/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
BUDUJEMY NOWY DOM - INOWACJE

Dach z wełny drzewnej

STEICO

Autor: Joanna Szot, Jarosław Dąbrowski, Michał Komorowski
Źródło: STEICO
Data: 2015-02-20


Zdecydowana większość budynków w Polska obarczona jest dużymi błędami w zakresie termoizolacji. Dlaczego? Warstw znajdujących się pod pokryciem nie widać, dlatego zarówno wykonawcy, jak i sami inwestorzy traktują je po macoszemu. To duży błąd. Właśnie o docieplenie, warstwę wstępnego krycia i folię paroizolacyjną powinniśmy szczególnie zadbać. Odwdzięczą nam się i latem, i zimą – dach bez problemów będzie nam dobrze służył przez wiele lat.

Fot. Grupa Dekarska Łomianki

W środku docieplenie

Na dach składają się: bardzo ważne pokrycie zapewniające estetykę i szczelność , a tuż pod nim trzy najważniejsze dla komfortu użytkowania warstwy, tj. warstwa wstępnego krycia, docieplenie i paroizolacja. Najważniejsza jest warstwa docieplenia, z odpowiedniego materiału i odpowiedniej grubości. Wokół niej „wszystko się kręci”. Docieplenie zamykane jest na minimum 30 lat i powinno działać bez zarzutu przez cały ten długi czas.

W Polsce do docieplenia dachów stosuje się różne materiały. Jednak ułańska fantazja Polaków jest znana i często w naszych dachach pojawiają się materiały, które w krajach na zachodzie Europy nie są dopuszczone do stosowania. Oczywiście wynika to z ich niskiej ceny zakupu, a w wydatny sposób przekłada się na niski komfort użytkowania domu na przestrzeni lat.

Jak można to zrobić prawidłowo bez nadmiernego pakowania się w koszty? W budownictwie europejskim bardzo często stosuje się docieplenia z wełny drzewnej, o której w Polsce mało kto słyszał. To dziwne, bo zakłady produkcyjne zlokalizowane są w naszym kraju, a niestety na polski rynek trafia zaledwie niewielki odsetek produkcji. Zdecydowanie warto bliżej przyjrzeć się tym niedocenianym u nas materiałom.

Warstwy dachuWarstwy dachuFot. Steico

Chyba jedynym producentem materiałów budowlanych dostarczającym kompleksowe rozwiązanie w zakresie docieplenia dachu jest firma STEICO. Zadaniem dachu (również ścian) STEICO jest doskonała ochrona przed stratami ciepła w okresie zimy oraz ochrona budynku przed przegrzewaniem się nawet w najbardziej upalne dni lata. Taka ochrona jest możliwa dzięki wykorzystaniu naturalnych właściwości drewna –  ściślej, dużej właściwej pojemności cieplnej. Ale po kolei, czyli od środka.

Doskonałym materiałem dociepleniowym jest wełna drzewna STEICOflex, produkowana z naturalnego włókna drzewnego. Izolacja ta czerpie swoje właściwości z naturalnych zalet drewna i podobnie jak drewno ma charakter higroskopijny. Potrafi zatem magazynować i odprowadzać nadmiar wilgoci, bez utraty właściwości izolacyjnych. To bardzo rzadka zdolność materiałów izolacyjnych, występująca tylko w przypadku włókien naturalnych, jak np. drewno. Taka izolacja spełnia aktualne i przyszłe, prawne wymogi energooszczędności oraz dbające o zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców. Można ją wykorzystać w nowych obiektach, jak i modernizując starsze.

Maty izolacyjne z wełny drzewnej mają bardzo dużą właściwą pojemność cieplną równą 2100 J/KgK (ponad dwa razy większa wartość niż w przypadku wełn mineralnych). Dzięki tej zdolności każde pojedyncze włókno drzewne, z którego wykonane są maty, potrafi magazynować nadzwyczajnie dużą ilość ciepła. Maty mają także bardzo dużą gęstość – aż do 50 kg/m3. To bardzo dużo, porównując gęstość do powszechnie stosowanych materiałów izolacyjnych. Tak duża gęstość pozwala kumulować ciepło przez długi czas. Dzięki tym właściwościom nasz dom jest chroniony przed utratą ciepła zimą oraz przegrzewaniem się dachu nawet w najbardziej upalne letnie dni. W rezultacie oszczędzamy na kosztach ogrzewania budynku zimą i chłodzenia pomieszczeń latem. Czysty zysk.

Fot. Steico

Czytaj również: SYSTEM BUDOWNICTWA ENERGOOSZCZĘDNEGO STEICO

Duża gęstość powoduje, że maty zyskują jeszcze jedną cenną zaletę. Z upływem lat, warstwa docieplenia z nich wykonana nie osiada, zyskujemy więc pełny komfort użytkowania. Dla porównania zwykła wełna osiada po 4-5 latach, przez dach zaczyna uciekać ciepło i czeka nas remont i większe koszty za ogrzewanie. 

Izolacja z wełny drzewnej może budzić niepokój, ponieważ wszyscy wiemy, że drewno się pali. To w zasadzie prawda, jednak wełna drzewna wykazuje pozytywne reakcje w kontakcie z ogniem. Do produkcji mat używany jest naturalny dodatek przeciwpożarowy – fosforan amonowy.  W przypadku kontaktu z ogniem, powstaje zwęglona warstwa, zapobiegająca szybkiemu wypalaniu się materiałów. Rozprzestrzenianie się ognia jest zatem zahamowane. Wniosek: pomimo że drewno płonie, daje najwyższą ochronę przeciwpożarową.

Maty z wełny drzewnej mają jeszcze jedną zaletę, bardzo ważną, a często na etapie wyboru materiału dociepleniowego pomijaną. Ich kwaśny odczyn chemiczny odstrasza kuny i inne gryzonie, które chętnie zadomowią się w zwykłej wełnie.

Od góry - warstwa wstępnego krycia

Aby docieplenie spełniało swoje funkcje w optymalny sposób przez wiele lat musi być chronione głównie przed wilgocią i wiatrem od strony zewnętrznej i wewnętrznej.

Normalnym zjawiskiem jest skraplanie się wody w zewnętrznych przegrodach budynku. W Polsce szczególnie jesteśmy na to narażeni ze względu na bardzo niekorzystny dla budynków klimat. Tylko 3% populacji ludzi na świecie żyje w takich warunkach klimatycznych jak my. Twierdzi się, że jest to kwestia nawet 140 przejść przez 0oC w czasie jednej zimy, podczas których następuje wykraplanie się pary wodnej. Woda np. w dociepleniu nie musi stanowić problemu, Warstwę docieplenia należy w odpowiedni sposób wentylować i pozwolić jej swobodnie oddychać, czyli zapewnić dyfuzyjność.

Izolacja z mat z włókna drzewnego będzie prawidłowo funcjonowała, jeśli zostanie odpowiednio zabezpieczona i od góry, i od spodu.Izolacja z mat z włókna drzewnego będzie prawidłowo funcjonowała, jeśli zostanie odpowiednio zabezpieczona i od góry, i od spodu.Fot. Steico

W celu zapewnienia swobodnego przepływu wilgoci na zewnątrz budynku, bezpośrednio na krokwiach dachowych montuje się otwarte dyfuzyjnie płyty STEICOuniversal, które pozwalają na odprowadzenie nadmiaru wilgoci, zmagazynowanej wewnątrz docieplenia, na zewnątrz przegrody. To o wiele bezpieczniejsze i ekonomiczniejsze rozwiązanie niż np. deskowanie i papa, czy płyty OSB i papa. Warstwa wstępnego krycia z deskowania i papy (dyfuzyjnie zamknięta) sprawdzała się, gdy strychy były nieużytkowe i nieogrzewane. Z kolei folia wysokoparoprzepuszczalna jest lepszym rozwiązaniem, ale tylko wtedy gdy ochroniona jest i od zewnątrz i od wewnątrz przed działaniem światła w ciągu maksymalnie 3 miesięcy.

Czytaj również: DACH STEICO - EKONOMICZNE ROZWIĄZANIE KONSTRUKCJI I OCIEPLENIA DACHU

Zastosowanie płyt STEICO z naturalnego włókna drzewnego przede wszystkim zapewnia natychmiastową ochronę przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, wiatr, promieniowanie UV itd. Dodatkowo płyta STEICOuniversal pełni funkcję wiatroizolacji oraz stanowi warstwę izolacji cieplnej po zewnętrznej stronie dachu. Taka warstwa sprawia, że zewnętrzna powierzchnia krokwi jest cieplejsza, dzięki czemu ograniczona zostaje kondensacja wilgoci. Ponadto warstwa izolacji ponad krokwiami redukuje efektywnie liniowe mostki termiczne, co jest kluczowym aspektem w budownictwie energooszczędnym. Duża gęstość płyty oraz specjalna struktura sprawia, że płyta STEICOuniversal chroni Państwa dach także przed hałasem z zewnątrz.

Fot. Steico

 

Od spodu folia

Do uzupełnienia tej układanki potrzebna nam ochrona docieplenia od strony wewnętrznej. W domu produkujemy dużo wilgoci, choćby w czasie prania, gotowania, kąpieli czy choćby oddychania. Wełnę ochronimy przed tym poprzez zastosowanie paroizolacji. Tu idealnym rozwiązaniem wydaje się folia parochronna STEICOmultiVap Renova. Folia ta działa inaczej latem, a inaczej zimą. W zimie jest całkowicie zamknięta dyfuzyjnie, czyli nie dopuszcza wody z wewnątrz budynku do warstwy docieplenia. Oczywiście może zdarzyć się, że jednak zimą na warstwie docieplenia pojawi się woda, która w minusowych temperaturach zamarznie. Gdy przyjdzie lato, woda zamieni się w parę wodną. Jeśli para wodna nie zdoła wyjść na zewnątrz przez płytę na górze, wydostanie się właśnie przez folię parochronną, która otworzy się i wepchnie parę do wnętrza budynku. 

Tego typu folie parochronne stosuje się z powodzeniem w nowo budowanych domach, jak również przy modernizacji budynków. Znalazły także zastosowanie na dachach, gdzie wcześniej ułożono deskowanie i papę. W tym przypadku, gdy nie ma możliwości wentylowania docieplenia od zewnątrz, oczywiste jest, że w zimie nastąpi kondensacja pary wodnej w wełnie, dlatego należy użyć folii parochronnej, która pozwoli na odprowadzenia nadmiaru wilgoci.

Przy wykonywaniu paroizolacji należy pamiętać o jej szczelności, ponieważ nawet najmniejsza szczelina w domu powoduje ucieczkę ciepła. To bardzo szeroki temat którego nie będziemy teraz rozwijać, a wspomnieć warto jedynie, że w Niemczech standardem jest już wykonywanie badania szczelności budynku – my także powinniśmy do tego dążyć.

Polskie fabryki

W Polsce z od ponad 60. lat produkowane są materiały izolacyjne z naturalnego włókna drzewnego. Produkcja odbywa się w Wielkopolsce, w Czarkowie, oraz w województwie pomorskim, w Czarnej Wodzie.

Czytaj również: STEICO: SYSTEMOWE KONSTRUKCJE Z DREWNA DLA BUDOWNICTWA

Zalety materiałów z wełny drzewnej

„Materiał izolacyjny trzyma ciepło” – to najbardziej rozpowszechniona opinia o funkcjonalności materiałów izolacyjnych. Jednak materiały izolacyjne z włókna drzewnego potrafią o wiele więcej. Wielofunkcyjność pozwala im zwiększyć komfort mieszkania – poprawić samopoczucie oraz zatroszczyć się o zdrowie mieszkańców.

  • Ochrona przed stratą ciepła w zimie. Porowata struktura materiałów izolacyjnych z włókna drzewnego gromadzi w sobie dużo powietrza, stanowiąc jednocześnie efektywną ochronę przed utratą ciepła w zimie.
  • Ochrona przed letnim upałem. Wełna drzewna ma bardzo dużą właściwą pojemność cieplną oraz jest cięższa od stosowanych powszechnie materiałów izolacyjnych, dlatego stawia większy opór upałom w ciągu dnia. Dzięki temu wewnątrz mieszkania przez cały dzień utrzymuje się przyjemna temperatura.
  • Ochrona przed hałasem. Dzięki włóknistej strukturze oraz wyższej gęstości, materiały izolacyjne z wełny mineralne zapewniają znakomitą ochronę przed hałasem, np. padającego deszczu.
  • Otwartość dyfuzyjna. Materiały z wełny drzewnej otaczają dach: funkcjonalnym płaszczem”. Nadmiar pary wodnej (powstały np. w skutek gotowania lub kąpieli) może zostać odprowadzony na zewnątrz. Dzięki temu unikamy powstawania pleśni czy szkód konstrukcji budynku. Jednocześnie hydrofobizowane produkty zapewniają skuteczna ochronę przez zmiennymi warunkami pogodowymi.
  • Oszczędność energii. Produkty z wełny mineralnej można stosować do budowy nowych dachów, jak do modernizacji starych. Pozwalają zmniejszyć zużycie energii, a przez to koszty ogrzewania. Surowce naturalne bez szkodliwych dodatków.
  • Materiały izolacyjne z włókna drzewnego powstają z naturalnego drewna. To drewno pozyskiwane jest jako produkt uboczny podczas trzebieży lub w tartakach. Podczas produkcji nie są stosowane żadne szkodliwe dodatki. 

Gdzie kupić maty izolacyjne z wełny drzewnej?

Chociaż nie jest to u nas popularny, niestety, materiał, to z jego zakupem nie będzie najmniejszego problemu. Profesjonalne doradztwo i sprzedaż materiałów zapewniają partnerzy handlowi STEICO


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA