/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów w lasach

Autor: oprac. pks
Źródło: Państwowa Straż Pożarna
Data: 2015-04-07


Nadchodzący wraz z wiosną czas zwiększonego zagrożenia terenów leśnych pożarami mobilizuje strażaków do ćwiczeń. W ostatnim tygodniu marca gaszenie pożarów w lasach ćwiczyli strażacy na Podlasiu i Kujawach.

Ćwiczenia straży pożarnej na PodlasiuĆwiczenia straży pożarnej na PodlasiuFot. KM PSP Białystok

25. marca na terenie leśnym między miejscowościami Ponikła i Kopisk (gm. Dobrzyniewo Duże) odbyły się ćwiczenia zorganizowane przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku.

Ćwiczenia polegały na symulacji gaszenia pożaru lasu na dużej powierzchni oraz powstających nowych punktów pożaru. Oprócz pożaru strażacy musieli zmierzyć się z symulowanym wypadkiem autobusu z dużą liczbą osób poszkodowanych. Strażacy ćwiczyli m.in. rozwinięcie 1,5 km linii zasilającej w wodę, udział samolotu straży leśnej, a także pomoc poszkodowanym w wypadku autobusu.

W ćwiczeniach wzięło udział 19 zastępów straży zawodowej i ochotniczej oraz pracownicy Lasów Państwowych.

Kilkugodzinne manewry pozwoliły na doskonalenie umiejętności i opracowanie wniosków na przyszłość w zakresie prowadzenia trudnego strategicznie i logistycznie zadania.

I Konferencja Naukowo-Techniczna Ochrona Przeciwpożarowa Lasów

Z kolei w dniach 26-27 marca br. w miejscowości Łysomice (k/Osieki) odbyła się konferencja naukowo-techniczna dotycząca  ochrony przeciwpożarowej lasów, w której udział wzięli przedstawiciele Lasów Państwowych, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, jednostek samorządowych, towarzystw ubezpieczeniowych, a także rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, członkowie SITP i SITLiD, producenci i dystrybutorzy sprzętu na potrzeby gospodarki leśnej oraz przedstawiciele biur projektowych przygotowujące dokumentację dla Lasów Państwowych. Celem konferencji była prezentacja zagadnień, wymiana poglądów, opinii praktyków i naukowców na tematy obejmujące szerokie spektrum zagadnień dotyczących ochrony zasobów lasu przed pożarami.

Konferencja objęła kwestie związane zarówno z działalnością zapobiegawczą i gaśniczą, a także poruszyła obszary zagospodarowania pogorzelisk, wykorzystania nowoczesnych technologii w ocenie i wykrywaniu zagrożenia. Nie pominięto również problemów dotyczących logistyki dużych akcji gaśniczych.

W drugim dniu konferencji odbyły się ćwiczenia z udziałem sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego woj. kujawsko-pomorskiego, które przeprowadzono na obszarze leśnym administrowanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu. W ramach epizodów przedstawiono praktyczne wykorzystanie nowoczesnych technologii np. dronów, a także wskazano na priorytety wobec długotrwałych i skomplikowanych akcji ratowniczo-gaśniczych, tj. na zabezpieczenie logistyczne.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz