/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ PŁYT DREWNOPOCHODNYCH

Sklejka Orzechowo: Sześciu chętnych na zainwestowanie w produkcję sklejki

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2015-04-10


Sześć podmiotów złożyło wstępne propozycje w negocjacjach dotyczących nabycia akcji Sklejka Orzechowo S.A. z siedzibą w Orzechowie jakie wystosowało w marcu br. Ministerstwo Skarbu Państwa

Sklejka Orzechowo produkuje m.in. sklejki profiloweSklejka Orzechowo produkuje m.in. sklejki profiloweFot. Sklejka Orzechowo

Sklejka Orzechowo SA (dawniej Orzechowskie Zakłady Przemysł Sklejek) to jedno z ostatnich krajowych przedsiębiorstw branży drzewnej znajdujących się w rękach Skarbu Państwa. Późna prywatyzacja związana jest z długoletnią batalią sądową jaką od 1991r. prowadzili spadkobiercy byłego właściciela fabryki. Dopiero w 2011r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał postanowienie, stwierdzające, że nacjonalizacja nastąpiła zgodnie z przepisami, co umożliwiło dalsze działania związane z komercjalizacją i prywatyzacją firmy.

 

Pierwsza próba prywatyzacji przedsiębiorstwa podjęta została w 2011r. Negocjacje w drodze prywatyzacji bezpośredniej prowadzone przez Urząd Wojewódzki w Poznaniu wygrało niezwiązane z branżą drzewną konsorcjum Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Poz-Inbud i Energopiec. Na transakcję nie wyraziło jednak zgody Ministerstwo Skarbu Państwa. Zdaniem urzędników ministerstwa wątpliwości budziła wycena przedsiębiorstwa i wynegocjowana cena sprzedaży, wysokości sposób ustalenia ceny i zobowiązań pozacenowych w świetle regulacji wspólnotowych z zakresu pomocy publicznej, sposób rozłożenia na nierówne 5-letnie raty należności Skarbu Państwa oraz niewystarczające jej zabezpieczenie, wiarygodność uczestników konsorcjum w kontekście możliwości spłaty w okresie 5-letnim należności Skarbu Państwa jak również brak przesłanek wskazujących na realność wykonania pakietu inwestycyjnego. Otrzymane uwagi zostały przekazane inwestorowi i wyznaczono termin złożenia przez niego pełnej wymaganej dokumentacji, jednak w marcu 2013r. konsorcjum odstąpiło od umowy, a wojewoda wielkopolski uznał proces prywatyzacji bezpośredniej za zakończony.

 

W 2014r. OZPS zostało skomercjalizowane i przekształcone w spółkę akcyjną. Obecnie Skarb Państwa planuje sprzedać 85% akcji Sklejki Orzechowo SA. Pozostałe 15% trafi jako renta prywatyzacyjna w ręce uprawnionych pracowników spółki. W 2013r. firma uzyskała przychody w wysokości 50,102 mln zł i uzyskała 0,515 mln zł zysku netto. Zatrudnienie to ok. 350 osób.

 

Według informacji ministerstwa nabyciem akcji spółki zainteresowane są firmy:

- Barlinek S.A. z siedzibą w Kielcach (Producent podłóg drewnianych).

- BORO Sp. z o.o. Spółka Komandytowa z siedzibą w Tomaszowie Mazowieckim (Producent przyczep, lawet i zabudów samochodowych).

- Konsorcjum: Fibris S.A. z siedzibą w Przemyślu, Tar Heel Capital II Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych z siedzibą w Warszawie (Fibris SA jest producentem płyt pilśniowych).

- Konsorcjum: Orzechowo SPV Sp. z o.o. w organizacji z siedzibą w Orzechowie, DGA S.A. z siedzibą w Poznaniu, Artur Zys prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Artur Zys z siedzibą w Swarzędzu (W KRS brak jest jeszcze informacji na temat spółki Orzechowo SPV, można przypuszczać, że jest to spółka zawiązana przez kadrę menadżerską Sklejki Orzechowo, jednym z partnerów konsorcjum jest DGA - firma doradczo-inwestycyjna).

- P1 Nieruchomości Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (Spółka działa w branży nieruchomości. Głównym udziałowcem spółki jest Przemysław Paweł Woźny. Według danych KRS, w ubiegłym roku w wyniku połączenia spółek, cały kapitał spółki P1 Nieruchomości przeszedł na rzecz PWCAPITAL sp. z o.o.. Obecny kapitał P1 Nieruchmości sp. z o.o. wynosi 5 tys zł.)

- „Sklejka-Pisz” PAGED S.A. z siedzibą w Piszu (Producent sklejek, spółka wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Paged. Paged zainteresowanie przejęciem zakładu w Orzechowie wyrażał już w 2007r. i uczestniczył w procedurze prywatyzacyjnej w 2011r.).

 

Skarb Państwa planuje sprzedać 85% akcji Sklejki Orzechowo SA. Pozostałe 15% trafi jako renta prywatyzacyjna w ręce uprawnionych pracowników spółki. W 2013r. firma uzyskała przychody w wysokości 50,102 mln zł i uzyskała 0,515 mln zł zysku netto. Zatrudnienie to ok. 350 osób.

 

Sklejka Orzechowo SA specjalizuje się w produkcji sklejki liściaste i iglaste, surowe, okleinowane, foliowane (gładkie i antypoślizgowe), bakelizowane (przeznaczone na szalunki) oraz sklejki profilowe. Drugim znaczącym rodzajem produktów są płyty stolarskie. Najnowszym sortymentem produkowanym w Orzechowie są płyty drzwiowe wytwarzane na bazie płyty stolarskiej.

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz