchni użytkowych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

kosztowna rewolucja [1]

biorąc pod uwagę że koszt skrawania oklein/obłogów to ok 900zł/1m3 to życzę powodzenia w interesach

Marcinez [13]Odpowiedz na ten komentarz2015-04-27 20:23:01

Zgłoś nadużycie

kosztowna rewolucja

Ma Pan rację. Tyle, że belek LVL zużywa się 3 razy mniej niż tradycyjnych belek drewnianych a do tego materiał ten posiada odpowiednią wilgotność i przydatność techniczną potwierdzoną przez instytuty budowlane (przydatne przy budowie budynków użyteczności publicznej). W odróżnieniu od mokrych belek prosto z tartaku, które nadają się tylko do zawilgocenia domu drewno LVL wypada korzystniej na każdej płaszczyźnie. Przyjmując cenę więźby dachowej od przyzwoitego tartaku o przyzwoitej jakości wykonania (w tym suszeniu), cena m3 belek wyniesie grubo ponad 1000zł/m3 (750zł/m3 tarcica, 250zł/m3 suszenie, 200zł/m3 struganie 4 stronne) to cena nawet 3500zł/m3 LVL jest całkiem przyzwoita ponieważ jak już wyżej pisałem mniej więcej tyle razy mniej zużywa się tego surowca w porównaniu z belkami tradycyjnymi.

Rafał Krajka [4]Odpowiedz na ten komentarz2015-05-17 13:16:39

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz