/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRODUKCJA MEBLI

Rozbudowa zakładu IKEA Industry w Babimoście

Autor:
Źródło: IKEA Industry Poland
Data: 2015-04-10


Zakład IKEA Industry w Babimoście pod Zieloną Górą w kwietniu 2015 rozpoczął budowę nowej hali, w której będzie prowadzony rozkrój ultra cienkiej płyty HDF na wymiar. Produkcja w nowej hali o powierzchni 10 tysięcy m2 powinna zacząć się jesienią 2015.

Widok obecny na zakład IKEA Industry w BabimościeWidok obecny na zakład IKEA Industry w BabimościeFot. IKEA Industry Poland

Płyta HDF jest niezbędnym komponentem do produkcji mebli IKEA. Wytwarza ją wyspecjalizowany zakład IKEA Industry Orla pod Białymstokiem. Stamtąd trafia m.in. do zakładu komponentów w Zbąszynku, gdzie obecnie odbywa się rozkrój. Tutaj płyta jest cięta na wymiar dla czterech innych jednostek produkcyjnych zlokalizowanych w okolicy. Stąd przycięte płyty są przewożone również do Babimostu. 

-Ze względu na duże zapotrzebowanie na płytę w naszym zakładzie w Babimoście postanowiliśmy, że rozkrój będzie odbywał się na miejscu. Pozwoli to uniknąć kursów 15 samochodów dziennie na trasie Zbąszynek – Babimost. Ma to znaczenie dla środowiska, a zrównoważony rozwój zawsze jest istotnym aspektem naszego biznesu - mówi Wojciech Waligóra, dyrektor generalny zakładów w Zbąszyniu, Zbąszynku i Babimoście oraz prezes IKEA Industry Poland. 

Oprócz zmniejszenia transportu, uruchomienie nowej hali rozkroju pozwoli na poprawę planowania, ograniczenie niezbędnego poziomu zapasów i ogólne zwiększenie elastyczności i wydajności produkcji. Wszystko to przyczynia się także do optymalizacji kosztowej, która jest bardzo ważnym elementem w IKEA Industry. Dzięki stałej pracy nad obniżaniem kosztów IKEA Industry przyczynia się do niskich cen, jakie IKEA może zaoferować swoim klientom w sklepach.

Przewidywana wydajność pracy w nowej hali wynosi 100-150 m3 na zmianę. Firma planuje uruchomienie tu produkcji na 3 zmiany przez 5 dni w tygodniu. Powstanie nowej hali nie wiąże się jednak ze wzrostem zatrudnienia: części pracowników pracujących przy rozkroju w obecnym zakładzie komponentów w Zbąszynku zostanie zaproponowane przeniesienie do Babimostu. 

Zakład IKEA Industry w Babimoście działa od 1992 roku i obecnie zatrudnia ponad 700 osób. Jest tu produkowany jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów IKEA: stolik LACK. 

***

IKEA Industry to produkcyjne ramię Grupy IKEA, największego producentem mebli drewnianych na świecie. Firma posiada 44 zakłady w 11 krajach, które zatrudniają łącznie około 20 tys. pracowników. Każdego roku IKEA Industry produkuje ponad 100 milionów mebli dla klientów IKEA.

 

W Polsce IKEA Industry zatrudnia blisko 10 tys. pracowników w 16 zakładach produkcyjnych w 13 lokalizacjach, w tym: 4 zakładach działających w ramach dywizji Flatline w Lubawie, Zbąszyniu, Zbąszynku i Babimoście, 8 zakładach działających w ramach dywizji Solid Wood w Goleniowie, Stepnicy, Chociwlu, Resku, Wielbarku, Konstantynowie, Skoczowie i Stalowej Woli oraz w zakładzie należącym do dywizji Boards w Orli. IKEA Industry w Polsce specjalizuje się w produkcji mebli z litego drewna oraz z płyt komórkowych i wiórowych.

Rozbudowa zakładu IKEA Industry w Babimoście (Zdjęcia: 2)

Widok obecny na zakład IKEA Industry w BabimościeProjekt lokalizacji nowej hali produkcyjnej

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA