DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

SCA wstrzymuje budowę

Rzeczpospolita

Autor: A.BU.
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2001-06-18


Szwedzki koncern papierniczy SCA wstrzymał decyzję o budowie w Oławie fabryki papieru. Szwedzi podkreślają, że nie zrezygnowali z inwestycji, lecz jedynie odłożyli ją w czasie. SCA rozważa natomiast budowę centrum dystrybucyjnego w Oławie, które może kosztować około 20 mln DEM.

Pierwszy etap inwestycji miał pochłonąć 100-150 mln DEM. W dwóch kolejnych etapach fabryka miała być rozbudowana, a realizacja każdego z nich, według szacunków firmy, miała kosztować po 100 mln DEM. Fabryka papieru jest drugim etapem inwestycji po fabryce chusteczek higienicznych, której budowa kosztowała 50 mln DEM. Według Michaela Pedersena, prezesa firmy SCA Hygiene Products, powodem wstrzymania decyzji jest niepewna sytuacja na rynku europejskim. Fabryka miała być dostawcą papieru do innych fabryk grupy SCA w Europie, a według prognoz miała eksportować ponad 80 proc. produkcji. Prezes Pedersen podkreśla, że decyzja ta nie ma związku z obecną kondycją polskiej gospodarki.

- Odłożenie inwestycji nie oznacza, że zostanie ona zaniechana. Nie jest też rozważana alternatywna lokalizacja dla fabryki, którą zamierzamy wybudować. Jeśli władze grupy postanowią o rozpoczęciu budowy, to na pewno fabryka stanie w Oławie - wyjaśnia Michael Pedersen.

Ponowna decyzja o rozpoczęciu inwestycji może zapaść w przyszłym roku. SCA rozważa także budowę centrum dystrybucyjnego w sąsiedztwie fabryki chusteczek w Oławie. Koszt tej inwestycji może wynieść około 20 mln DEM. Szwedzka firma nie wyklucza również inwestycji w polskie firmy z branży papierniczej produkujące wyroby higieniczne (chusteczki, papier toaletowy, pieluchy, podpaski). Znaczącymi konkurentami firmy w tym segmencie rynku są Klucze, należące do amerykańskiej firmy International Paper, oraz spółka pracownicza Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz