/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
ARCHITEKTURA

EXPO 2015: Pawilon Polski - cały w drewnie

Autor: oprac. red
Źródło: PAIIZ, 2pm
Data: 2015-04-16


Już za dwa tygodnie w Mediolanie rozpoczyna się Światowa Wystawa EXPO 2015. Na ukończeniu są prace związane z budową polskie pawilonu którego architektura wpisuje się hasło tegorocznej wystawy: „Wyżywienie planety, energia dla życia”.

Pawilon Polski Expo 2015, wizualizacjaPawilon Polski Expo 2015, wizualizacjaFot. 2pm

Autorem koncepcji architektonicznej Pawilonu Polskiego na EXPO 2015 jest warszawska pracownia 2pm, a za scenariusz ekspozycji odpowiada firma Platige Image. Projekt został wyłoniony w konkursie zorganizowanym przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych, do którego zgłoszono 59 prac.

 

MOTYW PRZEWODNI: POLSKI SAD

Architektów 2pm postanowili przedstawić charakterystyczny dla polskiego krajobrazu sad jabłoni otoczony lustrami. Wnętrze kryje się  za prostą, ażurową konstrukcją, nawiązującą do drewnianych skrzynek na jabłka. Projekt w sposób twórczy wykorzystuje tradycje polskiego sektora rolno-spożywczego, budząc skojarzenia z jabłkami, jednym z eksportowych hitów polskiego rolnictwa.

 

Pawilon Polski Expo 2015, wizualizacjaPawilon Polski Expo 2015, wizualizacjaFot. 2pm

Wcielenie idei odbywa się na dwóch płaszczyznach. W skali mikro, przez wykorzystanie ażurowej, modułowej ściany zewnętrznej pawilonu, nawiązującej wizualnie do skrzynek oraz w wymiarze makro, przez odzwierciedlenie idei pawilonu jako opakowania dla prezentacji polskiego rolnictwa.

 

OPOWIEŚĆ PROWADZI PRZEZ TAJEMNICZY OGRÓD 


Prezentacja ma charakter narracji, która z jednej strony eksponuje wspólne dla Polaków i Włochów skojarzenia kulturowe, znaczenie więzów rodzinnych czy gościnność, z drugiej zaś osiągnięcia polskiego przemysłu rolno-spożywczego. Wizualnym motywem przewodnim jest zaś słynna rzymska płaskorzeźba Bocca delle Verità (Usta Prawdy).

 

Wizualizacja wnętrza pawilonuWizualizacja wnętrza pawilonuFot. 2pm

Wejście do Pawilonu Polski prowadzi przez wysoką, wąską szczelinę, która kieruje gości do sielankowego sadu jabłoni, inspirowanego obrazem Mehoffera pt. „Dziwny ogród”. W przestrzeni ogrodu pojawiają się również  audiowizualne nawiązania do szczególnie cenionej we Włoszech poezji Wisławy Szymborskiej.

Plan pawilonu prowadzi zwiedzającego przez symboliczny „tajemniczy” ogród, ukryty za ażurową̨, "skrzynkową̨" strukturą̨. To tak charakterystyczny dla polskiego pejzażu sad, z ciągnącymi się w nieskończoność szpalerami drzew. Jego obraz nie jest dany zwiedzającym od razu. Odczytanie go wymaga pokonania długiej, zmieniającej kierunek i poziom, drogi. Istotą wywoływanego odczucia jest kontrast pomiędzy wą̨ską i wysoką przestrzenią szczeliny wejścia a horyzontalną, nieograniczoną przestrzenią ogrodu.

 

Efekt iluzji rozległości i nieskończoności stworzony jest przez użycie zwierciadeł, elementów wykonanych z polerowanej blachy chromowanej, które znajdują się na całym wewnętrznym obwodzie ścian, multiplikując odbicia w każdym z kierunków.

 

Pawilon Polski Expo 2015 podczas budowyPawilon Polski Expo 2015 podczas budowyFot. PAIIZ

Stwarza to miejsce pełne światła, swobody i przestrzeni. Stanowi swego rodzaju włoską "piazza" - plac,  wokół której koncentruje się życie włoskich miast, dość przewrotnie i zaskakująco "wrzuconą" w mazowiecki sad. Zespół autorski zakłada możliwość organizowania w tym miejscu różnych wydarzeń towarzyszących wystawie, które poprzez zestawienie z tak abstrakcyjnym tłem, zyskają charakterystyczną i zapadającą w pamięć oprawę

 

Wizualizacja wnętrza pawilonuWizualizacja wnętrza pawilonuFot. 2pm

Opowieść o polskim dziedzictwie spożywczym, zarówno na gruncie symboliki, wartości, tradycji, jak i na gruncie gospodarczym, jest prowadzona na niemal 1400 mkw. przestrzeni ekspozycyjnej, na której znajdą się m.in. m.in. instalacja multimedialna prezentująca polski przemysł rolno-spożywczy, przestrzeń interakcji z najmłodszymi gośćmi Pawilonu, wystaw czasowych i regionalnych, restauracja, sklep czy sala kinowa.

 

POLSKA NA EXPO 2015

Pawilon Polski to czwarty co do wielkości pawilon wśród wszystkich krajów biorących udział w Wystawie. Znajduje się w samym centrum przestrzeni wystawienniczej, tuż obok pawilonu organizatora Wystawy - Włoch, a także m.in. Francji, Holandii czy Watykanu. Będzie główną areną polskiej prezentacji w Mediolanie. 

 

Pawilon Polski Expo 2015 podczas budowyPawilon Polski Expo 2015 podczas budowyFot. PAIIZ

Pomysł wpisuje się w główny cel udziału Polski w EXPO 2015 jakim jest budowa trwałego zaufania dla marki POLSKA i Marki Polskiej Gospodarki. Wizerunek Polski prezentowany podczas wydarzenia opierać ma się na ukazaniu jej jako nowoczesnego, osiągającego sukces gospodarczy państwa oraz atrakcyjnego partnera biznesowego. 

 

Zamiarem organizatorów polskiej sekcji EXPO 2015 jest przyciągnięcie jak największej liczby odwiedzających, pozytywna promocja Polski i polskiej gospodarki oraz wpisanie się ekspozycji w temat przewodni - „Wyżywienie planety, energia dla życia”. Jest to pierwsze EXPO tematyczne z tak dużym udziałem sektora rolno-spożywczego, który uchodzi za polską specjalność. Dlatego obecność Polski podczas wydarzenia skoncentrowana będzie na prezentacji najnowszych polskich rozwiązań w rolnictwie ekologicznym, przetwórstwie żywności, biotechnologii i ochronie środowiska. W pawilonie polskim przedstawiona będzie szeroka i atrakcyjna oferta polskich produktów. 

 

Polski rząd zdecydował się także zaprezentować kraj jako bliski Włochom pod względem dorobku ekonomicznego i stylu życia. Pawilon ma być też najbardziej "włoskim" spośród zagranicznych prezentacji na EXPO. Chodzi o wykorzystanie takich elementów polskiej tradycji żywieniowej i kultury, które są maksymalnie zbliżone do tradycji włoskich, a więc spotkań rodzinnych i w gronie przyjaciół. Wszystkie podjęte przez polską stronę aktywności w ramach EXPO mają podkreślać, że Polska to kraj o europejskim stylu życia, otwarty i przyjazny, stawiający na nowoczesny design, jednocześnie szanujący tradycję, a także taki, dla którego - podobnie jak we Włoszech - rolnictwo stało się siłą napędową eksportu.

 

Wystawa w Mediolanie będzie okazją do wymiany doświadczeń dotyczących bezpieczeństwa i jakości żywności oraz stosowanych w rolnictwie technologii. Będzie również doskonałą płaszczyzną do zaprezentowania osiągnięć poszczególnych krajów w branży żywnościowej. Zaprezentowane będą najnowsze trendy w promowaniu zdrowej żywności oraz działania edukacyjne na temat odpowiedniego i bezpiecznego dla zdrowia żywienia. Udział Polski w EXPO we Włoszech może być również doskonałą okazją do pogłębienia kontaktów gospodarczych i handlowych z tym krajem.

 

Swój udział w imprezie EXPO 2015 w Mediolanie zgłosiło 147 krajów, w tym m.in.: Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Szwajcaria, Węgry, Chiny, Słowacja, Indie, Stany Zjednoczone.

 

Wystawa Światowa EXPO 2015 potrwa od 01. maja do 31. października 2015r.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA