/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
WYDZIAŁ LEŚNY UP w POZNANIU

Piotr Robakowski – Profesorem Nauk Leśnych

Autor: Jolanta Węgiel
Źródło: Wydział Leśny UP w Poznaniu
Data: 2015-03-26


Z postanowienia Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego z dnia 4 marca 2015r Panu Piotrowi Robakowskiemu został nadany tytuł Profesora Nauk Leśnych.

prof. dr hab. Piotr Robakowskprof. dr hab. Piotr RobakowskFot. Wydział Leśny UP w Poznaniu

Prof. dr hab. Piotr Robakowski pracuje na Wydziale Leśnym UP w Poznaniu, w Katedrze Siedliskoznawstwa i Ekologii Lasu, w Zakładzie Ekologicznych Podstaw Hodowli Lasu. Ukończył studia na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu, w 1991 roku. Stopień naukowy doktora otrzymał w 1997, dr. hab. w 2006, a od 2011 roku jest na stanowisku profesora nadzw. UP. Tytuł profesora otrzymał w marcu 2015 roku.

 

W czasie studiów odbył praktykę zawodową w Szwajcarii. W 1991 r. podjął pracę w Instytucie Dendrologii PAN w Kórniku. W 1992 roku otrzymał stypendium naukowe Unii Europejskiej i studiował na Wolnym Uniwersytecie w Brukseli. W latach 1993/94 i 1996 realizował granty przyznane w ramach programu UE „Tempus” na przygotowanie pracy doktorskiej na Uniwersyteckim Wydziale Nauk Agronomicznych w Gembloux, w Belgii. Od 1994 roku został zatrudniony w Katedrze Hodowli Lasu AR w Poznaniu. 

W latach 1999 – 2000 przebywał we Francji na post-doktorskim Stypendium Rządu Francuskiego. W 2008 roku odbył staż na Uniwersytecie w Minnesocie, w Stanach Zjednoczonych w ramach stypendium Fundacji Kościuszkowskiej.

 

Prof. Robakowski jest specjalistą w dziedzinie ekofizjologii roślin, zajmuje się także ekologią i hodowlą lasu. Badał reakcje roślin leśnych na stres powodowany przez promieniowanie ultrafioletowe, temperaturę, suszę i fotoinhibicję. Opisał wymagania świetlne jodły pospolitej w oparciu o model fotosyntezy. Stwierdził wewnątrzgatunkowe zróżnicowanie drzew pod względem temperatury optymalnej fotosyntezy, jest także współautorem publikacji o modelowaniu procesów fotosyntetycznych. 

Uczestniczył w programie UE, który dotyczył ochrony zagrożonych, górskich gatunków roślin. Obecnie zajmuje się konkurencją międzygatunkową drzew leśnych, ekologicznymi problemami zalesień gruntów porolnych oraz fotosyntezą cisa pospolitego. Został nagrodzony „Nagrodą Zespołową Ministra Środowiska za szczególne osiągnięcia naukowo badawcze w zakresie ochrony, kształtowania i użytkowania środowiska oraz jego zasobów, za pracę pt. „Restytucja jodły pospolitej w Karkonoskim Parku Narodowym”. Od 2014 roku pełni funkcję kierownika Zakładu Ekologicznych Podstaw Hodowli Lasu.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz