/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

Kolegium Lasów Państwowych podsumowało rok 2014

Lasy Państwowe

Autor:
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2015-04-21


W czwartek 16 kwietnia odbyło się posiedzenie Kolegium Lasów Państwowych, organu opiniodawczo-doradczego przy dyrektorze generalnym LP.

Kolegium Lasów Państwowych podsumowało rok 2014Kolegium Lasów Państwowych podsumowało rok 2014Fot. Sergiusz Sachno

Na początku nominację na członka kolegium otrzymała Grażyna Zagrobelna, która w zeszłym roku została nową przewodniczącą Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ Solidarność. Następnie kierownictwo Dyrekcji Generalnej LP przedstawiło realizację planu finansowo-gospodarczego na 2014 rok, wyniki osiągnięte w ubiegłym roku w podstawowych dziedzinach gospodarki leśnej oraz realizację planu w minionych trzech miesiącach tego roku.

 

Dyrektor generalny LP Adam Wasiak mówił, że tegoroczne przychody ze sprzedaży drewna będą na poziomie z roku 2013. To efekt nieco niższej ceny i nieznacznie wyższego pozyskania niż rok wcześniej. Zostanie utrzymany niewielki wzrost zatrudnienia oraz wynagrodzeń. Priorytetem w realizacji planu jest utrzymanie wysokiego poziomu inwestycji: szczególnie chodzi o budowę i remonty dróg.

 

Aldona Perlińska, naczelnik Wydziału Ochrony Lasu, poinformowała, że koszty ochrony lasu przed szkodami od zwierzyny wyniosły w Lasach Państwowych w 2014 r.  136 mln zł i były niższe niż rok wcześniej. Mniej również wywieziono z lasów śmieci 120 tys. m3. Liczba pożarów wzrosła natomiast do 1800, a ich powierzchnia do 560 ha.

 

2014 okazał się bardzo dobrym rokiem dla hodowli lasu. Krzysztof Rostek, naczelnik Wydziału Gospodarki Leśnej mówił, że udało się przekroczyć wszystkie założenia planu. Rekordowy w historii Lasów Państwowych był obszar odnowień naturalnych – wyniósł 7500 ha.

 

Członkowie kolegium mogli też dowiedzieć się o szczegółach dofinansowania parków narodowych,  o planach nowo utworzonego Wydziału Użytkowania Lasu oraz o szczegółach założeń inwestycyjnych w Lasach Państwowych.  

 

O wskaźnikach ekonomicznych mówił Krzysztof Janeczko, zastępca dyrektora generalnego ds. ekonomicznych. Przychody LP w 2014 wyniosły 8067 mln zł i były o ponad pół miliarda wyższe niż prognozy. Koszty wyniosły z kolei 7614 mln złotych i były o niecałe 200 mln zł wyższe od założeń. W efekcie zysk wyniósł na koniec roku 452 mln zł i był trzykrotnie wyższy niż w planie zasadniczym.

 

W tym roku prognozowane przychody mają wynieść 8049 mln zł, koszty 7920 mln zł, a zysk 129 mln zł. Zatrudnienie ma wzrosnąć o 1,5 punktu procentowego do 25765 osób, podobnie jak średnie wynagrodzenie – do 7336,4 zł brutto.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA