/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DREMASILESIA

Na targach o dotacjach: Jak i skąd pozyskać środki na rozwój firmy

Drewno.pl

Autor: oprac. red
Źródło: Drewno.pl
Data: 2015-04-02


Międzynarodowe Targi Poznańskie, portal Drewno.pl oraz Forest Consulting Center zapraszają do "Strefy Dotacji", która będzie działać podczas nadchodzących targów DREMASILESIA w Katowicach.

Targi DREMASILESIATargi DREMASILESIAFot. MTP

Dotacje z UE - Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020

Od ponad 10 lat korzystamy w Polsce ze wsparcia Unii Europejskiej. Rozwój przedsiębiorczości to jeden z głównych kierunków unijnego finansowania. Obecnie stoimy u progu nowego otwarcia dotacji jakie będzie można pozyskać w ramach okresu programowania 2014-2020. Na przełomie roku Komisja Europejska zatwierdziła wszystkie Regionalne Programy Operacyjne. To właśnie w nich zapisane są kierunki wsparcia dla przedsiębiorstw. Czekamy jeszcze na oficjalne dokumenty tzw.: Uszczegółowienie priorytetów - nad którymi pracują obecnie Urzędy Marszałkowskie.

Miniony okres programowania (2007-2013) obejmował przede wszystkim szerokie wsparcie na modernizację przedsiębiorstw, polegającą  na wprowadzaniu nowych produktów i usług, innowacji technologicznych i organizacyjnych. Przedsiębiorstwa wykorzystywały głównie dotacje europejskie na podstawowe modernizacje, kierując przede wszystkim bieżącym rachunkiem ekonomicznym. Cały czas w polskim sektorze MŚP jest jednak duży problem z innowacyjnością.

W przededniu faktycznego rozpoczęcia finansowania z okresu 2014-2020 trzeba mieć świadomość zmian w charakterze przekazywanej pomocy na wsparcie przedsiębiorczości.

Coraz trudniej będzie uzyskać dotację na inwestycje w podstawowe środki produkcji. Współfinansowane będą natomiast szeroko faktyczne innowacje będące wynikiem współpracy z nauką. Szeroko wsparty będzie również sektor badawczo-rozwojowy. Kryzys gospodarczy w UE i będący jego konsekwencją znaczny wzrost poziomu bezrobocia sprawił, iż finansowanie ukierunkowano również na wspieranie tworzenia nowych przedsiębiorstw. 

Specjalnie na targi DREMASILESIA przeanalizowaliśmy Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 pod kątem wsparcia przedsiębiorczości. Zapraszamy do odwiedzin Strefy Dotacji, aby poznać możliwości uzyskania dotacji dla firmy działającej w tym regionie.

 

Dotacja z ZUS – szansa wsparcia sektora drzewnego ze środków publicznych

Programy dofinansowania unijnego ruszą dopiero za kilka miesięcy - ale już dziś można skorzystać z innych środków. Zyskaj wiedzę na temat możliwości wsparcia inwestycji przez ZUS oraz poznaj praktyczne doświadczenia Forest Consulting Center z pozyskiwania wsparcia finansowego z tej instytucji. 

 

Punkt Konsultacyjny

Podczas targów DREMASILESIA w Strefie dotacji będzie możliwość skonsultowania się w kwestii możliwości uzyskania dotacji z nowego rozdania środków europejskich 2014-2020.

Dariusz Rutkowski będzie konsultantem w Strefie Dotacji targów DREMASILESIADariusz Rutkowski będzie konsultantem w Strefie Dotacji targów DREMASILESIA

Konsultantem w Strefie Dotacji będzie Dariusz Rutkowski - Prezes Zarządu Forest Consulting Center Sp. z o.o., którego atutem jest połączenie gruntownego wykształcenia leśnego i znajomość specyfiki branży drzewnej z wiedzą i doświadczeniem z zakresu pozyskiwania dotacji europejskich i zarządzania projektami.

Dariusz Rutkowski jest absolwentem Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Studium podyplomowego: Zarządzanie projektami europejskimi z wykorzystaniem technologii informatycznych, Wydział Zarządzania Uniwersytet Ekonomiczny Poznań. 

Zajmuje się pozyskiwaniem, rozliczaniem i zarządzaniem projektami europejskimi realizowanymi w leśnictwie i branży drzewnej. Były to projekty dla Uczelni, Lasów Państwowych oraz na rzecz przedsiębiorców z sektora MŚP współfinansowane z funduszy: Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Poziom uzyskanych dotacji przekroczył 40 mln zł.

Jego doświadczenie sięga roku 2004, kiedy w kilka miesięcy po wejściu Polski do Unii Europejskiej został pomysłodawca pierwszego projektu w branży leśnej dedykowanego dla przedsiębiorców leśnych w celu podnoszenia ich kwalifikacji. Projekt, którym jednocześnie kierował i rozliczał został nagrodzony umieszczeniem w publikacji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Ministerstwa Rozwoju Regionalnego pn. „Dobre praktyki” jako przykład wzorcowego pod względem trafności i celowości wykorzystania unijnych funduszy.

Dariusz Rutkowski pełni obecnie funkcję Prezesa Zarządu Forest Consulting Center Sp. z o.o., jest Doradcą Dyrektora ds. dotacji europejskich w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jest wykładowca z zakresu zarządzania projektami europejskimi (przeprowadził około 50 szkoleń dla przedsiębiorców z sektora MŚP na terenie całej Polski z zakresu pozyskiwania dotacji na inwestycje w przedsiębiorstwach).


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz