/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
Leśnictwo

Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Bieszczadzkie” został powiększony

Lasy Państwowe

Autor: Edward Marszałek / oprac. pks
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2015-02-06


Utworzony cztery lata temu Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Bieszczadzkie” został decyzją Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w styczniu tego roku powiększony do niemal 70 tys. ha. To niemal trzykrotnie więcej niż dotąd zajmował.

Powiększenie obszaru LKP nie wpłynie na poziom pozyskania drewnaPowiększenie obszaru LKP nie wpłynie na poziom pozyskania drewnaFot. Drewno.pl

W skład LKP „Lasy Bieszczadzkie” wchodziło do niedawna w całości Nadleśnictwo Stuposiany oraz częściowo lasy nadleśnictw: Cisna i Lutowiska – w sumie 24,2 tys. ha. Od stycznia tego roku tworzą go w całości nadleśnictwa: Baligród, Cisna, Lutowiska i Stuposiany, zarządzające powierzchnią  69,5 tys. ha lasów bieszczadzkich.

 

To drugi, obok LKP „Lasy Birczańskie”, obszar na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, o takim charakterze. Jako pierwszy w Polsce w 1994r. powstał LKP „Puszcza Białowieska”, zaś na bazie jego doświadczeń w następnych latach powoływano nowe obszary tego typu. Utworzone na obszarze całego kraju, pokazują zmienność warunków siedliskowych, różnorodność składu gatunkowego lasu i wielość pełnionych przez niego funkcji.

 

-Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Bieszczadzkie” w ciągu zaledwie kilku lat funkcjonowania wykazał, że idea zrównoważonej gospodarki i udostępnianie lasu społeczeństwu ma wielką przyszłość właśnie tu w Bieszczadach – powiedział Bogusław Famielec, dyrektor RDLP w Krośnie. - Stąd naturalne wydaje się powiększenie tego obszaru funkcjonalnego i rozwijanie w nim działalności społecznie akceptowanych, godzących ochronę przyrody, turystykę, edukację ekologiczną i badania naukowe z właściwą gospodarką zasobami leśnymi. 

-Powiększenie obszaru LKP Lasy Bieszczadzkie nie ma związku z poziomem pozyskania drewna - to bowiem jest regulowane planami urządzenia lasu dla tych nadleśnictw. Co więcej np. w Nadleśnictwa Stuposiany pozyskanie wzrośnie nawet wg nowego planu do 120 % przyrostu rocznego, co wiąże się ze stanem lasu i jego wiekiem. - mówi Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie -Z kolei nieco spadną możliwości pozyskania w Nadl. Lutowiska, ale wynika to z uwarunkowań ochronnych obszarów Natura 2000, a nie z powiększeniem LKP - dodaje.

Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Bieszczadzkie”Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Bieszczadzkie”Fot. Lasy Państwowe

Celem LKP jest też osiąganie kompromisu między najważniejszymi zadaniami leśnictwa: produkcją drewna oraz funkcjami społecznymi i ekologicznymi, które pełni las. W wypracowaniu tego kompromisu pomagają rady naukowo-społeczne, działające przy każdym takim kompleksie. Zasiadają w nich przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, autorytety świata nauki, reprezentanci organizacji pozarządowych, przemysłu drzewnego, lokalnych mediów, osoby obdarzone szczególnym zaufaniem społeczności lokalnych.

Idea leśnych kompleksów promocyjnych jest rodzimym polskim pomysłem na promowanie ekologicznego leśnictwa. Jej jedynym odpowiednikiem w Europie jest koncepcja lasu modelowego realizowana w Szwecji.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA