/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
WYWIAD

A. Wasiak o rynku surowca drzewnego

Newseria

Autor:
Źródło: Newseria
Data: 2015-02-10


Dyrektor Generalny Lasów Państwowych w rozmowie z agencją informacyjną Newseria na temat sytuacji na rynku surowca drzewnego.

 

Newseria: Jak wygląda popyt na krajowym rynku drzewa?

Adam Wasiak: Rok do roku ten popyt jest coraz większy. Tu jasno widać, że w przeciągu ostatnich 20 lat zwiększyliśmy podwójnie pozyskanie drewna z 20 mln do prawie 40 już w tej chwili. A przemysł drzewny w dalszym ciągu się rozwija, czyli ten popyt jest coraz większy. Trudno ocenić, na jakim poziomie powstałaby równowaga popytu i podaży. My tutaj możemy kierować się tylko naszymi możliwościami w zakresie pozyskania drewna wynikającymi z planów urządzania lasów. Te możliwości w tej chwili to około 37-38 mln w roku 2015. W ciągu najbliższych 3-4 lat prognozy mówią, że dojdziemy do poziomu 40 mln pozyskiwanego drewna, co w całości skonsumuje polski przemysł drzewny.

 

N: Jak wyglądają przychody i główni odbiorcy?

Przychody w lasach to ponad 7 mld zł. 90 proc. przychodów to sprzedaż drewna. A jeśli chodzi o odbiorców, wszyscy dla nas są ważni i najważniejsi. Aczkolwiek mamy w Polsce około 6 tys. firm na rynku drzewnym. Zaczynając od tych bardzo dużych typu celulozownia Świecie, celulozownia Kwidzyn, kończąc na małych lokalnych tartakach. Polski rynek drzewny ma właśnie tą specyfikę, że jest duża różnorodność podmiotów i cała sztuka i finezja sprzedaży drewna polega na tym, żebyśmy wszystkim dali równoprawny dostęp do rynku.

 

N: Plany sprzedażowe na ten rok?

To jest około 38 mln metrów sześciennych drewna.

N: Od czego zależy koniunktura na rynku drzewnym? Jak Państwo sobie radzą z ewentualnymi jakimiś takimi cyklami dekoniunkturalnymi importerów?

Oczywiście wpływa na to wiele elementów, ale tym zasadniczym, podstawowym wpływającym na polski rynek drzewny to sytuacja gospodarcza u naszych największych importerów wyrobów z drewna. Ci najwięksi importerzy to przede wszystkim Niemcy, Francja, Austria i kraje Europy Zachodniej. To główny czynnik wpływający na kondycje przemysłu drzewnego. Oczywiście niebagatelną rolę wywiera międzynarodowy obrót drewnem, ale nie tak istotny jak eksport wyrobów z drewna na Zachód. Tu mamy o tyle dobrą sytuację, że jest wyraźny wzrost gospodarczy w krajach Europy Zachodniej, co przekłada się na lepszą kondycję naszą i przemysłu drzewnego. A mamy też nadzieję, że w przyszłości rynki wschodnie dla polskiego przemysłu drzewnego też będą dobrym miejscem do eksportu.

 

N: A jak jest np. dekoniunktura na rynku u sąsiadów czy u odbiorców, to jest taka duża wrażliwość na rynku drzewnym, że to się przekłada tak mocno na ten rynek?

Nie jest to automatyczne przekładanie się na nasz rynek. Jedyne, co odczuwamy, to ceny drewna. Bo jeśli chodzi o zbyt drewna koniunktura i dekoniunktura nie ma tu dużego wpływu. Ceny drewna na Zachodzie wyraźnie również odczuwane są w Polsce. Jeżeli tam jest zmniejszenie ceny drewna, u nas tak samo, gdyż te ceny są porównywalne do siebie.

 

N: Proponuje pytanie o rynki zagraniczne. Jak wygląda nasza pozycja na rynkach zagranicznych, od czego zależy, główne rynki?

Oczywiście musimy tu rozgraniczyć sprzedaż drewna okrągłego i sprzedaż przerobionego drewna. Jeśli chodzi o drewno okrągłe eksport równoważy import w Polsce. To jest około 2,5 mln metrów sześciennych drewna. Nie jest to duża skala i nie jest to wielki problem, który wpływałby na kondycję i Lasów Państwowych i przemysłu drzewnego z przyczyn bardzo prostych. Drewna nie da się transportować na setki czy tysiące kilometrów, jest to nieopłacalne, więc ten eksport tak naprawdę funkcjonuje przy granicy zachodniej i południowej, do Niemiec, Czech, czy na Słowację. Ale to jest około 2,5 mln metrów sześciennych drewna, czyli drobna część sprzedaży naszego drewna do firm krajowych. Jeśli chodzi o rynki zagraniczne przemysłu drzewnego, to głównie kraje zachodnie, myślę tu o Niemcach, o Francji mają największy wpływ na kondycję też przemysłu drzewnego, Polska jest jednym z większych eksporterów wyrobów z drewna, a szczególnie mebli. To jest motorem przemysłu drzewnego, na co też Lasy Państwowe swój niebagatelny wpływ mają.

 

N: Będą kolejne kraje, jak Państwo pracują nad pozyskaniem kolejnych ewentualnie partnerów w eksporcie?

Nie angażujemy się w żaden sposób w eksport drewna. Nie szukamy partnerów, nie prowadzimy też eksportu drewna przez Lasy Państwowe. Dostęp do rynku drzewnego w Polsce mają wszyscy, i firmy polskie i zagraniczne. Tylko i wyłącznie o eksporcie drewna decyduje tu cena uzyskiwana w naszych procedurach przetargowych. I biorąc pod uwagę przemysł drzewny, który ma duży potencjał nie ma w tej chwili groźby takiej, żebyśmy szukali innych rynków zbytu niż firmy krajowe.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA